Czy każdy fotelik samochodowy dopuszczony do sprzedaży jest bezpieczny? Obalamy mity!
Czy fotelik samochodowy jest tak samo bezpieczny? Czy każdy zagwarantuje bezpieczeństwo Twojemu dziecku w równym stopniu? Odpowiadamy: NIE! Przeczytaj artykuł i przeczytaj dlaczego
Kolorowy, z ulubioną postacią z bajki, i to prawie za darmo. A skoro stoi na sklepowej półce, to na pewno jest bezpieczny… STOP! BĄDŹ ŚWIADOMYM KONSUMENTEM! Pamiętaj, że dopuszczenie fotelika do sprzedaży nie oznacza jego bezpieczeństwa, oraz że nie każdy fotelik samochodowy zagwarantuje bezpieczeństwo Twojemu dziecku podczas wypadku.
Różowa tapicerka, naszywka z Elsą czy Anną, cena 99,99 zł – to nie wystarczy, by uratować zdrowie i życie małego pasażera w razie wypadku samochodowego. Szukając fotelika dla swojego dziecka, nie sugeruj się kolorem ani dekoracją postaciami ulubionych bohaterów. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było bezpieczne podczas jazdy samochodem, pamiętaj:
Sama homologacja nie wystarczy, aby stwierdzić, że fotelik samochodowy jest bezpieczny
Wszystkie foteliki dopuszczone do sprzedaży mają homologację, tj. europejski certyfikat bezpieczeństwa ECE R-44-03. Naklejka świadcząca o zgodności wyrobu z obowiązującymi obecnie wymaganiami technicznymi w Europie, wyznaczanymi prawnie przez dokument ECE R44-03 Uniform provisions concerning the approval of restraining devices for child occupants of power-driven vehicles (child restraint system), United Nations, Genewa, 2001, powinna znaleźć się na każdym foteliku samochodowym na sklepowej półce. Jednak sama homologacja to za mało, aby stwierdzić, że dany model fotelika jest bezpieczny. Dlaczego?
Otóż fotelik samochodowy mający homologację spełnia absolutnie minimalne wymagania, które nie nadążają za rozwojem obecnych systemów bezpieczeństwa. Do produktów, które mają homologację, zaliczają się nawet poddupniki i tzw. antymandaty, czyli pseudofoteliki chroniące nie dziecko przed skutkami wypadku, tylko rodziców przed otrzymaniem mandatu. Co więcej, foteliki z europejskim certyfikatem bezpieczeństwa ECE R-44-03 nie muszą być testowane w laboratoriach badawczych. W związku z tym można szacować, że większość fotelików mających homologację i dostępnych na rynku nie była poddana testom zderzeniowym. Jeśli zaś nawet foteliki biorą udział w testach, to jedne uzyskują ocenę bardzo dobrą, inne średnią, a jeszcze inne wypadają bardzo słabo i podczas wypadku stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka.
Czy bezpieczeństwo ma cenę?
Bezpieczeństwo nie ma ceny. Wiedzą o tym zarówno osoby, które same odniosły poważne obrażenia podczas wypadku samochodowego, jak i te, które w wypadku straciły kogoś bliskiego, np. dziecko. Nie ulega wątpliwości, że gdyby wiedziały o nadchodzącym zagrożeniu, zrobiłyby wszystko, aby zapewnić sobie i rodzinie najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Niezależnie od tego czy jedziesz ze swoim dzieckiem do sklepu, do przedszkola czy zawozisz je na drugi koniec Polski, ZAWSZE przewoź je w dopasowanym do wieku, budowy ciała i kompatybilnym z kanapą pojazdu fotelikiem samochodowym
Jednak niewątpliwie pytanie o cenę fotelika samochodowego jest naturalne. Trudno ukryć, że foteliki dla dzieci wyselekcjonowane i uznawane za modele bezpieczne są droższe od pseudofotelików dostępnych w marketach.
Dlaczego cena porządnego fotelika jest zazwyczaj znacznie wyższa niż cena pseudofotelika z marketu? Wspomnieliśmy, że bezpieczne foteliki samochodowe to takie, które przeszły niezależne testy zderzeniowe (crash testy) w utworzonych w tym celu laboratoriach i zostały wysoko ocenione. Do najpopularniejszych testów zderzeniowych zalicza się szwedzki Test Plus oraz niemiecki ADAC . Foteliki samochodowe producentów, dla których główną wartością jest bezpieczeństwo dziecka, nie tylko je konstruują, ale też testują, następnie ulepszają i ponownie sprawdzają ich możliwości.
