Fotelik na piątkę, montaż na pałę. O najczęstszych błędach w montażu fotelików samochodowych
Zostałeś szczęśliwym posiadaczem fotelika samochodowego, który w niemieckich testach ADAC otrzymał ocenę 5? Gratulację! Pamiętaj tylko, że równie ważne jak wysoka nota w testach zderzeniowych, jest dobranie fotelika do dziecka i dopasowanie go do kanapy Twojego samochodu
Masz fotelik samochodowy dla dziecka, który w rygorystycznych testach zderzeniowych wypadł na piątkę? Gratulujemy! Czy jednak odnosisz wrażenie, że fotelik jest niestabilny lub dziecko siedzi w nim zbyt pionowo? Sprawdź, czy bardzo dobry fotelik Twojego dziecka jest prawidłowo zamocowany w Twoim samochodzie, bo to warunek niezbędny, by chronił małego pasażera w razie wypadku!
Czy wiesz, że testy zderzeniowe fotelików samochodowych wykonywane są w warunkach laboratoryjnych? Do najpopularniejszych testów zderzeniowych zalicza się niemiecki test ADAC oraz szwedzki Test Plus. To bardzo ważne, by foteliki samochodowe były testowane zderzeniowo. Dzięki temu rodzice, którzy szukają bezpiecznego fotelika dla dziecka, mogą odróżnić dobry fotelik od pseudofotelika i dokonać wyboru spomiędzy modeli, które pomyślnie przeszły testy zderzeniowe. Ocena przyznana w testach (jak w przypadku testów ADAC) mówi, z jakiego typu produktem rodzice mają do czynienia. W przypadku niemieckich testów zderzeniowych foteliki z oceną 5 lub 4 kwalifikują się jako bezpieczne, natomiast te z notą 1 czy 2 oznaczają, że dany fotelik samochodowy wypadł fatalnie i jazda w nim stanowi zagrożenie dla dziecka.
Niestety, jak wynika z wiedzy i doświadczenia ekspertów z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, piątka przyznana w testach ADAC ani zaliczony Test Plus nie wystarczą, aby dziecko w danym foteliku było przewożone bezpiecznie. Ocena w testach zderzeniowych to tylko jeden z czynników mających wpływ na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem. Pozostałe dwa NIEZBĘDNE czynniki to:
- dopasowanie fotelika do wieku i budowy ciała dziecka oraz do konkretnego samochodu;
- prawidłowy montaż na kanapie pojazdu (zgodny z zaleceniami producenta i pancerny – fotelik ani trochę się nie porusza względem siedzenia).
Dzięki tysiącom inspekcji fotelików samochodowych w Polsce eksperci ds. bezpieczeńśtwa fotelik.info wyodrębnili najczęstsze błędy popełniane przy montażu fotelika. Błędy te mogą sprawić, że nawet fotelik samochodowy, który zaliczył test ADAC na najwyższą ocenę, nie sprawdzi się w wypadku samochodowym i nie ochroni dziecka.
Montaż fotelika samochodowego 0-13 kg przodem do kierunku jazdy
Wiadomo, że foteliki tyłem do kierunku jazdy (RWF) są aż 5 razy bezpieczniejsze niż foteliki przodem do kierunku jazdy (FWF). Dlaczego? Ponieważ głowa małego dziecka stanowi około 1/4 całkowitej masy jego ciała. W momencie zderzenia czołowego, jeśli dziecko znajduje się w foteliku ustawionym przodem do kierunku jazdy, korpus zostaje zatrzymany przez pasy uprzęży fotelika, natomiast głowa bezwładnie leci do przodu. Może to skutkować m.in. dekapitacją (separacją czaszki od kręgosłupa).
Tak zwane nosidełko, czyli fotelik samochodowy 0-13 kg zawsze montuj na kanapie pojazdu tyłem do kierunku jazdy
Dlatego fotelik samochodowy 0-13 kg zawsze należy montować zgodnie z zaleceniami producenta, czyli tyłem do kierunku jazdy. Również wiele fotelików z kategorii 9-18 kg klasyfikuje się jako foteliki RWF, umożliwiające bezpieczne przewożenie dziecka co najmniej do trzecich urodzin.
