Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Co składa się na ocenę w testach ADAC? Jak testuje się foteliki samochodowe?

Zdjęcie przedstawia Co składa się na ocenę w testach ADAC? Jak testuje się foteliki samochodowe?

Na którą ocenę w testach ADAC powinniśmy zwrócić największą uwagę? Czy nota główna równa się bezpieczeństwu fotelika? W jaki sposób instytut ocenia foteliki i co składa się na ich wynik końcowy? W tym artykule dział naukowy fotelik.info rozwieje Twoje wątpliwości.

Czym są testy ADAC?

Testy ADAC to niezależne i bardzo restrykcyjne testy prowadzone przez niemiecki instytut. Co najistotniejsze, sprawdzają one bezpieczeństwo wybranych fotelików samochodowych dla dzieci w testach zderzeniowych, przeprowadzanych przy dużych prędkościach. Wyniki badań (nie tylko testu zderzeniowego, ale również innych parametrów, o których będzie mowa w dalszej części artykułu) są następnie przedstawiane w bardzo przejrzysty sposób – w postaci określonej liczby gwiazdek. Liczba gwiazdek wskazuje, jaką ocenę uzyskał dany model fotelika w teście zderzeniowym. Im więcej gwiazdek, tym wyższa ocena fotelika samochodowego.

Co ważne, zaliczenie testów ADAC na pozytywną notę wymaga, by fotelik spełniał naprawdę wysokie standardy – w przeciwieństwie do homologacji. Homologacja jest tylko wymogiem prawnym i wystarczy spełnić minimum warunków, aby ją dostać. Zobacz więcej: Homologacja – czym jest? Czy sama homologacja wystarczy?

Co sprawdzają testy ADAC?

Wyniki testu ADAC są pomocne dla konsumentów z kilku prostych względów. Przede wszystkim testy ADAC sprawdzają wiele czynników wpływających na bezpieczeństwo danego modelu fotelika. Fotelik otrzymuje osobne noty, którymi są: ocena za bezpieczeństwo, ocena za łatwość obsługi fotelika, ocena komfortu dziecka, a także ocena łatwości czyszczenia. Wszystkie te oceny razem dają nam notę ogólną. Jednak nie każdy badany parametr wpływa na ocenę ogólną w takim samym stopniu. Więcej na ten temat w kolejnym podrozdziale.

Ciekawostka #1: Testy zderzeniowe nie są obowiązkowym “punktem do zaliczenia”. Większość fotelików, które widzimy na półkach marketów, nie przeszłoby takich badań. Tak zwane pseudofoteliki mają jedynie homologację. Tutaj możesz zobaczyć, czym grozi przewożenie dziecka w foteliku typu antymandat: Czym są pseudo-foteliki i dlaczego są niebezpieczne?

Ocena ocenie nierówna. System oceniania ADAC

Ocena ogólna ADAC jest sumą ocen za poszczególne kryteria. Tak jak wspomniano wcześniej, nie wszystkie badane parametry mają taki sam wpływ na wynik końcowy. Co więc i w jakim stopniu wpływa na ocenę ogólną?

● 50 proc. oceny ogólnej w teście ADAC to ocena za bezpieczeństwo.
● Drugie 50 proc. oceny ogólnej w teście ADAC to noty za obsługę i ergonomię. W tych kategoriach oceniane są m.in. łatwość użytkowania, ryzyko niewłaściwego użytkowania, komfort dziecka, jakość skorupy fotelika, miejsce w samochodzie i instrukcja obsługi. Bardzo wyraźnie przedstawia to poniższy wykres:

Ciekawostka #2: Jeżeli instytut ADAC wykryje w foteliku niebezpieczną bądź potencjalnie niebezpieczną substancję, fotelik oblewa cały test i otrzymuje ocenę w postaci tylko jednej gwiazdki!

