Trzy, cztery, siedem lat? Do jakiego wieku dziecko powinno jeździć tyłem do kierunku jazdy?
Rodzice często zastanawiają się, do kiedy ich dziecko powinno podróżować tyłem do kierunku jazdy. W świetle prawa, dziecko podróżować przodem może już po przesiadce z tak zwanej łupiny, czyli fotelika pierwszej kategorii. Na rynku niestety nie brakuje fotelików 9-18 kg montowanych przodem do kierunku jazdy, a rodzice często korzystają z tej okazji i przesadzają w ten sposób swoje zaledwie roczne dziecko. Biomechanicy zderzeń, inżynierowie i lekarze przekonują jednak, że jest to zdecydowanie za wcześnie i najlepiej, aby dziecko podróżowało tyłem do… No właśnie – do kiedy? Odpowiadamy!
Tyłem jest 5x bezpieczniej niż przodem!
Nie od dziś wiadomo, że jazda w foteliku tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest aż pięć razy bezpieczniejsza, a ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń u dziecka w tego typu fotelikach jest aż pięć razy mniejsze, niż w fotelikach samochodowych ustawionych przodem (FWF). W foteliku RWF podczas zderzenia czołowego pojazdów plecy dziecka absorbują siłę uderzenia, a jego stosunkowo duża głowa (około ¼ masy ciała) i podatna na uszkodzenia wiotka szyja są chronione, gdyż nie zostają bezwładnie rzucone do przodu ze znaczną siłą.
Wyobraźmy sobie taką sytuację: 15 miesięczne dziecko, auto jadące z prędkością 90km/h i zderzenie czołowe. Nas chronią pasy, poduszki powietrzne i fakt, że nasza głowa nie waży 1/4 masy naszego ciała… Załóżmy, że jesteś kobietą i ważysz 60 kg. Teraz wyobraź sobie, że Twoja szyja ma udźwignąć 15 – kilogramową kulę do kręgli. Podczas zderzenia… To nie ma szans skończyć się dobrze. Przy zderzeniu czołowym, ciało dziecka w foteliku FWF (przodem do kierunku jazdy) zostanie zatrzymane przez uprząż – zgoda. A co z głową? W tym tkwi całe sedno. Główka małego dziecka nie ma żadnego podparcia i po prostu BEZWIEDNIE leci do przodu, ponieważ szyja jest zbyt wiotka i delikatna, a główka zbyt ciężka w stosunku do jego ciała.
Wewnętrzna dekapitacja głowy od tułowia – czym jest?
Przyznajemy, że sama nazwa brzmi strasznie. Wewnętrzna dekapitacja to nic innego, jak wewnętrzne “oderwanie” czaszki od kręgosłupa. W ekstremalnych wypadkach, głowa pozostaje „przyczepiona” do ciała jedynie tkanką mięśniową i skórą. Zdecydowana większość takich wypadków, kończy się natychmiastową lub bardzo szybką śmiercią (przeżywalność pierwszych godzin rzędu 15%). Zdarzają się jednak pewne wyjątki, jak na przykład ten opisywany przez nas kilka lat temu lub wypadek z udziałem trzyletniej Martynki, który wydarzył się rok temu w Polsce.
źródło zdjęcia: https://dziennikbaltycki.pl/lekarze-z-gdanska-uratowali-3letnia-martynke-z-namyslowa-ktora-miala-oderwana-glowe-cud-w-centrum-urazowym-dla-dzieci-w/ga/c14-15743210/zd/51049590
Jak widać, ryzyko wewnętrznej dekapitacji nie dotyczy jedynie niemowląt, ale również “starszych” dzieci. W tym przypadku – trzyletniej dziewczynki.
Do kiedy dziecko POWINNO jeździć tyłem?
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby dzieci jeździły w fotelikach typu RWF najdłużej jak to możliwe, dopóki nie osiągną górnej granicy wagi lub wzrostu, dopuszczalnej w foteliku. Poprzednio, AAP zalecało wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do 2 roku życia.
Technicy fotelik.info jako granicę podają wiek 4 lat. UWAGA! Wszystko jednak zależy od indywidualnych proporcji dziecka, jego wagi, samochodu i mnóstwa czynników zewnętrznych. Aktualnie, modele fotelików RWF przeznaczone są dla dzieci do 18 kg, 25 kg lub nawet do 36 kg! Można więc rzec, że aktualnie – w 2022 roku, dziecko o średniej budowie ciała – MA MOŻLIWOŚĆ jazdy tyłem do około 7 roku życia.
Nowy fotelik BeSafe Stretch pozwala dzieciom na jazdę tyłem do 36 kg
UWAGA! Pamiętajmy że dzieci tak jak i dorośli są różne. Jedno dziecko będzie mieć długi tułów, a inne nogi do nieba. Jedno dziecko będzie bardzo szczupłe, inne pulchniejsze. Z kolei jeszcze inne będzie bardzo wysokie, a inne bardzo niskie. Dlatego zanim sami zdecydujemy, że “to już chyba czas na zmianę fotelika”, warto umówić się na konsultację do jednego z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info
Reasumując – zasada jest prosta. Dziecko powinno jeździć w foteliku RWF tak długo, jak długo pozwala mu na to jego budowa ciała oraz limit wagowy fotelika. U jednego dziecka będzie to więc wiek 4 lat, a u innego 6 czy nawet 7!
Na koniec, krótki komentarz technika fotelik.info – Jana Góreckiego. Komentarz skierowany jest do rodziców, którzy pomimo badań i statystyk, boją się wozić swoje dziecko w foteliku RWF:
W Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info często spotykamy się z błędnymi teoriami dotyczącymi bezpieczeństwa dzieci, które użytkują fotelik tyłem do kierunku jazdy. Jedną z nich jest mylne przeświadczenie, że dziecko podróżujące w foteliku RWF podczas wypadku samochodowego może wybić sobie zęby, jeśli uderzy w nie nogami wcześniej opartymi o fotel samochodowy. Nasze doświadczenie w badaniach wypadków z udziałem dzieci pokazuje, że nogi w foteliku RWF nie są źródłem niebezpieczeństwa. Aczkolwiek jeśli zdarzyłoby się tak, że noga dziecka podczas zderzenia się pojazdów nieszczęśliwie trafiła na przykład w jego nos i go złamała, to krótko mówiąc jest to dużo mniejsza szkoda dla dziecka, niż uraz karku przy jeździe przodem, który może doprowadzić do śmierci. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które używają specjalnych szyn lub stabilizatorów ortopedycznych, sposób na najlepsze i najbezpieczniejsze przewożenie dziecka warto omówić z ekspertem ds. bezpieczeństwa.
Szukasz fotelika pasującego do Twojego dziecka i Twojego samochodu? Zapraszamy Cię na dobór fotelika samochodowego do jednego z salonów fotelik.info, gdzie o bezpieczeństwo Twojego dziecka (a przy okazji również Twoje) zadbają specjaliści ds. bezpieczeństwa przewożenia dzieci. Tutaj wiemy o fotelikach (prawie) wszystko.