Za krótkie pasy bezpieczeństwa. Czy można je przedłużyć?
Co zrobić, jeśli pasy bezpieczeństwa w naszym aucie są za krótkie, by poprawnie zamontować fotelik? Czy można przedłużyć pasy bezpieczeństwa? Czy jest to bezpieczne? Odpowiadamy!
Problemy ze zbyt krótkimi pasami bezpieczeństwa zdarzają się coraz rzadziej i dotyczą raczej starszych modeli aut. Jeśli jednak chcesz uniknąć sytuacji, że fotelik samochodowy dla dziecka, który kupisz, nie da się zamontować z powodu zbyt krótkich pasów, to pamiętaj, by przed zakupem przymierzyć fotelik w swoim aucie (zwłaszcza jeśli samochód nie należy do najnowszych). Specjalista, który będzie dobierał fotelik do Twojego auta, powinien wiedzieć o ograniczeniach Twoich pasów i wziąć to pod uwagę przy doborze fotelika. Jeśli zakładasz, że dziecko będzie przewożone na przednim siedzeniu, należy też sprawdzić, czy nie wystarczy cofnąć fotela, aby uzyskać odpowiednią długość pasa (czasem ta operacja jest możliwa także na tylnym siedzeniu).
To, że pasy bezpieczeństwa okazują się za krótkie, jest jednym z najbardziej oczywistych przejawów niekompatybilności fotelika z samochodem. Powodów niedopasowania fotelika do auta może być kilkadziesiąt.
Montaż fotelika w samochodzie na granicy długości pasa bezpieczeństwa nie zawsze jest czymś złym. Poprawny montaż fotelika na pas, który jest bardzo krótki, ale NIE ZA KRÓTKI, poprawia stabilność fotelika i bywa zjawiskiem pożądanym.
UWAGA! Nie kombinuj z przedłużaniem pasów! Owszem, przedłużenie pasów jest możliwe, ale nigdy za pomocą popularnych “przedłużek” z internetu. Jedyną bezpieczną metodą przedłużenia pasów bezpieczeństwa jest wymiana zwijacza wraz z całym pasem – oczywiście w autoryzowanej stacji, bo nie należy tego robić u znajomego mechanika. Nowy zwijacz z pasem bezpieczeństwa do auta średniej klasy to koszt około 700 zł plus usługa. Taka operacja może przekroczyć koszt nowego, odpowiednio dobranego i bezpiecznego fotelika.
Nie warto też kupować dłuższego pasa bezpieczeństwa ze szrotu. Większość tanich części ze szrotu (jeśli nie wszystkie) pochodzi z samochodów, które przeszły zderzenia. Dział Naukowy fotelik.info kupuje takie części, ale tylko do celów naukowo-badawczych, szkoleń lub pokazów. Nawet jeśli pas bezpieczeństwa z odzysku wygląda i działa bez zarzutu, to ani Ty, ani Twój mechanik nie jesteście w stanie stwierdzić, czy nie brał udział w kolizji lub stłuczce. Można to rozpoznać tylko przy poważnym zderzeniu, kiedy pas jest zablokowany np. po zadziałaniu pirotechnicznego napinacza lub ogranicznika siły. W pozostałych przypadkach kupujesz taki produkt, opierając się wyłącznie na zaufaniu do oferenta (często przypadkowej osoby z internetu). Czy chcesz mu powierzyć bezpieczeństwo swojego dziecka albo własne?
Nawet jeśli przedłużka z odzysku wygląda i działa bez zarzutu, to ani Ty, ani Twój mechanik nie jesteście w stanie stwierdzić, czy części nie brały udziału w kolizji lub stłuczce