Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Demontuj fotelik samochodowy raz w miesiącu. To ważne dla bezpieczeństwa!

Zdjęcie przedstawia Demontuj fotelik samochodowy raz w miesiącu. To ważne dla bezpieczeństwa!

Czy wiesz, że fotelik samochodowy powinno się przynajmniej raz w miesiącu zdemontować i dać kanapie auta odpocząć? Dlaczego jest to tak ważne – również dla bezpieczeństwa Twojego dziecka?

W Polsce dzieci muszą być przewożone w fotelikach samochodowych od narodzin do osiągnięcia wzrostu 150 cm. W tym czasie należy mieć na względzie zakup co najmniej trzech fotelików samochodowych dla dziecka: 0-13 kg, 9-18 kg i 15-36 kg. W każdej z tych kategorii wagowych możemy zdecydować, czy chcemy mieć w aucie fotelik montowany na ISOFIX, czy też na pasy samochodowe. Istotne jest, aby fotelik był prawidłowo dobrany do dziecka i do auta, w oparciu o wiedzę z biomechaniki zderzeń, po to, by dziecko było w nim bezpieczne w razie ewentualnego zderzenia.

Fotelik samochodowy powinien być także prawidłowo, mocno i stabilnie zamontowany. Taki montaż wymaga pewnego wysiłku, zwłaszcza w przypadku większych, cięższych i bardziej skomplikowanych modeli – z bazą, nogą podpierającą czy ramą antyrotacyjną. Czy jest to jednak wysiłek jednorazowy? Czy wystarczy fotelik dla dziecka zamontować raz a dobrze? Otóż nie! Dlaczego foteliki samochodowe wymagają co jakiś czas demontażu?

Nigdy nie demontujesz fotelika w aucie? Sprawdź, czym to grozi!

Każdy fotelik samochodowy zamontowany na kanapie lub fotelu auta powoduje, że tapicerka z biegiem czasu się niszczy. W jakimś stopniu możemy ją ochronić, stosując specjalne maty. Ponadto fotelik zamontowany na stałe i nigdy nie demontowany odkształca kanapę w samochodzie. To z kolei może powodować tzw. luzy – fotelik nie jest już tak stabilny, jak był na początku, a to naraża dziecko na niebezpieczeństwo.

Jak zapobiegać odkształcaniu się kanapy w aucie przy foteliku 0-13 kg?

W kategorii wagowej fotelików 0-13 kg montaż na isofix polega na wpięciu nosidełka dla niemowlęcia na bazę isofix. Niektórzy rodzice uważają, że kupując fotelik samochodowy z bazą mają montaż z głowy: wystarczy na stałe zamontować bazę, a potem wpinać na nią nosidełko lub wypinać je, zależnie od potrzeby. Niestety, tak to nie działa! Zamontowana baza powoduje odkształcenia kanapy, a to z czasem może źle wpływać na stabilność fotelika.

W wielu konstrukcjach fotelik samochodowy na bazie jest wyposażony w ramę antyrotacyjną, której zadaniem jest zwiększenie stabilności fotelika w razie zderzenia.
Rama antyrotacyjna jednak ma pewien minus: przy dobrze zamontowanym foteliku wbija się dość mocno w oparcie. Z tego powodu już po upływie około miesiąca oparcie kanapy może już nie zachowywać swoich właściwości, czyli np. odpowiedniej sprężystości. Takie odkształcenie oparcia może negatywnie wpłynąć na montaż fotelika. O wiele mniejsze odkształcenia powoduje sama baza, której spód naciska na większą powierzchnię, więc aż tak nie obciąża siedziska.

Jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w zaczepy isofix i tym samym nie montujemy nosidełka na bazie, interesuje nas tylko montaż na pasy samochodowe. Polega on na prawidłowym przełożeniu samochodowych pasów bezpieczeństwa przez prowadnice na nosidełku i odpowiednim ich naciągnięciu.

Doświadczenie techników fotelik.info wskazuje, że rodzice na ogół mają dużą trudność przy montowaniu fotelika samochodowego 0-13 kg na pasy i w większości przypadków nie potrafią tego zrobić prawidłowo. Okazuje się, że instrukcja dołączona przez producentów nie jest wystarczająca. Kluczowa jest pozycja, w jakiej fotelik zostanie ustawiony w samochodzie, dlatego tak ważne jest, aby montażu nauczyć się na indywidualnym szkoleniu podczas usługi doboru lub inspekcji fotelika. Technicy fotelik.info udzielają wówczas instrukcji, jak można zapewnić bezpieczeństwo dziecku oraz trwałość montażu i jak demontować fotelik, by kanapa się nie odkształcała i zachowywała sprężystość.

Jak zapobiegać odkształcaniu się kanapy auta przy foteliku 9-18 kg?

W kategorii 9-18 kg w przypadku fotelików z wysokimi ocenami w testach montaż jest trwały, przy czym dużą różnicę w obciążeniu kanapy sprawia to, czy fotelik jest montowany na isofix, czy przy użyciu wyłącznie pasów.

Fotelik na pasy często wbija się bardziej punktowo w siedzisko kanapy, co powoduje jeszcze większe obciążenie, ponieważ nacisk nie rozkłada się na większej powierzchni. Przy takim sposobie montażu trzeba jeszcze bardziej zadbać o kanapę i demontować fotelik nawet co dwa tygodnie, w zależności od rodzaju fotelika. Najbezpieczniej jest sprawdzać montaż fotelika na pasy również co około dwa tygodnie, ponieważ może on ulec poluzowaniu. Przy tym damy odpocząć kanapie.

Jak zapobiegać odkształcaniu się kanapy auta przy foteliku 15-36 kg?

W tej kategorii wagowej ryzyko wbijania się fotelika w kanapę jest mniejsze w porównaniu do kategorii 0-13 kg i 9-18 kg. Jednak montaż fotelika 15-36 kg bez isofixu powoduje znacznie większe i częstsze ruchy fotelika, a więc i większe uszkodzenia tapicerki. Tak więc również w przypadku fotelików z tej kategorii warto stosować maty ochronne i od czasu do czasu dokonywać demontażu.

Zapraszamy po cenną wiedzę z zakresu doboru fotelików do jednego ze sklepów fotelik.info na terenie Polski. Sprawdzimy, czy Ty i Twoje dziecko podróżujecie bezpiecznie. Wyszkoleni technicy fotelik.info nauczą Cię prawidłowego montażu fotelika w aucie i w razie potrzeby dobiorą bezpieczny fotelik dla Twojego dziecka i do Twojego samochodu. Odpowiedzą również na (prawie) każde pytanie dotyczące bezpieczeństwa dzieci w samochodzie.