W szkołach rodzenia o fotelikach samochodowych. Gdzie rodzice mogą zdobyć tę ważną wiedzę?
Oczekujesz dziecka? Dowiedz się jak zatroszczyć się o jego zdrowie i życie kiedy już pojawi się na świecie. Źródło: pixabay
Kursy okołoporodowe są coraz popularniejsze. Na zajęciach, prowadzonych najczęściej przez położne, młodzi rodzice mogą dowiedzieć się wszystkiego o rodzeniu: od rozwoju płodu, przez poród, aż po opiekę nad noworodkiem. Ale czy w szkołach rodzenia mówi się o bezpiecznych fotelikach 0-13 kg dla noworodków?
Każda kobieta w ciąży prędzej czy później dowiaduje się, że podczas wypisu ze szpitala po porodzie wymagany jest fotelik samochodowy dla dziecka. Jednak mało kto zwraca uwagę, czy przyniesione do szpitala nosidełko spełnia standardy bezpieczeństwa, czy świeżo upieczeni rodzice dobrze układają w nim dziecko i czy potrafią fotelik prawidłowo zamontować w samochodzie (czy np. nie popełniają tzw. błędu śmiertelnego, dość częstego przy montowaniu fotelika 0-13 kg na pasy samochodowe). Dlatego już wcześniej warto uświadamiać młodych rodziców, jakie znaczenie dla zdrowia i życia ich nowonarodzonego dziecka ma nosidełko, czyli fotelik samochodowy 0-13 kg.
Jednym z miejsc, w którym rodzice mogą uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa noworodka w samochodzie, są szkoły rodzenia. Według informacji przekazanych przez Fundację Rodzić po Ludzku, zakres treści przekazywanych w ramach edukacji przedporodowej reguluje jedynie Standard organizacyjny opieki okołoporodowej, który dotyczy edukacji prowadzonej przez położne i lekarzy. Nie ma w nim wzmianki o foteliku samochodowym – a bez okazania fotelika obecnie żadna mama nie zostanie wypuszczona po porodzie ze szpitala. Oznacza to, że informowanie przyszłych rodziców o konieczności używania bezpiecznego fotelika samochodowego 0-13 kg jest jedynie dobrą wolą położnych i lekarzy.
Szkoły rodzenia chcą zdobywać i przekazywać wiedzę o fotelikach
W ramach kampanii Ciąża i Pasy eksperci ds. bezpieczeństwa fotelik.info nawiązali współpracę z wieloma szkołami rodzenia w Polsce. Technicy fotelik.info prowadzą warsztaty Ciąża i Pasy, podczas których uczą położne, mamy w ciąży i inne osoby zainteresowane tą wiedzą, jak prawidłowo zapinać w ciąży samochodowe pasy bezpieczeństwa – i dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia i życia zarówno mamy, jak i nienarodzonego dziecka. W trakcie warsztatów technicy fotelik.info poruszają także kwestię nosidełek, czyli fotelików samochodowych 0-13 kg przeznaczonych dla noworodków lub niemowląt.
Jedną ze szkół, w której mówi się o potrzebie i warunkach bezpiecznego użytkowania fotelika samochodowego 0-13 kg, jest Szkoła Rodzenia VITA w Skarżysku-Kamiennej, prowadzona przez Ewę Palkowską. Personel tej szkoły przeszedł warsztaty prowadzone przez fotelik.info w ramach kampanii Ciąża i Pasy.
“Cieszę się, że świadomość społeczeństwa dotycząca bezpiecznego podróżowania wzrosła. Zarówno rodzice, którzy odwiedzają Centra Bezpieczeństwa fotelik.info, jak i osoby prowadzące szkoły rodzenia, które uczestniczą w prowadzonych przez nas warsztatach, chcą wiedzieć, jak zabezpieczyć siebie i dziecko, aby uchronić się przed dramatycznymi konsekwencjami kolizji drogowej czy wypadku samochodowego” – mówi Dominik Lasota, technik z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Skarżysku-Kamiennej, współpracujący w ramach kampanii Ciąża i Pasy ze Szkołą Rodzenia VITA.
Na zajęcia organizowane w ramach kampanii Ciąża i Pasy do technika fotelik.info Dominika Lasoty ze Skarżyska-Kamiennej zgłaszają się położne prowadzące szkoły rodzenia
Potrzebę informowania przyszłych rodziców o konieczności i sposobie używania bezpiecznego fotelika samochodowego odczuwa też Anna Bartkowska, założycielka Szkoły Rodzenia Super Mama w Trójmieście. W szkole tej podejmowane są tematy dotyczące bezpiecznego przewożenia dzieci, a także – z myślą o przyszłych rodzicach i w porozumieniu ze specjalistami – tworzone są bezpłatne webinary na temat fotelików samochodowych.
Kolejną placówką, która zapewnia, że w ramach kursu prowadzi zajęcia dotyczące zasad bezpiecznego przewożenia dziecka w aucie, jest Szkoła Rodzenia Alma Matter w Poznaniu.
“Na półtoragodzinnych zajęciach omawiamy zasady bezpiecznego przewożenia dziecka, w tym pozycje czy czas trwania podróży. Rozważamy, co zrobić z zabawkami podczas jazdy, oraz podpowiadamy, co ułatwia czuwanie nad dzieckiem w samochodzie. Omawiamy też certyfikaty i crash testy fotelików samochodowych. Ponadto prowadzimy trzygodzinne warsztaty z pierwszej pomocy dla noworodka, podczas których ćwiczymy techniki ratowania życia” – informują położne z Alma Matter.
Bezpieczny fotelik dla noworodka nie mniej ważny niż pielęgnacja
To ważne, by rodzice nauczyli się pielęgnować noworodka. Jednak równie ważna jest wiedza, jak zapewnić dziecku bezpieczną jazdę samochodem!
Niestety, temat bezpieczeństwa noworodka w samochodzie wciąż nie należy do oczywistych i koniecznych tematów podejmowanych przez szkoły rodzenia czy położne środowiskowe. Wygląda na to, że wiele osób odpowiedzialnych za opiekę okołoporodową nad matką i dzieckiem nie wie, że bezpieczny fotelik dla noworodka powinien być:
- sprawdzony w testach zderzeniowych;
- dopasowany do kanapy pojazdu;
- prawidłowo zamontowany,
a dziecko w foteliku powinno być odpowiednio ułożone i zapięte w uprząż.
Nie wszystkie też położne, pielęgniarki czy lekarze uważają wiedzę o bezpiecznych fotelikach za ważną dla życia i zdrowia małych pacjentów i z tej przyczyny nie dostrzegają potrzeby przekazywania jej młodym rodzicom. Wiele szkół rodzenia nie udzieliło nam odpowiedzi na pytanie, czy podejmują podczas zajęć temat fotelików dla noworodków. Czy to znaczy, że kwestia fotelików dla dzieci nie jest w nich poruszana?
A jak było w Waszym przypadku?