Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Uparci rodzice i jazda przodem po 15 miesiącu życia, a zagrożenie dekapitacja wewnętrzną

Zdjęcie przedstawia Uparci rodzice i jazda przodem po 15 miesiącu życia, a zagrożenie dekapitacja wewnętrzną

Do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku RWF?

Zapewne wielokrotnie słyszeliście, że foteliki montowane tyłem są bezpieczniejszą opcją niż foteliki montowane przodem. Mówimy tu oczywiście o fotelikach dla młodszych dzieci, które to urządzenia można montować i przodem, i tyłem. Foteliki dla najstarszych dzieci (kategoria III lub II+III) występują w odmianie wyłącznie przodem. I rzeczywiście, od wielu lat, fotelik.info jako prekursor fotelików RWF (fotelików montowanych tyłem) powtarza: woź dziecko tyłem NAJDŁUŻEJ jak się da! Nie do 15 miesiąca życia, nie do 13 kilograma, ale dopóki jest wagowo-wzrostowa możliwość. Dlaczego?

Dlaczego foteliki RWF są bezpieczniejsze?

Badania przeprowadzone przez firmę ubezpieczeniową „Folksam” pokazują, że ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń jest 5 razy większe w fotelikach ustawionych przodem do kierunku jazdy. Jeśli porównać szwedzkie statystyki wypadków (*szwedzkie dzieci jeżdżą tyłem nawet do 6 roku życia… Jest to możliwe w fotelikach RWF 9-25) ze statystykami pochodzącymi z krajów gdzie większość dzieci podróżuje siedząc przodem, różnice są uderzające. Przykładem może być Francja. Ryzyko śmierci dziecka w wypadku samochodowym (w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców) jest dwa razy większe niż w Szwecji, która jest pionierem w przewożeniu dzieci tyłem do kierunku jazdy. Niemieckie statystyki ujawniają podobną zależność. *źródło

Czarno na białym widać, że jazda tyłem do kierunku jazdy jest bezpieczniejszą opcją dla maluchów


Szczególnie znaczące różnice zauważyć można u dzieci powyżej 1 roku życia. Większość niemieckich dzieci właśnie w tym wieku zaczyna używać fotelików mocowanych przodem, kiedy zaś większość szwedzkich dzieci używa fotelików odwróconych tyłem co najmniej do swoich trzecich urodzin. Dlaczego? Przy zderzeniu czołowym głowa siedzącego przodem pasażera zostaje rzucona do przodu ze znaczną siłą. Jest to pęd wprawiający głowę w ruch w kierunku przód-dół do klatki piersiowej, a następnie z powrotem do góry. Szyja dorosłego może wytrzymać takie obciążenia relatywnie dobrze, szyja małego dziecka niestety nie. W przypadku kolizji, całe plecy dziecka absorbują siłę uderzenia, głowa jest zabezpieczona od tyłu przez zagłówek, a dużo bardziej podatna na uszkodzenia szyja nie musi przenosić dużych obciążeń.

O co chodzi z szyją u małych dzieci?

Wyobraźmy sobie taką sytuację – 15 miesięczne dziecko, auto jadące z prędkością 90km/h i zderzenie czołowe. Nas chronią pasy, poduszki powietrzne i fakt, że nasza głowa nie waży 1/4 masy naszego ciała… Załóżmy, że jesteś kobietą i ważysz 60 kg. Teraz wyobraź sobie, że Twoja szyja ma udźwignąć 15 – kilogramową kulę do kręgli. Podczas zderzenia… To nie ma szans skończyć się dobrze. Przy zderzeniu czołowym, ciało dziecka w foteliku FWF (przodem do kierunku jazdy) zostanie zatrzymane przez uprząż – zgoda. A co z głową? Tu jest problem. Główka małego dziecka nie ma żadnego podparcia i po prostu BEZWIEDNIE leci do przodu, ponieważ szyja jest zbyt wiotka i delikatna, a główka zbyt ciężka w stosunku do jego ciała. I tutaj przechodzimy do głównego problemu jakim jest….

Wewnętrzna dekapitacja głowy od tułowia, uparci rodzice i testy fotelik.info w IDIADA

Brzmi strasznie? I niestety takie jest. Wewnętrzna dekapitacja to nic innego, jak wewnętrzne “oderwanie” czaszki od kręgosłupa. W ekstremalnych wypadkach, głowa pozostaje „przyczepiona” do ciała jedynie tkanką mięśniową i skórą. Zdecydowana większość takich wypadków, kończy się natychmiastową lub bardzo szybką śmiercią (przeżywalność pierwszych godzin, rzędu 15%).


Niestety, wszelkie “wyjątki” to rzadkość. Tym bardziej zaskakujące jest więc, dlaczego tak wielu rodziców chce przesadzać swoje dzieci przodem do kierunku jazdy najszybciej kiedy to możliwe. Dziecko wyrasta z łupinki 0-13 kg? -”Kolejny fotelik będzie już przodem!” Dziecko ukończyło 15 miesięcy? “Koniecznie odwróćmy fotelik – przodem do kierunku”! Niestety, takich rodziców jest wielu. Co można z tym zrobić? Edukować, tłumaczyć, pokazywać. W świetle prawa jak najbardziej może przewozić niespełna półtoraroczne dziecko przodem. I niestety – to nie są pojedyncze przypadki. Część rodziców jest zdecydowana na wożenie przodem już półtorarocznych dzieci. Jako fotelik.info, zidentyfikowaliśmy ten problem/takie zachowanie rodziców i postanowiliśmy mu zaradzić – poprzez zaproponowanie bezpiecznego rozwiązania dla tych rodziców, którzy są zdecydowani na wożenie dziecka przodem i których nie przekonują statystyki wypadków lub gwiazdki w testach zderzeniowych.

Dział naukowy fotelik.info, postanowił przeprowadzić testy w hiszpańskim laboratorium IDIADA i sprawdzić, czy istnieje fotelik przodem, który mógłby ochronić szyję i głowę tak małych dzieci przewożonych przodem na podobnym poziomie co fotelik tyłem. Wyniki tych testów zderzeniowych, są właśnie opracowywane, aby podzielić się nimi na łamach serwisu fotelik.info.