Foteliki samochodowe dla dzieci. Czy w przyszłości będą potrzebne?
![Zdjęcie przedstawia Foteliki samochodowe dla dzieci. Czy w przyszłości będą potrzebne?](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/3-1.jpg)
Dawne wytyczne dot. bezpieczeństwa dzieci w podróży znacznie różnią się od obecnych. Między innymi dzięki pracy wielu wybitnych naukowców, rodzice maluszków wiedzą, jak bezpiecznie przewozić dzieci w fotelikach samochodowych. Źródło: Pinterest
Foteliki samochodowe z roku na rok stają się coraz bezpieczniejsze. Ale czy na pewno w przyszłości będą potrzebne? Czy konstrukcyjnie będą przypominały te foteliki, jakich obecnie używają nasze dzieci? Na to i inne pytania odpowiada mgr inż. Anna Tomaszewska z działu naukowego fotelik.info.
Mgr inż. Anna Tomaszewska w 2020 roku ukończyła kierunek Inżynieria Biomedyczna na Politechnice Śląskiej w Zabrzu. Na studiach zafascynowała ją biomechanika ludzkiego ciała. Również tam dowiedziała się o Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, tam zgłosiła się po studiach i zaczęła staż, a następnie pracę w dziale ekspertyz powypadkowych fotelik.info. Obecnie zajmuje się inżynierską “oprawą” ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy, zainicjowanej przez fotelik.info, oraz badaniami fotelików samochodowych po wypadkach.
Redakcja fotelik.info: Przecieramy oczy ze zdumienia, patrząc na foteliki samochodowe z lat 50. czy 60. ubiegłego wieku. Czy nasze dzieci i wnuki za jakiś czas będa z podobnym niedowierzaniem patrzeć na foteliki, których używamy dzisiaj?
Anna Tomaszewska: Całkiem możliwe. Wystarczy, że porównamy foteliki projektowane w latach 60. i te, które zostały zaprojektowane w ciągu ostatnich kilku lat. Jest między nimi spora i bardzo widoczna różnica! Kto w tamtych czasach myślał o homologacji? O rygorystycznych testach zderzeniowych nie wspominając… Czy ktoś kilkanaście lat temu przypuszczał, że foteliki będą miały opcję odtwarzania muzyki? A teraz – jest taka możliwość, np. w foteliku samochodowym Recaro Monza Nova 2 Seatfix.
![](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/4-1-768x1024.jpg)
Homologacja? Testy zderzeniowe? W latach 60. ubiegłego wieku nikt o tym nie słyszał! Źródło: Pinterest
Warto wspomnieć też o systemie kontroli zapięcia i stabilizacji nogi podporowej bazy fotelika, które obecnie wykorzystywane są w wielu fotelikach samochodowych. Przykładowo na rynku znajdziemy bazy do fotelików, które wyposażone są w układy elektroniczne. Baza z takim układem elektronicznym pozwala informować użytkownika o poprawności zamontowanej bazy oraz fotelika poprzez sygnały dźwiękowe i świetlne. Przykładowo baza Maxi-Cosi FamilyFix 3 “informuje” nas o poprawności zapięcia bazy na ISOFIX w samochodzie oraz o wpięciu fotelika na bazę. Czyli minimalizuje możliwość popełnienia błędu przy montażu fotelika. Nieprawidłowo zamontowana baza fotelika wydaje sygnał dźwiękowy. Istnieją również starsze modele, które nie wydają dźwięków, ale informują poprzez wskaźniki wizualne, czy fotelik i baza są zamontowane w prawidłowy sposób.
