Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Gliwice, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Z okazji Dnia Babci i Dziadka wspólnie zadbajcie o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie!

Zdjęcie przedstawia Z okazji Dnia Babci i Dziadka wspólnie zadbajcie o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie!

Źródło zdjęcia: pixabay

Chociaż dziadkowie zwykle z oddaniem opiekują się wnukami, nierzadko negują najnowsze osiągnięcia wiedzy i techniki służące bezpieczeństwu jazdy dzieci w samochodzie. Dlaczego wśród starszego pokolenia nadal funkcjonuje tyle mitów? I jak przekonać dziadków, że korzystanie z testowanych zderzeniowo fotelików, nawet na krótkich dystansach, czy jazda w foteliku tyłem to naprawdę może być sprawa życia i śmierci ich ukochanych wnucząt?

Dziś już nikogo nie dziwią dziadkowie, którzy biegle posługują się smartfonem i komputerem, korzystają z internetu i mają konto na portalu społecznościowym. Można też zaobserwować, że starsze pokolenie coraz częściej jest świadome zasad prawidłowego przewożenia dzieci w samochodzie i w trosce o wnuki kupuje bezpieczny fotelik samochodowy lub finansuje jego zakup. Powodów jest wiele: chęć pomocy młodym rodzicom, skuteczne rozmowy o bezpieczeństwie, dotarcie do rzeczowych i wiarygodnych publikacji o potrzebie dopasowania fotelika samochodowego do dziecka i do kanapy auta, a czasem po prostu niechęć do ciągłego przepinania fotelika z jednego auta do drugiego.

Niestety, nie wszyscy dziadkowie – tak jak i nie wszyscy rodzice – dysponują aktualną i rzetelną wiedzą na temat bezpieczeństwa dzieci w samochodzie. Wciąż pokutują szkodliwe mity typu: “Za moich czasów fotelików nie było, a wszyscy żyjemy”, lub: “Po co wsadzać dziecko do fotelika, przecież jedziemy tylko do sklepu”. Właściwie trudno się temu dziwić: dobre wzorce na ogół z trudem docierają do szerszego ogółu i utrwalają się w świadomości społeczeństwa. A wiedza dotycząca fotelików samochodowych i wszystkiego, co wiąże się z bezpieczeństwem jazdy w samochodzie, to wciąż stosunkowo nowe sprawy, dla wielu nieznane z własnego doświadczenia. W Polsce w latach 70. XX wieku w samochodach często nie było nawet pasów bezpieczeństwa, a foteliki zaczęły się pojawiać właściwie dopiero pod koniec lat 80. i były traktowane jako fanaberia. Do tego w kraju funkcjonowała cenzura, która nie dopuszczała do wiadomości publicznej żadnych wiadomości na temat wypadków drogowych. Nic dziwnego, że dzisiejsi dziadkowie miewają błędne wyobrażenia na temat zasad bezpieczeństwa.

Fotelik dla wnuczka… po dziecku

Jeden z pracowników fotelik.info opowiedział nam następującą historię:

Święta Bożego Narodzenia spędziliśmy u rodziców, z którymi widzimy się rzadko, z racji dzielących nas setek kilometrów. Po przyjeździe do nich przez tydzień musieliśmy korzystać z auta zastępczego, do którego nasz fotelik samochodowy nie pasował. Rodzice zaproponowali więc, abyśmy dziecko (mające rok) wozili w innym foteliku, który zostawili specjalnie dla nas. Tym fotelikiem okazał się fotelik samochodowy, który stał na strychu od ponad 25 lat, czyli od kiedy przestał być potrzebny mamie ich wnuka! To była dobra okazja do rozmowy o bezpieczeństwie naszego wspólnego oczka w głowie…

Kobieta znalazła nawet zdjęcie ze swoim fotelikiem… sprzed 25 lat

Cóż… nieznajomość lub bagatelizowanie najnowszych wytycznych dotyczących bezpiecznego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych może stać się przyczyną frustracji i sporu pomiędzy pokoleniami. Dlatego aby tego uniknąć, a jednocześnie zapewnić maksimum bezpieczeństwa dziecku, kiedy przebywa pod opieką dziadków, warto wykorzystać święto przypadające 21 i 22 stycznia i porozmawiać z babcią i dziadkiem o bezpieczeństwie lub nawet zabrać ich na wspólny dobór lub inspekcję fotelika samochodowego do Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info.

“To zrozumiałe, że wielu współczesnym dziadkom trudno jest zaakceptować aktualne standardy w zakresie wychowania czy pielęgnacji dziecka, które często znacznie różnią się od metod stosowanych 20-30 lat temu. Znaczne zmiany społeczne powodują, że nie zawsze są oni w stanie nadążyć nad nowymi zaleceniami specjalistów między innymi w zakresie bezpieczeństwa dzieci, stosując argumenty „kiedyś tego nie było”. Ważne jest, aby rodzic spokojnie podsuwał im merytoryczne materiały (artykuły, książki, filmy), które dostarczają nieświadomym dziadkom dowodów na to, że działania młodych rodziców są mądre i odpowiedzialne. Należy również pamiętać o tym, iż ostateczne słowo zawsze należy do rodziców. Nawet jeśli merytoryczne argumenty nie przekonują starszego pokolenia, rolą rodziców jest postawienie jasnych granic i wybranie najlepszego rozwiązania zgodnego z aktualnymi zaleceniami specjalistów.” – komentuje psycholog Monika Szewczuk.

W rozmowie z babcią i dziadkiem warto wykorzystać materiały publikowane przez redakcję fotelik.info w Aktualnościach oraz filmiki na kanale fotelik.info na YouTube. Przedstawienie rzetelnych danych z pewnością pomoże naszym bliskim zrozumieć, że bezpieczne współczesne foteliki, testy zderzeniowe, przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy czy niesiadanie obok niego na tylnej kanapie auta to nie wymysł ani ślepe podążanie za modą, tylko kwestia zdrowia lub życia ich wnuka.

Wspólnie z babcią i dziadkiem zadbajcie o bezpieczeństwo najmłodszych pasażerów! Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info – specjalistyczne sklepy z fotelikami samochodowymi dla dzieci – zaprasza całe rodziny: dziadków, rodziców i dzieci – po bezpieczny i sprawdzony w testach zderzeniowych fotelik samochodowego. Skorzystaj z BEZPŁATNYCH inspekcji fotelików samochodowych, jakie podczas ferii zimowych 2022 oferują oddziały fotelik.info w poszczególnych województwach: SPRAWDŹ! Technicy fotelik.info nauczą Was poprawnego montażu fotelika dla dziecka oraz zapinania pasów bezpieczeństwa przez dorosłych, a także odpowiedzą na (prawie) każde pytanie dotyczące bezpieczeństwa dziecka i całej rodziny w samochodzie.

Sklepy specjalistyczne z fotelikami samochodowymi dla dzieci pod marką fotelik.info znajdziesz w następujących miastach:

WARSZAWA WŁOCHY
ul. Ryżowa 29, tel. 22 203 53 18

WROCŁAW RADWANICE
ul. Wrocławska 9a, tel. 71 715 61 32

KRAKÓW
ul. Makuszyńskiego 7, tel. 12 378 39 46

CHORZÓW
ul. Racławicka 30, tel. 32 750 03 41

GLIWICE
ul. Tarnogórska 12, tel. 32 444 67 86

SKARŻYSKO-KAMIENNA
ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58