Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Gliwice, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Dziecko w foteliku tyłem trzyma nogi na oparciu siedzenia? Dowiedz się, czy to groźne

Zdjęcie przedstawia Dziecko w foteliku tyłem trzyma nogi na oparciu siedzenia? Dowiedz się, czy to groźne

Fotelik tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest aż pięć razy bezpieczniejszy dla dziecka do minimum trzeciego roku życia, niż fotelik montowany przodem

Czy dziecko może jeździć w foteliku samochodowym 9-18 kg tyłem do kierunku jazdy, jeżeli jego nóżki są tak długie, że wystają z fotelika i leżą na oparciu kanapy w aucie? Czy to pozycja bezpieczna dla dziecka? Czy jest mu tak wygodnie? Czy może w ten sposób podróżować dłuższy czas? Sprawdź, co na ten temat mówią eksperci od bezpieczeństwa dzieci w samochodzie.

Rodzice często zgłaszają podobne wątpliwości co do fotelików tyłem do kierunku jazdy. Wielu rodziców wątpliwości te skłaniają do przedwczesnej zmiany fotelika samochodowego na większy i do wożenia dziecka przodem do kierunku jazdy, podczas gdy ze względu na swoją budowę i bezpieczeństwo maluch powinien nadal jeździć tyłem. Czy więc na pewno dziecięce nogi na oparciu kanapy samochodowej w czymś zagrażają małemu pasażerowi?

Nie od dziś wiadomo, że jazda w foteliku tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest aż pięć razy bezpieczniejsza, a ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka w tego typu fotelikach jest aż pięć razy mniejsze niż w fotelikach samochodowych ustawionych przodem (FWF). Z tego powodu eksperci zalecają, by przewozić dzieci w fotelikach tyłem do kierunku jazdy nawet do 4. roku życia. W foteliku RWF podczas zderzenia czołowego pojazdów plecy dziecka absorbują siłę uderzenia, a jego stosunkowo duża głowa (około ¼ masy ciała) i podatna na uszkodzenia wiotka szyja są chronione, gdyż nie zostają bezwładnie rzucone do przodu ze znaczną siłą.

Niestety, mimo wielu badań dotyczących bezpieczeństwa dzieci w fotelikach RWF, w tym testów zderzeniowych, kontrowersje wokół tego tematu wciąż są duże. Związane z tym mity szkodzą bezpieczeństwu dzieci, które do fotelików samochodowych przodem do kierunku jazdy, w tym fotelików 15-36 kg, przesadzane są zdecydowanie za wcześnie. Jednym z takich mitów jest wspomniane wyżej twierdzenie, że dziecku w foteliku RWF jest niewygodnie, zwłaszcza w dalszej podróży, ponieważ jego nogi wystają poza fotelik i dziecko musi trzymać je np. na oparciu kanapy.

Twoje dziecko podróżujące w foteliku RWF trzyma nogi na oparciu fotela samochodowego? To nic! Taka pozycja NIE JEST dla niego ani niebezpieczna, ani niewygodna!

Jednak zdaniem ekspertów jazda w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy jest nie tylko bezpieczna, ale też wygodna, ponieważ krawędź fotelika nie uciska nogi dziecka w trakcie podróży. Warto pamiętać też o tym, że niemowlęta i małe dzieci są o wiele elastyczniejsze, niż osoby dorosłe. Co więcej, w przypadku dzieci, które często zasypiają podczas podróży, ich pozycja w fotelikach RWF jest z pewnością wygodniejsza niż w fotelikach przodem do kierunku jazdy, które wymuszają pionowe ustawienie szyi oraz głowy. Warto pamiętać także o tym, że podczas zderzenia się pojazdów kończyny dziecka podróżującego w foteliku RWF mają ograniczony zakres ruchu. Natomiast dziecko w foteliku skierowanym przodem do kierunku jazdy podczas wypadku samochodowego może w sposób niekontrolowany uderzyć nogami w tył siedzenia znajdującego się przed nim i doprowadzić do urazu kończyn.

“W Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info nierzadko nierzadko spotykamy się z błędnymi teoriami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci, które użytkują fotelik tyłem do kierunku jazdy. Jedną z nich jest mylne przeświadczenie, że dziecko podróżujące w foteliku RWF podczas wypadku samochodowego może wybić sobie zęby, jeśli uderzy w nie nogami wcześniej opartymi o fotel samochodowy. Nasze doświadczenie w badaniach wypadków z udziałem dzieci pokazuje, że nogi w foteliku RWF nie są źródłem niebezpieczeństwa. Aczkolwiek jeśli zdarzyłoby się tak, że noga dziecka podczas zderzenia się pojazdów nieszczęśliwie trafiła na przykład w jego nos i go złamała, to krótko mówiąc jest to dużo mniejsza szkoda dla dziecka, niż uraz karku przy jeździe przodem, który może doprowadzić do śmierci. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które używają specjalnych szyn lub stabilizatorów ortopedycznych, sposób na najlepsze i najbezpieczniejsze przewożenie dziecka warto omówić z ekspertem ds. bezpieczeństwa.” – informuje technik fotelik.info Jan Górecki.

Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko powinno już przesiąść się do większego fotelika samochodowego, odwiedź wybrane Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info i skonsultuj się z ekspertem, który odpowie na (prawie) każde pytanie dotyczące bezpieczeństwa Twojego dziecka w samochodzie. Skorzystaj też z inspekcji lub wspólnie z ekspertem dobierz odpowiedni do wieku i budowy ciała Twojego dziecka oraz kompatybilny z kanapą pojazdu bezpieczny i sprawdzony w testach zderzeniowych fotelik samochodowy. Naucz się także prawidłowego montażu oraz przekonaj się, czy dobrze zapinasz pasy bezpieczeństwa – dziecka i swoje.