Inną ważną kwestią jest pozostawienie dziecka w samochodzie bez opieki. Latem temperatura we wnętrzu zamkniętego pojazdu rośnie bardzo szybko i w ciągu kilkunastu minut nagrzany samochód staje się śmiertelnie niebezpieczną metalową pułapką dla pozostawionego w nim dziecka. Co roku na całym świecie dochodzi do mnóstwa takich przypadków, a do wiadomości publicznej podawane są tragiczne statystyki. Niezależnie od przyczyny pozostawienia dziecka w samochodzie bez opieki na rynku istnieje juz obecnie dużo różnych gadżetów, które mają za zadanie pomóc uniknąć takiej sytuacji. Jednym z nich jest urządzenie EasyTech firmy RECARO, które powiadamia o pozostawieniu dziecka w samochodzie. Jeżeli kierowca lub inna osoba ze smartfonem połączonym z EasyTech oddali się od pojazdu na dłużej niż trzy minuty, w smartfonie włącza się alarm dźwiękowy i wizualny oraz wibracje. Warto wspomnieć, że urządzenie ma również drugi stopień alarmowy, który aktywuje się, gdy po 40 sekundach nie wyłączymy pierwszego alarmu powiadamiającego. Drugi alarm spowoduje, że smartfon poprzez aplikację wyśle komunikat alarmowy do wszystkich ustawionych kontaktów alarmowych z danymi geolokalizacyjnymi określającymi, gdzie znajduje się dziecko.
Kolejną firmą, która zaproponowała urządzenie zapobiegające pozostawieniu dziecka w samochodzie bez opieki, jest Chicco z gadżetem BebèCare easy-tech. To małe, uniwersalne urządzenie powiadomi opiekuna o pozostawieniu dziecka w samochodzie, a w przypadku braku jego reakcji wyśle alert do osób z listy kontaktów alarmowych.
Natomiast Maxi-Cosi w swojej ofercie ma poduszkę e-Safety, która wykrywa obecność dziecka w samochodzie, a dokładniej ostrzega o pozostawieniu dziecka w foteliku bez opieki. Gadżet ten wykrywa obecność dziecka w foteliku i wysyła ostrzeżenie alarmowe na telefon użytkownika, jeżeli odejdzie on na odległość dalszą niż 20 metrów od samochodu. Za każdym razem, gdy dziecko zostanie pozostawione w samochodzie bez opieki, aplikacja e-Safety wyśle powiadomienie alarmowe.
Przyznaję, że nie mogę się doczekać, co będzie w przyszłości. Może tak jak w nowoczesnych wózkach dziecięcych, tak i w fotelikach samochodowych przyda się funkcja lekkiego bujania? Oczywiście w tym przypadku trzeba będzie przeprowadzić dokładne badania, czy dodatkowy ruch nie wpłynie na bezpieczeństwo w tracie ewentualnego wypadku, ale jestem przekonana, że pomysłów na foteliki samochodowe przyszłości jest naprawdę sporo.
![](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/5-1-768x1024.jpg)
Obecnie, chyba żaden rodzic nie skusiłby się na przewożenie dziecka w takim foteliku samochodowym. Źródło: Pinterest
A może w przyszłości foteliki samochodowe nie będą potrzebne?
Uważam, że fotelik dla dziecka zawsze będzie potrzebny. Możliwe, że zmieni się jego konstrukcja, jednak zabezpieczenie dziecka w dalszym ciągu będzie niezbędne. Ale kto wie, może nauka pójdzie tak do przodu, że zostanie zaprojektowane całkowicie inne urządzenie, niepodobne do współczesnego fotelika samochodowego?
Jakie ulepszenia konstrukcyjne zostały wprowadzone do fotelików samochodowych na przestrzeni kilku ubiegłych lat?
W ostatnich latach wprowadzono kilka ciekawych udogodnień i ulepszeń konstrukcyjnych fotelików samochodowych. Z pewnością warto zwrócić uwagę na innowacyjny system pasów pięciopunktowych – Active Retract Harness w foteliku Besafe izi Modular A X1 i-Size. Jest to specjalny mechanizm pasów bezpieczeństwa, który sam dba o to, aby pasy były odpowiednio naciągnięte. Po zapięciu dziecka w foteliku pasy automatycznie się dociągają, kiedy dziecko się oprze. Ten rewolucyjny system pomaga rodzicom w prawidłowym dociągnięciu pasów.
Kolejnym przykładem jest fotelik BABY-SAFE iSENSE. Jest to pierwszy w historii fotelik z bazą ISOFIX, który skutecznie potrafi rozwiązać problem kąta w większości samochodów. Jego bazę reguluje się w celu zapewnienia przewożonemu dziecku bezpiecznej i wygodnej pozycji podczas podróży.
