Zabawki w samochodzie – można czy nie?
Zabawki w samochodzie to temat budzący wątpliwości wielu rodziców. Jak mówi żydowskie przysłowie: Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie. A co powiedzą eksperci z fotelik.info? Czy zalecane jest podawanie dzieciom zabawek podczas podróży?
Podróż samochodem z dziećmi często bywa wyzwaniem. Czym zająć malca w aucie? Przede wszystkim warto skorzystać z gier i zabaw słownych, bazujących na kreatywności. Przykładową listę takich zabaw znajdziesz w artykule Czym zająć dzieci w samochodzie? Bezpieczne zabawy w podróży!
Zdajemy sobie jednak sprawę, że po pewnym czasie gry słowne mogą się znudzić, a najmłodsi podróżnicy mogą mieć jeszcze problemy z mówieniem, głoskami czy kolorami. Co wtedy? Czy zajmować uwagę malucha bajkami lub grami z urządzeń elektronicznych? Warto pamiętać, że każdy niezabezpieczony przedmiot przy nawet niewielkiej prędkości pojazdu (ok. 50 km/h) w przypadku zderzenia “zwiększa” swoją masę 20-30 razy! W ten sposób zwykły tablet czy telefon pozostawiony w rękach dziecka może “ważyć” tyle co cegła – nawet ok. 10 kg.
Wracając do tematu zabawek… Ponieważ ich również dotyczy zjawisko “zwiększania” masy w razie zderzenia, z oczywistych względów nie polecamy do zabawy w samochodzie resoraków, klocków, drewnianych i plastikowych autek, helikopterów czy pociągów, grających i migających instrumentów i zwierzątek. Lepiej unikać również przedmiotów o twardych rogach czy krawędziach: kredek, wycinanek w komplecie z nożyczkami, książek. Niebezpiecznym szpicem może się okazać również np. ręka lalki Barbie. Przy nagłym hamowaniu takie rogi lub krawędzie mogą się okazać ostrymi i niebezpiecznymi narzędziami. Wszelkie piłki również najlepiej schować w bagażniku, żeby nie zaczęły niespodziewanie przemieszczać się swobodnie we wnętrzu auta.
Zabawki, które można dać dziecku do zabawy w samochodzie:
⚫szmaciana lalka,
⚫miś pluszowy,
⚫książeczka sensoryczna lub inna z miękkiego materiału,
⚫pacynka,
⚫naklejki do wklejania w zeszycie,
⚫miękkie i lekkie zabawki sensoryczne typu “gniotek”,
⚫dla małych dzieci miękkie grzechotki, gryzaki.
Oczywiście żadna lista zabawek “zakazanych” i “niezakazanych” nie zastąpi zdrowego rozumu i wyobraźni. Krzywdę może zrobić nawet butelka wody, termos czy kubek termiczny ze słomką. Warto, mając podstawy wiedzy z fizyki na temat zachowania przedmiotów luzem w aucie podczas hamowania, przewidywać skutki naszych działań i wyborów, a przede wszystkim – ograniczyć liczbę przedmiotów we wnętrzu samochodu lub odpowiednio je zabezpieczyć.