Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Polska, jako jeden z czterech krajów pozwala kobietom w ciąży na jazdę autem bez zapiętych pasów

Zdjęcie przedstawia Polska, jako jeden z czterech krajów pozwala kobietom w ciąży na jazdę autem bez zapiętych pasów

Samochodowe pasy bezpieczeństwa to proste urządzenie, które (prawidłowo zapięte) zagwarantują Ci bezpieczeństwo podczas kolizji drogowej lub wypadku

Czy wiesz, że Polska jest jednym z czterech krajów w Unii Europejskiej, gdzie kobiety w ciąży mogą jeździć samochodem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa? Chociaż świadomość ciężarnych kobiet od chwili utworzenia ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy w zakresie bezpieczeństwa znacząco wzrosła, wiele przyszłych mam wciąż powołuje się na wprowadzające w błąd przepisy prawne i nie korzysta z pasów podczas podróży.

Rozwój wiedzy o wpływie samochodowych pasów bezpieczeństwie na bezpieczeństwo kobiet w ciąży podczas wypadków samochodowych sięga lat 70. ubiegłego wieku. Pierwsze badania nad bezpieczeństwem przyszłych mam przeprowadzono w 1971 roku, udowadniając, że śmiertelność wśród ciężarnych kobiet, które nie korzystały z samochodowych pasów bezpieczeństwa, a tymi, które je zapinały, była większa o połowę (American Medical Association Committee on Medical Aspects of Automobile Safety During Pregnancy (1972). Kilkanaście lat później, bo w 1991 roku American College of Obstetricians and Gynaecologists stworzył specjalne wytyczne, jak prawidłowo zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa w ciąży, aby ochronić zdrowie lub życie kobiety i dziecka podczas ewentualnego wypadku samochodowego. W późniejszych latach, w miarę rozwoju wiedzy o motoryzacji i bezpieczeństwie, wiele instytucji zaczęło analizować dane z wypadków samochodowych z udziałem kobiet, a następnie zdobytą wiedzę wykorzystywać do lepszej ochrony przyszłych mam.

Naukowy i eksperci ds. bezpieczeństwa z całego świata od lat pracują nad zwiększeniem bezpieczeństwa kobiet w ciąży w podróży. Źródło: Pixabay

Badania nad bezpieczeństwem kontra polskie prawo

Chociaż przeprowadzone badania udowodniły, że poprawnie zapięte pasy samochodowe nie zagrażają, a wręcz ratują zdrowie lub życie kobiety i jej dziecka, polskie prawo wciąż zezwala kobietom w ciąży na jazdę autem bez zapiętych pasów. Niestety, ta dezinformacja, jakoby nie było to konieczne dla bezpieczeństwa, ciągle funkcjonuje w naszym prawie. Wiele osób wykorzystuje więc wprowadzający w błąd przepis i nie stosuje się do najnowszych zaleceń ekspertów ds. bezpieczeństwa czy naukowców, (nieświadomie lub świadomie) narażając siebie i swoje dziecko na niebezpieczeństwo.

Prawidłowo zapięte pasy gwarancją bezpiecznej podróży

Chociaż nie zmusimy nikogo do użycia 3-punktowego pasa bezpieczeństwa, pragniemy przypomnieć, że ich właściwe zapięcie chroni nie tylko nasze zdrowie oraz życie, ale także zdrowie i życie naszego dziecka i innych osób znajdujących się w samochodzie. Dlatego, aby podróżować bezpiecznie i nie narażać współpasażerów, warto wiedzieć jak prawidłowo użyć samochodowego pasa bezpieczeństwa. Otóż jego dolną część, tj. część biodrową należy poprowadzić poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych, które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej. Górna część pasa samochodowego, tj. część barkowa powinna zostać poprowadzona pomiędzy piersiami, przez środek mostka oraz środek ramienia, omijając brzuszek przyszłej mamy. Prowadząc pas, należy zwrócić uwagę, czy nie znajduje się on na krawędzi ramienia lub nie leży zbyt blisko szyi. Jeśli pas nie przechodzi prawidłowo i nie znajduje się na środku ramienia, w takim wypadku należy użyć regulatora, który znajduje się na słupku przy przednich drzwiach auta. Po zapięciu pasów należy pozbyć się ewentualnych luzów, mocno go dociągając.

Prawidłowo zapięte pasy samochodowe chronią Cię podczas podróży. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

“Niestety, w niektórych samochodach może się zdarzyć, że poprawne zapięcie pasów jest niemożliwe. Powodem tego mogą być np. zbyt wysoko osadzone zamki pasów bezpieczeństwa” – informuje mgr. inż. Anna Tomaszewska, z działu ekspertyz powypadkowych fotelik.info, pełniąca funkcje inżynierskie w prowadzeniu projektu Ciąża i Pasy. “Dzieje się tak najczęściej w przypadku tylnych siedzeń niektórych modeli samochodów, gdzie zamki pasów są długie i pas przebiega powyżej kolców biodrowych, wchodząc nawet na brzuch” – dodaje Anna Tomaszewska.

W takim przypadku, kiedy 3-punktowy pas samochodowy mimo prób prawidłowego ułożenia go na ciele wchodzi na brzuch ciężarnej kobiety, warto użyć adaptera do pasów dla kobiet w ciąży. Adapter z powodzeniem obniża biodrową część pasa samochodowego i zatrzymuje ją pod kolcami biodrowymi.