Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Podstawka samochodowa kontra poddupnik. Naucz się je odróżniać dla dobra swojego dziecka!

Zdjęcie przedstawia Podstawka samochodowa kontra poddupnik. Naucz się je odróżniać dla dobra swojego dziecka!

Podstawka samochodowa dla dziecka – czy jej używanie jest bezpieczne? Czy podstawka może zastąpić fotelik samochodowy? Od jakiego wieku można używać podstawki? Tego typu pytania często słyszymy w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, gdzie pomagamy rodzicom zapewnić możliwie najwyższe bezpieczeństwo dzieci w aucie.

Nie podlega dyskusji, że ze względu na swoją konstrukcję fotelik samochodowy jest bez porównania bezpieczniejszy niż podstawka dla dziecka. Fotelik jest wyposażony w zagłówek i ochronę boczną, które osłaniają całe ciało dziecka od uderzeń oraz, poprzez stabilizację ciała, redukują obciążenia, które bardzo mocno działają na dzieci jeżdżące bez fotelika czy używające podstawki. Bezpieczny fotelik ma również porządną prowadnicę pasa barkowego i przeszedł znaczące testy zderzeniowe (ADAC, norma homologacyjna R129).

Zobacz na własne oczy na filmach, na czym polega różnica w zabezpieczeniu dziecka przed skutkami wypadku – w foteliku i na podstawce.

➤Przy uderzeniu czołowym
W pełnym foteliku i na podstawce:


➤Przy uderzeniu bocznym
W foteliku z zagłówkiem:


W foteliku ze zdemontowanym zagłówkiem:



Trudno się dziwić, że eksperci i technicy fotelik.info, bazując na wiedzy inżynieryjnej z zakresu biomechaniki zderzeń i statystykach wypadków drogowych z udziałem dzieci, zdecydowanie polecają pełny fotelik samochodowy dla dziecka.

Czy i kiedy można używać podstawki dla dziecka?

Zgodnie z przepisami, w Polsce bez fotelika lub innego urządzenia podwyższającego (poddupnika, podstawki) może jeździć dziecko, które przekroczyło 150 cm wzrostu. Tragicznym faktem pozostaje to, że m.in. ze względu na właśnie takie a nie inne zapisy prawne na podstawkach (poddupnikach) są wożone nawet bardzo małe dzieci, w tym dwulatki!

Tymczasem podstawka powinna być przeznaczona WYŁĄCZNIE dla dzieci, które wyrosły już (wzrostowo lub wagowo) ze wszystkich fotelików samochodowych dostępnych na rynku, a nadal nie mają wykształconych kolców biodrowych i/lub pasy bezpieczeństwa nie układają się na ich ciele w sposób prawidłowy. Na bezpieczeństwo takiego dziecka wpływają także różne inne czynniki, np. długość jego korpusu i kości udowych czy głębokość siedziska kanapy albo fotela w samochodzie.

Pamiętaj! Podstawka, nawet najlepsza i używana przez dziecko w odpowiednim wieku, daje tylko PODSTAWOWE zabezpieczenie dziecka w samochodzie. Z powodu braku zagłówka i osłon bocznych nie chroni przed skutkami uderzenia bocznego (zarówno tego od strony bliższej, jak i dalszej). Słabiej też chroni przy zderzeniu czołowym.

Czy wiesz, że w Polsce ofiarami wypadków samochodowych są najczęściej dzieci-pasażerowie w wieku 7-14 lat? Czyli właśnie te, które najczęściej są zbyt wcześnie wożone na poddupnikach, bez fotelików, w samych pasach albo… w ogóle bez pasów!

Jeśli traktujesz bezpieczeństwo swojego dziecka poważnie, to decyzję o ewentualnym używaniu podwyższenia (podstawki) podejmij po konsultacji ze specjalistą, który ma dużą wiedzę i doświadczenie w zabezpieczaniu dzieci w samochodzie.

Masz wątpliwości, czy w przypadku Twojego dziecka podwyższenie z isofixem będzie dobrą opcją? Chciałbyś kupić jak najlepsze, sprawdzone podwyższenie dla swojego dziecka? Zadzwoń i przyjedź do jednego z salonów fotelik.info. Technicy fotelik.info doradzą Ci – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na fotelik, czy na podwyższenie z isofixem – jaki model będzie w przypadku Twojego dziecka i samochodu najlepszym rozwiązaniem.