Widzisz zamknięte dziecko w nagrzanym samochodzie? Reaguj!
Widzisz zamknięte w samochodzie dziecko? Nie bądź obojętny! Reaguj!
Chociaż pogoda w Polsce jeszcze jest kapryśna, lada moment przyjdą dni, kiedy temperatura będzie oscylowała w granicach 30 ℃. Z tego powodu, po raz kolejny przypominamy, by nie zostawiać dzieci nawet na chwilę w zamkniętym samochodzie. Dlaczego? Ponieważ nierzadko pozostawienie dziecka w zamkniętym i szybko nagrzewającym się aucie kończyło się tragedią.
Sytuacji, w których rodzic zostawił swoje dziecko na kilka godzin w rozgrzanym samochodzie, w konsekwencji czego zmarło, jest… o wiele za dużo. W końcu sami niedawno pisaliśmy o ojcu, który zostawił w rozgrzanym aucie roczną dziewczynkę, a sam poszedł do pracy.
W słoneczne dni auta nagrzewają się bardzo szybko!
To żadna nowość, że w upalne, letnie dni, samochody nagrzewają się wyjątkowo szybko. Wystarczy, aby temperatura powietrza wynosiła ok. 30℃, aby w zamkniętym samochodzie już po kilkunastu minutach sięgała nawet 60℃ i przez brak cyrkulacji powietrza, uniemożliwiającej swobodne oddychanie stanowiła realne zagrożenia dla zdrowia oraz życia. Dlatego widząc dziecko, (albo zwierzę!) zamknięte w samochodzie, należy natychmiast i stanowczo zareagować.
Co więcej, polscy policjanci ostrzegają, że zawodne są też takie metody, jak np. lekkie uchylenie okna, które nie poprawia cyrkulacji gorącego powietrza w środku auta.
Jeśli wydaje nam się, że lekko uchylone szyby pomogą, to sygnalizujemy, że nie. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może wzrosnąć o dodatkowe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Tylko nasza rozwaga może uchronić nasze pociechy i zwierzęta przed tragedią. – podkreślają. Źródło: policja.pl
Widzisz pozostawione w zamkniętym samochodzie dziecko? Reaguj!
•Sprawdź czy dziecko zamknięte w samochodzie reaguje (pukaj w szybę, zawołaj je);
•Jeśli dziecko reaguje, sprawdź czy właściciel pojazdu znajduje się w pobliżu;
•Jeśli dziecko nie reaguje zadzwoń na nr alarmowy 112 i powiadom o zaistniałej sytuacji;
•Możesz zostać poproszony o rozbicie szyby (innej, niż ta przy której siedzi dziecko) i wyciągnięcie dziecka;
•Podczas rozmowy wykonuj wszystkie polecenia policjanta lub dyspozytora numeru alarmowego;
•Jeśli to możliwe, pozostań na miejscu do momentu przyjazdu służb/pojawienia się właściciela samochodu.