Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

To nie jest dobry pomysł! O jeździe autem z przewieszoną przez ramię i zapiętą pasem torebką

Zdjęcie przedstawia To nie jest dobry pomysł! O jeździe autem z przewieszoną przez ramię i zapiętą pasem torebką

Wszystkim: rodzicom, żonie/mężowi, dziecku, siostrze, koledze przypominaj o konieczności prawidłowego zapinania samochodowych pasów bezpieczeństwa

Każdy wie, że torebka to nieodłączny atrybut kobiety. Jednak bywają chwile, kiedy nawet Mamusia Muminka powinna torebkę trzymać z dala od siebie. Do takich okoliczności należy… jazda samochodem.

Coraz częściej czytelnicy fotelik.info w prywatnych wiadomościach czy komentarzach dzielą się z nami swoimi historiami czy wątpliwościami. Bardzo nas to cieszy! To ważne, by móc wychwycić i wskazywać różne, czasem trudno zauważalne błędy, które jednak zagrażają bezpieczeństwu jazdy autem. Błędy te dotyczą nie tylko dzieci w fotelikach samochodowych, ale także innych pasażerów oraz kierowców.

Jedna z czytelniczek fotelik.info w wiadomości prywatnej przyznała się, że do niedawna bardzo często jeździła autem z przewieszoną przez ramię torbą. Nie zdejmowała torby z ramienia, wsiadając do samochodu, tylko po prostu zapinała się pasem, prowadząc go przez torebkę. Podobnie robiły jej mama i siostra. Nasza czytelniczka robiła to zupełnie bezrefleksyjnie. Nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji takiego zachowania, dopóki nie trafiła na jeden z artykułów na portalu fotelik.info, mówiący o aspektach bezpieczeństwa osób dorosłych w samochodzie.

Do tej pory wydawało się nam, że prawdziwą zmorą są grube kurtki i inne okrycia wierzchnie, których wiele osób nie zdejmuje podczas jazdy samochodem, a które nie pozwalają na prawidłowe zapięcie i mocne dociągnięcie samochodowego pasa bezpieczeństwa u dorosłego pasażera ani uprzęży fotelika samochodowego u dziecka.

Wiadomość od naszej czytelniczki uświadomiła nam, że wiele pań może prowadzić auto lub jeździć samochodem z przewieszoną przez ramię torbą. Oczywiście przyczyną takiego zachowania może być nieuwaga albo pośpiech, szczególnie jeśli podróżujemy z małym dzieckiem, które nie pała entuzjazmem do jazdy w foteliku samochodowym. Są także panie, które trzymają torebkę przy sobie, bojąc się, że jeśli ją odłożą, to podczas postoju na skrzyżowaniu czy w korku ktoś postronny otworzy samochód i ukradnie torebkę leżącą luzem np. na fotelu. I, niestety, taka obawa także jest uzasadniona. Warto jednak szukać lepszych rozwiązań, a nie łatwych usprawiedliwień tam, gdzie przy okazji narażamy siebie lub innych na dodatkowe niebezpieczeństwo w razie wypadku samochodowego.

Wsiadasz do auta – zdejmij torebkę z ramienia i połóż ją w bezpiecznym miejscu

Prowadzenie pojazdu, a nawet jazda na miejscu pasażera z przewieszoną przez ramię torebką naraża na niebezpieczeństwo podczas podróży. Dlaczego?
• Po pierwsze, taka jazda jest niewygodna. Prowadząc samochód z torebką przez ramię, siłą rzeczy ciągle poprawiamy ją lub pas bezpieczeństwa. Może nas to dekoncentrować, czego skutkiem może być np. kolizja drogowa.
• Po drugie, przewieszona torba jest dodatkowym przedmiotem w pobliżu, stanowiącym zagrożenie podczas wypadku. Podobnie jak każdy inny przedmiot trzymany przez nas podczas jazdy, jeżeli znajdzie się pomiędzy ciałem a wybuchajacą poduszką powietrzną, również torebka może być przyczyną dodatkowych obrażeń. W zależności od rodzaju zderzenia może również nas uderzyć (swoją pozornie zwielokrotnioną masą), a jej zawartość może zranić nas lub innych pasażerów. Więcej dowiesz się TUTAJ.
• Po trzecie, przypięta pasami razem z nami torba sprawia, że pasy nie przebiegają prawidłowo i nie przylegają odpowiednio do naszego ciała. Podczas kolizji drogowej pasy bezpieczeństwa o złym przebiegu lub mające luzy nie trzymają dobrze, więc nasze ciało może się z nich wyślizgnąć. Pas biodrowy może przesunąć się na brzuch, zacisnąć i spowodować uszkodzenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej (śledziony, wątroby, jelit).

Dolna część 3-punktowego pasa bezpieczeństwa powinna znajdować się pod brzuchem i kolcami biodrowymi przednimi górnymi

Chociaż prawidłowo poprowadzony i mocno naciągnięty samochodowy psa bezpieczeństwa stanowi gwarancję bezpiecznej podróży, nie każdy użytkownik pojazdu wie, w jaki sposób to zrobić. Dlatego przypominamy, że górną część pasa, tj. pas barkowy, układamy między piersiami, przez środek mostka i środek ramienia. Nieprawidłowo zapięty pas będzie znajdował się na krawędzi ramienia lub znajdzie się zbyt blisko szyi. Dolną część pasa, tj. pas biodrowy, należy poprowadzić poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych (patrz rysunek poniżej), które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej. Po zapięciu pasa należy mocno dociągnąć go w celu pozbycia się luzów.

Kolce biodrowe znajdują się po obu stronach miednicy osoby dorosłej i stanowią naturalne zaczepy dla biodrowego pasa bezpieczeństwa

Przed podróżą zabezpiecz wszystkie rzeczy w samochodzie

Czy wiesz, że każdy luźno pozostawiony przedmiot w samochodzie podczas wypadku może zarówno Tobie, jak i Twoim najbliższym wyrządzić krzywdę? Każdy przedmiot (a także ciało człowieka) w chwili zderzenia zwiększa swoją masę od 30 do nawet 50 razy! Wypadające z torebki przedmioty, w tym telefon czy tablet, latające po kabinie samochodu mogą dotkliwie zranić Ciebie, innych dorosłych pasażerów, a nawet siedzące z tyłu dziecko! Z tego powodu na czas jazdy zabezpiecz wszystkie akcesoria znajdujące się w samochodzie. Torby czy plecaki schowaj do bagażnika samochodowego, a drobne przedmioty włóż do schowka. Jeżeli torebkę koniecznie musisz mieć przy sobie (czy na pewno?), połóż ją na podłodze, jednak z dala od nóg.