Fotelik samochodowy w testach ADAC może zdobyć jedną z pięciu ocen:

0,5 – 1,5 – bardzo dobry (5) ✩✩✩✩✩
1,6 – 2,5 – dobry (4) ✩✩✩✩
2,6 – 3,5 – zadowalający (3) ✩✩✩
3,6 – 4,5 – dostateczny (2) ✩✩
4,6 – 5,5 – niedostateczny (1) ✩

Uwaga!
ADAC przyznaje fotelikom ocenę ogólną w punktach. Jeśli fotelik otrzymał notę do 1,5 – to zasłużył na ocenę bardzo dobrą (pięć gwiazdek). Jeżeli natomiast końcowa ocena wynosi 4,6 i więcej – oznacza to, że otrzymał ocenę niedostateczną (jedną gwiazdkę, czyli nie przeszedł testu). Zatem im więcej punktów, tym niższa ocena ogólna.

Jeżeli jesteś wzrokowcem, poniższa tabelka może ułatwić Ci zrozumienie punktacji z gwiazdkami:

Ciekawostka #3: Andreas Ratzek, który jest głównym inżynierem nadzorującym testy, objął to stanowisko w 2004 roku, kiedy urodziło się jego pierwsze dziecko. Jako świeżo upieczony tata zwrócił uwagę, że rodzice popełniają mnóstwo błędów przy zapinaniu swoich dzieci w fotelikach i przy montowaniu fotelików w samochodzie.

Tak wyglądał pierwszy fotelik, na którym przeprowadzono test ADAC (1966 rok). Żadne dziecko nie ucierpiało podczas testów 😉

Jak wygląda procedura testów ADAC?

Foteliki dziecięce testowane są pod kątem bezpieczeństwa w następujących warunkach:
● w zderzeniu czołowym przy prędkości 64 km/h;
● w zderzeniu bocznym przyległym (od strony montażu fotelika) bez penetracji, przy prędkości 50 km/h;
● w zderzeniu bocznym przyległym z penetracją, przy prędkości 25 km/h.

Są to zdecydowanie większe prędkości niż przy obowiązujących normach homologacyjnych. Dla porównania: przy udzielaniu homologacji do zderzenia czołowego doprowadza się przy prędkości 50 km/h – zatem w teście ADAC prędkość jest większa aż o 28 proc., a na fotelik w czasie zderzenia działa aż o 50 proc. więcej energii kinetycznej, co w konsekwencji lepiej sprawdza np. podatność skorupy fotelika na pęknięcie.

● Manekiny biorące udział w badaniu ADAC to modele typu „Q”.
● Test ADAC jest wykonywany przy użyciu prawdziwego nadwozia, aby warunki były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.
● Od 2020 roku w testach ADAC używa się nadwozia samochodu Volkswagen Polo VI. Symulacja penetracji wykonywana jest przy użyciu drzwi samochodowych, które podczas zderzenia wgniatają się do wnętrza pojazdu.
● Stanowisko badawcze podczas zderzenia bocznego ustawione jest pod kątem 80 stopni, jak na poniższej fotografii:

UWAGA!!! Samo zaliczenie testu ADAC (nawet na 5 gwiazdek) nie gwarantuje, że Twoje dziecko będzie w danym foteliku samochodowym bezpieczne! Oprócz wysokiej noty w teście ADAC ważne jest, aby fotelik był indywidualnie dopasowany do Twojego dziecka i Twojego samochodu, a ponadto PRAWIDŁOWO zamontowany!

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka razem z fotelik.info. Eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, dysponujący imponującą wiedzą opartą na biomechanice zderzeń i doświadczeniu, każdego dnia dobierają foteliki samochodowe kompatybilne z kanapą pojazdu i dopasowane do dziecka. Zadzwoń i umów się na inspekcję lub na dobór fotelika w wybranym sklepie specjalistycznym fotelik.info. Pamiętaj, że tylko fotelik samochodowy prawidłowo dobrany do Twojego auta i dziecka oraz poprawnie zamontowany zapewnia bezpieczeństwo.

Salony fotelik.info znajdziesz w następujących lokalizacjach:

CHORZÓW
ul. Racławicka 30, tel. 32 750 03 41

GLIWICE
ul. Tarnogórska 12, tel. 32 444 67 86

KRAKÓW
ul. Stawowa 26, tel. 12 378 39 46

SKARŻYSKO-KAMIENNA
ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58

WARSZAWA WŁOCHY
ul. Ryżowa 29, tel. 22 203 53 18

WROCŁAW RADWANICE
ul. Wrocławska 9a, tel. 71 715 61

*Artykuł powstał we współpracy z mgr. inż Anną Tomaszewską