Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Fotelik samochodowy może się przeterminować? Czyli jak długo używać fotelika

Zdjęcie przedstawia Fotelik samochodowy może się przeterminować? Czyli jak długo używać fotelika

Czy fotelik samochodowy ma termin przydatności do użycia? Jak długo można bezpiecznie korzystać z fotelika? Czy dobrym pomysłem jest zakup fotelika z drugiej ręki? Przed takimi pytaniami stają rodzice, kompletując wyprawkę dla dziecka.

Przeglądając fora internetowe, spotkamy się ze skrajnie różnymi opiniami, a to utrudnia podjęcie decyzji. Jedni twierdzą, że z jednego fotelika nie powinno korzystać nawet rodzeństwo, inni przekonują, że zakup używanego fotelika w okazyjnej cenie to dobry wybór. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem, a decyzje podejmować na podstawie sprawdzonych informacji. Dlatego jeśli masz wątpliwości, czy fotelik samochodowy ma termin ważności i jak długo można bezpiecznie przewozić w nim dziecko, przeczytaj ten artykuł!

Czy fotelik samochodowy ma termin ważności?

Termin ważności najczęściej kojarzy się nam z produktami spożywczymi: kupując jedzenie, zazwyczaj zwracamy na niego uwagę i go przestrzegamy. Jednak foteliki samochodowe również mają ograniczony czas przydatności do użycia. Robi się je bowiem z materiałów, które z biegiem lat tracą swoje właściwości. A to może skutkować nieskutecznością ochrony dziecka w razie wypadku. Dlaczego?

Odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie, z czego składa się fotelik samochodowy. Elementami fotelika dla dziecka są m.in. plastikowa konstrukcja, pianki pochłaniające energię, tapicerka, prowadnice pasa samochodowego, uprząż wewnętrzna (m.in. w fotelikach 0-13 kg i 9-18 kg), a w przypadku niektórych modeli – baza, noga podpierająca albo top tether. Poza tym fotelik samochodowy jest wyposażony w różne mechanizmy: naciągu i zapięcia pasów, regulacji zagłówka, pochylenia fotelika, obrotu (w przypadku bazy obrotowej), zaczepy isofix… Każdy z tych elementów podlega eksploatacji i zużyciu. Promieniowanie UV, różnica temperatur (latem panujące w aucie skrajnie wysokie, a zimą niskie temperatury), drgania w trakcie jazdy, wielokrotne zapinanie i odpinanie pasów, kontakt z napojami, resztkami jedzenia i wydzielinami ustrojowymi – wszystkie te czynniki mogą osłabiać elementy fotelika i powodować, że ich właściwości z czasem się zmieniają. W konsekwencji wpływa to negatywnie na bezpieczeństwo dziecka przewożonego w foteliku.

Wyobraźmy sobie fotelik 9-18 kg, który użytkujemy przez około 3-4 lata. System zapięcia pasów fotelika przez ten okres zostanie użyty setki, jeśli nie tysiące razy, co za każdym razem osłabia jego pierwotną sprawność. Podobnie jest z innymi elementami. Plastik i pianki poddawane promieniowaniu słonecznemu czy zmiennym, skrajnym temperaturom stopniowo tracą swoje właściwości, stając się podatnymi np. na pęknięcia czy kruszenie. Funkcjonalne części fotelików z powodu zużycia mogą działać z obniżoną efektywnością. Natomiast w razie wypadku właśnie te drobne szczegóły stają się najważniejsze na świecie.

Gdzie szukać terminu ważności fotelika?

