Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Wiek czy wzrost? Co decyduje, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Zdjęcie przedstawia Wiek czy wzrost? Co decyduje, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Zapewnienie bezpieczeństwa dziecku podczas jazdy samochodem powinno stanowić priorytet dla każdego rodzica. Przed tragicznymi konsekwencjami wypadków drogowych chronią dobre foteliki samochodowe, dopasowane do dziecka i do samochodu oraz poprawnie zamontowane i używane. Do kiedy jednak dziecko powinno jeździć w foteliku i co o tym decyduje: wiek czy wzrost?

Dawniej o tym, czy dziecko powinno jeździć w foteliku samochodowym, decydował jego wiek. Według ówczesnej ustawy, każde dziecko poniżej 12. roku życia musiało jeździć w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci. Po zmianie ustawy obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym zależy przede wszystkim od wzrostu.

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku – co mówi ustawa?

Jak mówi art. 39, pkt. 3 z Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym: W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci […]. Oznacza to, że niezależnie od wieku dziecko, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu, powinno jeździć w foteliku.

Od stycznia 2022 r. zmianie uległ również taryfikator mandatów. Obecnie za narażenie dziecka na niebezpieczeństwo podczas jazdy samochodem poprzez przewożenie go bez fotelika samochodowego czy niewłaściwy montaż fotelika, kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 300 zł i sześcioma punktami karnymi.

Twoje dziecko ma 150 cm wzrostu? Czy na pewno może już jeździć bez fotelika?

Chociaż w świetle polskiego prawa dziecko, które osiągnęło 150 cm wzrostu, może jeździć bez fotelika samochodowego, eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info nie zawsze rekomendują taki sposób przewożenia dzieci w aucie. Dlaczego? Ponieważ niektóre dzieci osiągają 150 cm wzrostu bardzo wcześnie, zanim ich ciało osiągnie ten stopień rozwoju, gdy jego budowa przestanie w znaczący sposób różnić się od budowy ciała osoby dorosłej.

Chodzi o to, że dziecko, które szybko osiągnęło 150 cm wzrostu, może jeszcze nie mieć prawidłowo wykształconych kolców biodrowych przednich górnych na miednicy, które zapobiegają zsuwaniu się pasa bezpieczeństwa na brzuch, a tym samym chronią przed uszkodzeniami organów wewnętrznych w razie wypadku. Przedwczesne zrezygnowanie z fotelika samochodowego może wówczas być potencjalnie śmiertelnie niebezpieczne dla dziecka.

Im dłużej dziecko korzysta z fotelika samochodowego, tym lepiej!

Im dłużej dziecko korzysta z fotelika, tym lepiej – twierdzą eksperci. Jazda w foteliku samochodowym z dobrymi notami w testach zderzeniowych, dopasowanym do budowy ciała dziecka i kanapy pojazdu oraz prawidłowo zamocowanym w samochodzie zapewnia dziecku najwyższy poziom bezpieczeństwa, a także jest po prostu dla dziecka wygodniejsza.

Sprawdź przebieg pasów bezpieczeństwa

Warto zwrócić uwagę, że przekroczenie wymaganego wzrostu 150 cm nie wystarczy, aby pasy samochodowe zaczęły prawidłowo układać się na ciele dziecka, zapewniając mu bezpieczeństwo. Proporcje ciała każdego dziecka są przecież inne: jedno ma dłuższe nogi, inne zaś korpus albo szyję. Wszystko to wpływa na przebieg pasów bezpieczeństwa po ciele. Dlatego u dziecka powyżej 150 cm pas barkowy (czyli górna część pasa) może nadal przechodzić po szyi lub po głowie, a pas biodrowy (dolna część pasa) po brzuchu dziecka.

Pasy samochodowe powinny przechodzić po ciele dziecka w następujący sposób:

• pas barkowy (górna część pasa samochodowego) – ukośnie, przez środek mostka i środek barku;
• pas biodrowy (dolna część pasa samochodowego) – na linii bioder, tuż pod wykształconymi kolcami biodrowymi przednimi górnymi.

Strzałkami zaznaczono kolce biodrowe przednie górne; źródło: http://biology.clc.uc.edu/Fankhauser/

Czy dziecko powyżej 150 cm może jeździć bez fotelika? To zależy również od auta!

Sprawdzając układ pasów na ciele dziecka, pamiętaj, że nie w każdym samochodzie dziecko jeżdżące bez fotelika będzie siedziało w prawidłowej pozycji. Nawet jeśli w samochodzie X przebieg pasów jest prawidłowy, nie oznacza to, że w samochodzie Y (drugim twoim samochodzie lub samochodzie dziadka/cioci) również tak jest. Co więcej, nawet jeśli na tylnej kanapie twojego samochodu dziecko uda się poprawnie zapiąć w pasy, nie oznacza to, że na przednim siedzeniu pasażera w tym samym aucie będzie tak samo. Dlatego, jeśli zdecydujesz, że twoje dziecko będzie jeździć bez fotelika samochodowego, zawsze sprawdzaj, czy w każdym samochodzie jest równie bezpieczne.

Chcesz przekonać się czy twoje dziecko może już zapinać się w same pasy bezpieczeństwa, czy nadal powinno jeździć w foteliku samochodowym? A może szukasz miejsca, w którym dopasujesz fotelik indywidualnie do budowy ciała dziecka? Jeśli tak, to przyjedź do jednego z Centrów Bezpieczeństwa fotelik.info.