Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Spodziewasz się dziecka? Nie rezygnuj z zapinania pasów!! Użyj adaptera do pasów dla kobiet w ciąży

Zdjęcie przedstawia Spodziewasz się dziecka? Nie rezygnuj z zapinania pasów!! Użyj adaptera do pasów dla kobiet w ciąży

Jesteś przyszłą mamą? W oczekiwaniu na maleństwo, pewnie wiele osób chce udzielać Ci złotych rad. Kup to, nie jedz tego, nie zapinaj pasów. STOP. Dlaczego pasy MUSISZ mieć zapięte w ciąży? Jak sprawić, aby podróż była komfortowa i bezpieczna? Zapraszamy do artykułu.

Z wielu różnych stron, dostajemy sprzeczne komunikaty i informacje, ponieważ Polska jako jeden z nielicznych krajów, wciąż pozwala kobietom w ciąży na NIEZAPINANIE PASÓW. Mało tego, niektórzy lekarze wręcz zalecają, aby przyszła mama jeździła niezapięta dla „dobra” dziecka…

Należy jednak pamiętać, że aby dziecko było bezpieczne, w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo powinna zadbać przyszła mama. Aby być w pełni świadomym mechanizmów, które pojawiają się podczas zderzenia, należy uwzględnić rozwój dziecka – od samego początku ciąży. Dla uproszczenia stosuje się podział na trymestry.

W pierwszym trymestrze macica (jak i zarodek) są chronione przez kości miednicy.

W drugim trymestrze macica powiększa się i staje się „organem podbrzusza”. Jeszcze mały płód chroniony jest przez stosunkowo dużą ilość płynu owodniowego.

W trzecim trymestrze macica staje się duża, a jej ściany cienkie, co sprawia, że staje się podatna na urazy. Jednym z nich jest odklejenie się łożyska, spowodowane różnicą w elastyczności pomiędzy ścianami łożyska a macicy.

Wraz z rozwojem ciąży przemieszczeniu ulegają inne narządy wewnętrzne, np. jelita przemieszczają się do górnych partii brzucha. Sprawia to, że narządy (wcześniej) dolnej partii podbrzusza są lepiej chronione przed urazami, natomiast bardziej narażona jest macica i jej zawartość. Konsekwencje niezapięcia pasów bezpieczeństwa (lub nieprawidłowego zapięcia, a więc złego rozłożenia się sił podczas wypadku) mogą okazać się różnorodne. Większość śmierci nienarodzonych dzieci w wyniku obrażeń komunikacyjnych jest spowodowanych odklejeniem się łożyska.

Do niepożądanych skutków wypadku zaliczają się także wcześniactwo – zbyt wczesny poród spowodowany wypadkiem i niepełnosprawność dziecka oraz wady rozwojowe dziecka. Urazy bezpośrednie płodu są bardzo rzadkie i stanowią 1% wszystkich przypadków. Spowodowane jest to wielością warstw chroniących dziecko. W zaawansowanej ciąży może dojść do urazów czaszki dziecka spowodowanych np. połamaniem kości miednicy. Są jednak przypadki, że pasów bezpieczeństwa NIE DA SIĘ poprowadzić prawidłowo. Wtedy na ratunek przychodzą adaptery do pasów! Kiedy ich używać?

Wysoki zamek pasa w niektórych przypadkach może spowodować, że pas przebiega nieprawidłowo, powyżej kolców biodrowych

Dla porównania zdjęcie pasa, który przebiega prawidłowo

Jak widać na dwóch powyższych przykładach, W niektórych autach może się zdarzyć, że poprawne zapięcie pasów stanie się niemożliwe. Przyczyną tego mogą być np. zbyt wysoko położone zamki pasów. Dzieje się tak najczęściej na tylnych siedzeniach niektórych modeli samochodów, gdzie zamki pasów są długie i pas przebiega powyżej kolców biodrowych, wchodząc nawet na brzuch. Wtedy adapter pozwala ściągnąć pas w dół, tak, aby jego część biodrowa przebiegała pod brzuchem W takich przypadkach konieczne może okazać się skorzystanie z adaptera do pasów dla kobiet ciężarnych. Poprowadzenie pasa biodrowego przez brzuch lub powyżej brzucha grozi urazami macicy lub urazami narządów wewnętrznych znajdujących się powyżej brzucha (w zależności od fazy ciąży mogą to być jelita, wątroba, żołądek itd.).

Wysoki zamek pasa i zastosowanie adaptera dla ciężarnych, który poprawia przebieg pasa! Różnicę widać gołym okiem.


Reasumując: Dlaczego warto używać adapterów?

1) Jeśli używasz adaptera do pasów bezpieczeństwa, pas biodrowy znajduje się pod Twoim brzuchem i nie przemieszcza się – daje Ci to większy komfort jazdy samochodem.

2) Adapter daje zarówno matce jak i jej nienarodzonemu dziecku, odpowiednią ochronę przy zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dzięki adapterowi, pas biodrowy przebiega poniżej nienarodzonego dziecka. Poza tym używając go, jedzie się wygodniej, gdyż pasy bezpieczeństwa nie opinają brzucha.

3) W momencie zderzenia samochodu przyspieszenie działające na pasażerów sprawia, że kobieta w ciąży może „ważyć” od 3 do 5 ton! – to chyba ostateczny argument świadczący o konieczności zapinania pasów. Dzięki adapterowi, będzie jeszcze bezpieczniej 🙂



Nie ryzykuj i nie słuchaj koleżanek, znajomych, ciotek i wujków, którzy mówią Ci, że zapinając pasy, stwarzasz zagrożenie dla dziecka. Jest wręcz odwrotnie! Dzięki adapterowi, zarówno Ty jak i Twoje dziecko możecie podróżować bezpiecznie. Używając adaptera kobieta w ciąży ma zapewnione, że pas biodrowy będzie się znajdował się pod brzuchem i nie będzie się przemieszczał. Może być stosowany już od 2 miesiąca ciąży.