Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Trzy, cztery, siedem lat? Do jakiego wieku dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy?

Zdjęcie przedstawia Trzy, cztery, siedem lat? Do jakiego wieku dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy?

Rodzice często zastanawiają się, do kiedy ich dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. W świetle prawa, dziecko podróżować przodem może już po przesiadce z tak zwanej łupiny, czyli fotelika pierwszej kategorii. Na rynku niestety nie brakuje fotelików 9-18 kg montowanych przodem do kierunku jazdy, a rodzice często korzystają z tej okazji i przesadzają w ten sposób swoje zaledwie roczne dziecko. Biomechanicy zderzeń, inżynierowie i lekarze przekonują jednak, że jest to zdecydowanie za wcześnie i najlepiej, aby dziecko podróżowało tyłem do… No właśnie – do kiedy? Odpowiadamy!

Tyłem jest 5x bezpieczniej niż przodem!

Nie od dziś wiadomo, że jazda w foteliku tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest aż pięć razy bezpieczniejsza, a ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka w tego typu fotelikach jest aż pięć razy mniejsze, niż w fotelikach samochodowych ustawionych przodem (FWF). W foteliku RWF podczas zderzenia czołowego pojazdów plecy dziecka absorbują siłę uderzenia, a jego stosunkowo duża głowa (około ¼ masy ciała) i podatna na uszkodzenia wiotka szyja są chronione, gdyż nie zostają bezwładnie rzucone do przodu ze znaczną siłą.

Wyobraźmy sobie taką sytuację: 15 miesięczne dziecko, auto jadące z prędkością 90km/h i zderzenie czołowe. Nas chronią pasy, poduszki powietrzne i fakt, że nasza głowa nie waży 1/4 masy naszego ciała… Załóżmy, że jesteś kobietą i ważysz 60 kg. Teraz wyobraź sobie, że Twoja szyja ma udźwignąć 15 – kilogramową kulę do kręgli. Podczas zderzenia… To nie ma szans skończyć się dobrze. Przy zderzeniu czołowym, ciało dziecka w foteliku FWF (przodem do kierunku jazdy) zostanie zatrzymane przez uprząż – zgoda. A co z głową? W tym tkwi całe sedno. Główka małego dziecka nie ma żadnego podparcia i po prostu BEZWIEDNIE leci do przodu, ponieważ szyja jest zbyt wiotka i delikatna, a główka zbyt ciężka w stosunku do jego ciała.

Wewnętrzna dekapitacja głowy od tułowia – czym jest?

Przyznajemy, że sama nazwa brzmi strasznie. Wewnętrzna dekapitacja to nic innego, jak wewnętrzne “oderwanie” czaszki od kręgosłupa. W ekstremalnych wypadkach, głowa pozostaje „przyczepiona” do ciała jedynie tkanką mięśniową i skórą. Zdecydowana większość takich wypadków, kończy się natychmiastową lub bardzo szybką śmiercią (przeżywalność pierwszych godzin rzędu 15%). Zdarzają się jednak pewne wyjątki, jak na przykład ten opisywany przez nas kilka lat temu lub wypadek z udziałem trzyletniej Martynki, który wydarzył się rok temu w Polsce.

źródło zdjęcia: https://dziennikbaltycki.pl/lekarze-z-gdanska-uratowali-3letnia-martynke-z-namyslowa-ktora-miala-oderwana-glowe-cud-w-centrum-urazowym-dla-dzieci-w/ga/c14-15743210/zd/51049590

Jak widać, ryzyko wewnętrznej dekapitacji nie dotyczy jedynie niemowląt, ale również “starszych” dzieci. W tym przypadku – trzyletniej dziewczynki.


Do kiedy dziecko POWINNO jeździć tyłem?

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci jeździły w fotelikach typu RWF najdłużej jak to możliwe, dopóki nie osiągną górnej granicy wagi lub wzrostu, dopuszczalnej w foteliku. Poprzednio, AAP zalecało wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do 2 roku życia.

Technicy fotelik.info jako granicę podają wiek 4 lat. UWAGA! Wszystko jednak zależy od indywidualnych proporcji dziecka, jego wagi, samochodu i mnóstwa czynników zewnętrznych. Aktualnie, modele fotelików RWF przeznaczone są dla dzieci do 18 kg, 25 kg lub nawet do 36 kg! Można więc rzec, że aktualnie – w 2022 roku, dziecko o średniej budowie ciała – MA MOŻLIWOŚĆ jazdy tyłem do około 7 roku życia.

Nowy fotelik BeSafe Stretch pozwala dzieciom na jazdę tyłem do 36 kg

UWAGA! Pamiętajmy że dzieci tak jak i dorośli są różne. Jedno dziecko będzie mieć długi tułów, a inne nogi do nieba. Jedno dziecko będzie bardzo szczupłe, inne pulchniejsze. Z kolei jeszcze inne będzie bardzo wysokie, a inne bardzo niskie. Dlatego zanim sami zdecydujemy, że “to już chyba czas na zmianę fotelika”, warto umówić się na konsultację do jednego z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info

Reasumując – zasada jest prosta. Dziecko powinno jeździć w foteliku RWF tak długo, jak długo pozwala mu na to jego budowa ciała oraz limit wagowy fotelika. U jednego dziecka będzie to więc wiek 4 lat, a u innego 6 czy nawet 7!

Na koniec, krótki komentarz technika fotelik.info – Jana Góreckiego. Komentarz skierowany jest do rodziców, którzy pomimo badań i statystyk, boją się wozić swoje dziecko w foteliku RWF:

W Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info często spotykamy się z błędnymi teoriami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci, które użytkują fotelik tyłem do kierunku jazdy. Jedną z nich jest mylne przeświadczenie, że dziecko podróżujące w foteliku RWF podczas wypadku samochodowego może wybić sobie zęby, jeśli uderzy w nie nogami wcześniej opartymi o fotel samochodowy. Nasze doświadczenie w badaniach wypadków z udziałem dzieci pokazuje, że nogi w foteliku RWF nie są źródłem niebezpieczeństwa. Aczkolwiek jeśli zdarzyłoby się tak, że noga dziecka podczas zderzenia się pojazdów nieszczęśliwie trafiła na przykład w jego nos i go złamała, to krótko mówiąc jest to dużo mniejsza szkoda dla dziecka, niż uraz karku przy jeździe przodem, który może doprowadzić do śmierci. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które używają specjalnych szyn lub stabilizatorów ortopedycznych, sposób na najlepsze i najbezpieczniejsze przewożenie dziecka warto omówić z ekspertem ds. bezpieczeństwa.

Szukasz fotelika pasującego do Twojego dziecka i Twojego samochodu? Zapraszamy Cię na dobór fotelika samochodowego do jednego z salonów fotelik.info, gdzie o bezpieczeństwo Twojego dziecka (a przy okazji również Twoje) zadbają specjaliści ds. bezpieczeństwa przewożenia dzieci. Tutaj wiemy o fotelikach (prawie) wszystko.