FOTELIK JAK POCISK. Zawsze przypinaj fotelik samochodowy, nawet gdy jedziesz bez dziecka
Nieprzypięty fotelik samochodowy w razie wypadku może stanowić poważne zagrożenie dla dziecka, ale też dla zdrowia, a nawet życia osób dorosłych. Pamiętaj, by nigdy nie przewozić fotelika dla dziecka stojącego luzem na siedzeniu.
Zanim ruszysz w drogę, upewnij się, czy fotelik samochodowy jest przypięty – nawet jeśli nie siedzi w nim dziecko
Przewożąc dziecko w foteliku, zwykle dbamy, by fotelik został prawidłowo zamocowany w samochodzie. Kiedy jednak dziecko z nami nie jedzie – czy z równą pieczołowitością przypinamy fotelik samochodowy? Czy pamiętamy, żeby w ogóle to zrobić? Tymczasem nieprzypięty fotelik samochodowy na przednim lub tylnym siedzeniu może w razie zderzenia doprowadzić nawet do tragedii.
Nieprzypięty fotelik samochodowy. Co się z nim dzieje podczas wypadku
Co się stanie, jeżeli np. fotelik samochodowy 15-36 kg, przewożony bez małego pasażera, nie zostanie przypięty na isofix lub pasy samochodowe? Waga takich fotelików waha się od około 6 kg do około 10 kg. Załóżmy, że fotelik dziecięcy waży 8 kg, a samochód porusza się z prędkością zaledwie 50 km/h (obowiązującą podczas jazdy po mieście).
“Taki nieprzypięty fotelik samochodowy w pojeździe w wyniku zderzenia będzie miał energię kinetyczną podobną do energii rozpędzonego rowerzysty uderzającego w słup” – wyjaśnia Anna Heluszka, inżynier z działu naukowego fotelik.info. “Mówiąc w dużym uproszczeniu, uderzy w dowolny element, jaki znajdzie się na jego drodze, z taką siłą, jakby ważył nawet 160 kg”.
Wraz ze wzrostem prędkości auta rośnie też siła, z jaką uderzyłby nieprzypięty fotelik samochodowy podczas wypadku. “Gdyby pojazd poruszał się z prędkością 100 km/h, ośmiokilogramowy fotelik uderzyłby już z taką siłą, jakby ważył ponad 270 kg” – wskazuje inż. Anna Heluszka.
Łatwo zrozumieć, że przeszkodą dla siły rażenia takiego fotelika nie będzie ani zagłówek, ani oparcie przedniego fotela. A żaden kierowca ani pasażer nie chciałby zostać ugodzony pociskiem o takiej masie!
Isofix i baza zwiększają bezpieczeństwo
Dużą pomocą i ułatwieniem dla zapominalskich okazuje się ISOFIX – to jedna z zalet tego systemu mocowania. Jeżeli fotelik samochodowy ma isofix, to na ogół jest przypięty w aucie na stałe za pomocą dwóch zaczepów. Tyle wystarczy, by w czasie jazdy bez dziecka fotelik w razie wypadku czy ostrego hamowania pozostał na swoim miejscu i nie zagroził bezpieczeństwu osób podróżujących w samochodzie. Warto jednak pamiętać, aby także top tether (górny pas mocujący) został przypięty i nie zwisał swobodnie w czasie jazdy. Fotelik samochodowy, którego mocowanie stanowią baza isofix i noga podpierająca, również zmniejsza ryzyko zaniedbania bezpieczeństwa na tym polu.
Jeżeli jednak masz fotelik samochodowy bez isofixu, zawsze pamiętaj, by go przypiąć pasami, nawet kiedy nie jedzie z Tobą dziecko. Pasy bezpieczeństwa i top tether przy pustym foteliku dla dziecka naciągnij z taką samą starannością, jakby siedział w nim mały pasażer.
Jak zachowują się przedmioty przewożone w samochodzie bez zabezpieczenia? Możesz to zobaczyć na nagraniu wideo (na przykładzie sprzętu zimowego) tutaj: ADAC kontra… narty i sanki! Zobacz niecodzienny crash-test!
Gdyby pojazd poruszał się z prędkością 100 km/h, ośmiokilogramowy fotelik uderzyłby już z taką siłą, jakby ważył ponad 270 kg – wskazuje inż. Anna Heluszka