Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Dziecko w autobusie, ciężarówce, taksówce, karetce: w foteliku czy bez fotelika?

Zdjęcie przedstawia Dziecko w autobusie, ciężarówce, taksówce, karetce: w foteliku czy bez fotelika?

Co mówią przepisy prawa na temat przewożenia dzieci w autobusie, samochodzie ciężarowym lub dostawczym, w taksówce i pojazdach uprzywilejowanych? Odpowiadamy, przypominając, że zgodnie z przepisami nie zawsze znaczy bezpiecznie!


Zasady przewożenia dzieci w Polsce reguluje Prawo o ruchu drogowym, znowelizowane i dopasowane do norm unijnych w maju 2015 roku. Przepisy art. 39 ust. 3 Kodeksu drogowego nakładają na kierowców obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu. Dotyczy to zarówno przewożenia w samochodach osobowych, jak i ciężarowych lub dostawczych. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Dziecko powinno korzystać z fotelika podczas jazdy samochodami ciężarowymi takimi jak:

◉ pojazdy kategorii M1 – samochody przeznaczone do przewozu nie więcej niż 8 osób (nie licząc kierowcy),
◉ pojazdy kategorii N1, N2, N3 – służące do przewozu ładunków o masie całkowitej (odpowiednio) do 3,5 t; 3,5 t – 12 t; powyżej 12 t.


Czego kategorycznie zabraniają przepisy?

◉przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w samochodzie niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa.

Powyższy zakaz dotyczy nielicznej grupy aut, gdyż na polskich drogach rzadko już zdarzają się samochody bez pasów bezpieczeństwa. Głównie są to zabytkowe pojazdy z lat 70 XX w. i starsze.

Kogo nie dotyczy obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach?

Jakie są odstępstwa od art. 39 ust. 3 kodeksu drogowego? Jest ich kilka. Obowiązek stosowania fotelika nie dotyczy pojazdów policji, straży miejskiej, straży granicznej, straży pożarnej oraz pogotowia ratunkowego. Wyjątek ten dotyczy również taksówek osobowych. UWAGA! Niektóre korporacje mają możliwość wysłania do klienta taksówki z fotelikiem dla dziecka. Wystarczy zgłosić takie zapotrzebowanie dyspozytorowi. Jest to znacznie bezpieczniejszy wariant jazdy – a właściwie jedyny bezpieczny.
Ponadto przewożenie dziecka bez fotelika jest dozwolone w wypadku niektórych schorzeń. W takiej sytuacji z obowiązku stosowania fotelika zwalnia zaświadczenie od lekarza specjalisty.

Komunikacja zbiorowa a foteliki samochodowe

Prawo o ruchu drogowym bardzo szczegółowo reguluje przewóz dzieci w ruchu prywatnym, ale jeśli chodzi o komunikację zbiorową – milczy. Istnieje tylko kilka regulacji prawnych dotyczących przewozu dzieci i młodzieży do lat 18 do placówek oświatowych. W nich prawo określa jedynie definicję autobusu szkolnego i nic nie mówi o fotelikach.

Siły przeciążeń w dużych pojazdach działają nieco inaczej niż w autach osobowych, Jednak dla bezpieczeństwa najmłodszych pasażerów pamiętajmy, że istnieją linie autobusowe oferujące foteliki samochodowe klientom, którzy przewożą dzieci ich flotą. Warto zapytać o taką możliwość. Jeżeli autokar jest wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa, to można też użyć w podróży własnego fotelika samochodowego do przewiezienia dziecka.

Tyle przepisy. Niestety, przepisy nie zawsze okazują się adekwatne np. do stanu wiedzy inżynierskiej i biomechanicznej, więc same w sobie nie mogą chronić tych, którzy się do nich bezrefleksyjnie stosują.

Statystyki wypadków i częstotliwość przeprowadzania przez Dział Naukowy fotelik.info ekspertyz powypadkowych z udziałem dzieci każą z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że foteliki samochodowe ratują życie i zdrowie najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Nie rezygnujmy z nich tak łatwo! Pamiętajmy, że brak fotelika to brak ochrony Twojego dziecka!


Chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich pociech na drodze? Zadzwoń i umów się na wizytę do jednego z Centrów Bezpieczeństwa fotelik.info – lub po prostu przyjedź. Tutaj odpowiemy na (prawie) każde pytanie i zadbamy, by Twoja rodzina była na drodze bezpieczna!