Dużym udogodnieniem stało się również oświetlenie wnętrza fotelika oraz podstawy fotelika lampkami LED, co podczas nocnych podróży sprawdza się znakomicie. Światła bezpieczeństwa umożliwiają lepszą widoczność w trakcie spacerów po zmroku, światła montażowe automatycznie zapalają się podczas montowania fotelika na bazie lub na stelażu wózka, kiedy jest ciemno, natomiast światła wewnętrzne lekko oświetlają dziecko umieszczone w foteliku.
Jak wyobrażasz sobie fotelik samochodowy w przyszłości?
Kiedy słyszę hasło “foteliki samochodowe w przyszłości”, na myśl przychodzi mi artykuł VOLVO, w którym przedstawiono fotelik dziecięcy zintegrowany z samochodem. Koncepcja ta umożliwia obrócenie fotelika podczas sadzania dziecka, a następnie zablokowanie fotelika w pozycji tyłem do kierunku jazdy. Przewidziano również schowek na małe przedmioty obok siedzenia i schowek pod spodem, np. na pieluchy. Dzięki takiemu rozwiązaniu pasażerowie mogą uniknąć niebezpiecznych przedmiotów, które przemieszczają się bez zabezpieczenia po pojeździe (dowiedz się więcej: Tablet jak cegła. Groźny nie tylko dla dziecka). Artykuł VOLVO powstał w 2015 roku, a więc już sześć lat temu! Kto wie, może to kwestia czasu, że takie rozwiązanie zostanie wprowadzone na rynek?
Koncepcja fotelika samochodowego VOLVO. Zobacz WIDEO!
![](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2022/01/6-1024x682.jpg)
Fotelik dziecięcy zintegrowany z samochodem? W przyszłości inżynierowie i producenci mogą zaskoczyć nas zupełnie nowymi pomysłami na zapewnienie najmłodszym pasażerom maksimum bezpieczeństwa
Warto wspomnieć również o foteliku Maxi-Cosi AxissFix Air, który jako pierwszy na świecie ma wbudowane poduszki powietrzne. Zapewnia to najwyższy obecnie dostępny poziom bezpieczeństwa przodem do kierunku jazdy. Kiedyś mogliśmy tylko o tym marzyć, a teraz staje się realne.
A czy w kwestii bezpieczeństwa dzieci w fotelikach samochodowych wiemy już wszystko? Czy raczej jeszcze dużo do odkrycia przed nami?
Zawsze będzie coś nowego do odkrycia. Nauka ciągle się rozwija, pojawiają się nowe technologie, które pozwalają na dokładniejsze badania. Nie odkryliśmy jeszcze w 100 proc., jak uchronić człowieka przed powstaniem obrażeń w trakcie wypadku. Na szczęście nauka ciągle idzie w kierunku jak najlepszego zabezpieczenia uczestników ruchu, dlatego trzeba wierzyć, że z roku na rok będziemy odkrywać coraz to lepsze metody i konstrukcje zabezpieczające.
Można to zauważyć na przykładzie projektowania samochodów, gdzie odbywa się ciągłe doskonalenie systemów bezpieczeństwa, aby chronić uczestników ruchu. Chodzi m.in. o systemy elektroniczne (ABS, BAS, ESP itd.), które mają zadbać o skuteczne hamowanie w trudnych warunkach na drodze, przykładowo poprzez utrzymanie toru ruchu pojazdu czy zapobieganie blokowania kół podczas hamowania. A jak sami wiemy, potrzeb i tematów do przeanalizowania nie brakuje.
Dziękuję za rozmowę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób możesz dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka, zadzwoń na numer telefonu 22 203 53 19 i zapisz się na inspekcję lub umów się na dobór fotelika w wybranym Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Pamiętaj, że tylko fotelik samochodowy prawidłowo dobrany do Twojego auta i dziecka oraz poprawnie zamontowany zapewnia bezpieczeństwo.