Eksperci ds. bezpieczeństwa fotelik.info radzą, by zaraz po zakupie fotelika dla dziecka sprawdzić jego okres eksploatacji. Większość producentów podaje maksymalny okres eksploatacji fotelika samochodowego w instrukcji obsługi – lub taką informację możemy znaleźć na stronie internetowej producenta danego fotelika. Są też kraje, w których foteliki mają naklejki z datą ważności.
Jeśli zaś chcemy sprawdzić datę produkcji fotelika samochodowego, to najczęściej jest ona wybita na podstawie fotelika. Czasem ma formę czterocyfrową, np. 3113, co oznacza: 31. tydzień roku 2013 (patrz zdjęcie poniżej):

Czasami data produkcji fotelika jest podana w formie daty (patrz zdjęcie poniżej):

Zdarza się też, że na dolnej części skorupy lub na styropianie wytłoczone są, zazwyczaj dwa, zegary ze strzałkami. Pierwszy z nich określa rok i miesiąc, a drugi dzień produkcji (patrz zdjęcie poniżej):

Warto poszukać, ewentualnie dopytać producenta.

Czas użytkowania fotelików określa Europejska Konfederacja Produktów Dziecięcych.

Powyższe zalecenia stosujemy do większości fotelików dla dzieci. Jednak zasady te łamie najnowszy na rynku fotelik BeSafe Stretch . Jego termin użytkowania jest wyjątkowo długi, bo – UWAGA! – aż 15 lat!

Czy kupować fotelik samochodowy z drugiej ręki?

Jak widać, maksymalny okres użytkowania fotelika samochodowego jest na tyle długi, że z jednego modelu z powodzeniem może korzystać kilkoro dzieci. Problemu nie ma w przypadku rodzeństwa – ale czy warto kupować fotelik z drugiej ręki? Technicy fotelik.info nie polecają kupowania używanego fotelika, nawet jeśli jego termin ważności jeszcze nie upłynął. Nigdy nie mamy gwarancji, że dany fotelik nie brał udziału w kolizji lub wypadku! Ponadto takie foteliki są najczęściej sprzedawane bez instrukcji obsługi, która wyjaśnia, jak prawidłowo z nich korzystać. Można oczywiście znaleźć instrukcję obsługi fotelika w internecie – ale trzeba wiedzieć, że foteliki mają instrukcję obsługi, a poza tym wykazać się pewną determinacją, uwagą i dociekliwością… Jak podkreślają eksperci fotelik.info, ostatecznie można się zdecydować na zakup używanego fotelika samochodowego, ale tylko od zaufanych osób (znajomych lub rodziny), w przypadku których możemy zaufać, że fotelik nie brał udziału w kolizji i był prawidłowo użytkowany i przechowywany.

ZAPAMIĘTAJ! Fotelik samochodowy jest zdatny do użycia tylko do terminu podanego przez producenta ALBO DO WYPADKU. Jeżeli fotelik (również zupełnie nowy) brał udział w wypadku lub nawet tylko w kolizji, to nie nadaje się już do użytku i należy go dla bezpieczeństwa dziecka wymienić na nowy.

Fachowo dobrany fotelik do naszego dziecka i auta – to bardzo ważny element wyprawki dla malucha. Jeśli chcesz zadbać o maksymalnie wysoką ochronę Twojego dziecka w aucie, przyjedź do specjalistycznego sklepu fotelik.info, gdzie wyszkoleni technicy dobiorą fotelik do Twojego dziecka i auta, zamontują go, nauczą Cię montażu oraz odpowiedzą na (prawie) każde pytanie dotyczące fotelików i bezpieczeństwa dziecka w samochodzie.

Zadzwoń i umów termin wizyty lub po prostu przyjedź. Zapraszamy

⚫ WARSZAWA
ul. Ryżowa 29, tel. 22 203 53 18

⚫ CHORZÓW
ul. Racławicka 30, tel. 32 750 03 41

⚫ GLIWICE
ul. Tarnogórska 12, tel. 32 444 67 86

⚫ KRAKÓW
ul. Stawowa, tel. 12 378 39 46

⚫ SKARŻYSKO-KAMIENNA
ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58

⚫ WROCŁAW RADWANICE
ul. Wrocławska 9a, tel. 71 715 61 32