Niedpowiedni kąt nachylenia fotelika samochodowego
Nieodpowiedni kąt nachylenia fotelika samochodowego skutkuje zbyt pionowym ustawieniem i wskutek tego opadającą głową dziecka. Jest to częsty problem u dzieci przewożonych w tzw. nosidełku dla niemowląt, ale też fotelikach 9-18 kg oraz 0-25 kg, a nawet w fotelikach samochodowych 15-36 kg. Zwisająca głowa może w krótkim czasie doprowadzić do problemów z oddychaniem, a nawet do niedotlenienia.
Prawidłowy kąt montażu fotelika samochodowego 0-13 kg RWF (tyłem do kierunku jazdy)
Aby nie narażać dziecka na poważne skutki niedotlenienia, należy zadbać o prawidłowy kąt fotelika samochodowego, który wynosi 45 stopni. Bezpieczny fotelik samochodowy, z odpowiednim kątem nachylenia, można dobrać i kupić w wybranym oddziale fotelik.info.
Źle poprowadzone samochodowe pasy bezpieczeństwa
Obecnie foteliki samochodowe mocuje się za pomocą zaczepów isofix lub samochodowych pasów bezpieczeństwa. Na pasy najczęściej są montowane nosidełka dla niemowląt, czyli pierwsze foteliki samochodowe 0-13 kg, niewyposażone w bazę, oraz foteliki samochodowe 15-36 kg, w których pasami samochodowymi przypina się nie tylko fotelik, ale i dziecko.
W przypadku fotelika dla noworodka nieprawidłowo przeprowadzone i niedociągnięte samochodowe pasy bezpieczeństwa wpływają przede wszystkim na jego stabilność. Podczas ewentualnego wypadku samochodowego źle zamocowane nosidełko może się przemieścić się i nie ochronić dziecka. Równie katastrofalne w skutkach może okazać się nieprawidłowe przeprowadzenie pasa w foteliku 15-36 kg. Pominięcie podczas zapinania barkowej lub biodrowej części pasa stwarza ryzyko wysunięcia się dziecka z fotelika podczas wypadku.
Należy zadbać również o to, by samochodowe pasy bezpieczeństwa lub pasy uprzęży fotelika nie były poskręcane. Równie ważne jest mocne dociągnięcie pasów oraz unikanie przewożenia dzieci w grubych ubraniach, np. zimowych kombinezonach lub kurtkach.
Zadbaj o prawidłowy montaż bazy
Stabilny montaż fotelika samochodowego jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Dotyczy to także modeli mocowanych na bazie. Obecnie wiele baz wyposażonych jest w układ elektryczny, informujący użytkownika o poprawności montażu bazy i fotelika samochodowego za pomocą sygnałów świetlnych i/lub dźwiękowych. Tego typu wskaźniki minimalizują możliwość popełnienia błędu podczas montażu fotelika. Na rynku można znaleźć także starsze modele, które informują o nieprawidłowym montażu poprzez wskaźniki wizualne.
Jeśli używasz fotelika samochodowego na bazie, pamiętaj o jej prawidłowym montażu. Zadanie ułatwią Ci wskaźniki dźwiękowe i/lub świetlne, w jakie mogą być wyposażone bazy.
Równie ważne jest prawidłowe ustawienie nogi podpierającej bazę. Podczas montażu fotelika bardzo ważne jest np. ustawienie nogi w miejscu, gdzie nie ma schowka podłogowego. Prawidłowo zamocowana noga wpływa przede wszystkim na stabilność fotelika samochodowego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka, zadzwoń na numer telefonu 22 203 53 19 i zapisz się na inspekcję lub umów się na dobór fotelika w wybranym Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Pamiętaj, że tylko prawidłowo dobrany fotelik samochodowy do Twojego auta i dziecka oraz poprawnie zamontowany zapewnia mu bezpieczeństwo.