A zatem fotelik samochodowy, który trafił do sprzedaży, może zostać przetestowany zderzeniowo, np. przez ADAC. Podczas testów eksperci oceniają fotelik przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa, ale też obsługi czy zawartości substancji szkodliwych. Podczas testów zderzeniowych badane są również przyspieszenia działające na: głowę, klatkę piersiową czy miednicę oraz mierzone są naciski na brzuch, siły i momenty sił obciążające szyję czy obojczyk manekina. Wszystkie wyniki uzyskane przez fotelik samochodowy zostają zsumowane i tworzą jedną ogólną ocenę dla każdego modelu. Wszystkie te działania są po to, aby w warunkach laboratoryjnych sprawdzić, czy testowany fotelik samochodowy będzie w stanie ochronić dziecko podczas zderzenia czołowego, bocznego, tylnego czy dachowania. Warto też pamiętać, że na polskim rynku można znaleźć foteliki samochodowe, które zostały sprawdzone poza testami ADAC, także w innych testach, na przykład w Teście Plus.
I tak dochodzimy do meritum: testowane zderzeniowo foteliki przechodzą długą i kosztowną drogę do tego, aby zostać uznane za naprawdę bezpieczne. Ich skorupy zostały utworzone z trwałych materiałów i wyposażone w dodatkowe funkcje (czego przykładem jest dodatkowa ochrona boczna). Foteliki te przeszły przez ręce inżynierów, biomechaników i konstruktorów. Zostały poddane kosztownym badaniom laboratoryjnym. Płacąc dwa-trzy razy więcej za bezpieczny fotelik samochodowy, płacimy nie tylko za renomowaną markę, ale także za pracę ekspertów, wiedzę uzyskiwaną w drodze studiów i testów, badania laboratoryjne i wysokiej klasy materiały.
Foteliki od urodzenia do 12. roku życia. To nie jest dobry pomysł!
Nie bez przyczyny foteliki samochodowe zostały podzielone na różne kategorie wagowe: 0-13 kg, 0-25 kg, 9-18 kg, 9-36 kg, 15-36 i inne. Jednak dla chcącego nic trudnego, więc każdy chętny może bez problemu kupić także fotelik 0-36 kg lub fotelik 0-25 kg. Dla poszukiwaczy okazji zakup jednego fotelika w podanym przedziale wagowym oznacza zaoszczędzenie pieniędzy, skoro fotelik (według producenta) może być używany zarówno przez noworodka, jak i 8-letnie dziecko. Rozważając jednak zakup takiego fotelika, warto uzmysłowić sobie, jak bardzo budowa ciała i potrzeby noworodka różnią się od ciała i potrzeb przedszkolaka albo nawet ucznia młodszych klas! Czy rzeczywiście ten sam model fotelika może być odpowiedni i bezpieczny dla jednego i drugiego dziecka? Dlatego, aby bezpiecznie przewozić swoje dzieci, warto kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać foteliki samochodowe stworzone dla konkretnej grupy dzieci. Oczywiście to wiąże się z kilkoma wydatkami, ale, jak już było wspomniane, życie nie ma ceny – tu zaś mamy do czynienia z produktem, który powinien się sprawdzić w sytuacji ekstremalnej!
Dobór fotelika samochodowego do dziecka i kanapy pojazdu
Przeprowadzone badania, doświadczenie, jak i wiele lat pracy inżynierów i biomechaników pokazały, że aby fotelik samochodowy sprawdził się podczas kolizji drogowej lub wypadku samochodowego, powinien nie tylko mieć dobrą notę w testach zderzeniowych, ale także być dobrany do wieku i budowy ciała dziecka oraz kompatybilny z kanapą samochodu. Po co to wszystko? Chociażby po to, aby pasy uprzęży lub samochodowe pasy bezpieczeństwa (w przypadku fotelików 15-35 kg) prawidłowo przechodziły po ciele dziecka i mogły je utrzymać w foteliku podczas zderzenia. Również po to, aby fotelik 0-13 kg po zamontowaniu w samochodzie miał właściwy kąt, dzięki czemu główka niemowlęcia nie będzie opadała na klatkę piersiową podczas jazdy…
I tu pojawia się kolejne WAŻNE PYTANIE: czy kupując fotelik samochodowy w supermarkecie albo w sklepie z zabawkami i akcesoriami dla dzieci, możesz liczyć na to, że sprzedawca sprawdzi WSZYSTKIE parametry decydujące o tym, czy Twoje dziecko będzie podróżowało bezpiecznie? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w nauce montażu fotelika, masz wątpliwości, czy prawidłowo montujesz fotelik swojego dziecka lub chcesz dopasować bezpieczny fotelik do swojego dziecka i auta, zadzwoń i umów się na wizytę do jednego z Centrów Bezpieczeństwa fotelik.info:
WARSZAWA
ul. Ryżowa 29, tel. 22 203 53 18
WROCŁAW (RADWANICE)
ul. Wrocławska 9a, tel. 71 715 61 32
KRAKÓW
ul. Stawowa 26, tel. 12 378 39 46
CHORZÓW
ul. Racławicka 30, tel. 32 750 03 41
GLIWICE
ul. Tarnogórska 12, tel. 32 444 67 86
SKARŻYSKO-KAMIENNA
ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58