Rama antyrotacyjna w foteliku samochodowym. Co to jest i do czego służy?
![Zdjęcie przedstawia Rama antyrotacyjna w foteliku samochodowym. Co to jest i do czego służy?](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/49-2.jpg)
Rama antyrotacyjna to element bazy w fotelikach samochodowych skierowanych tyłem, w fotelikach obrotowych oraz z możliwością jazdy tyłem i przodem
Wpływ ramy antyrotacyjnej na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy w foteliku samochodowym docenia coraz więcej rodziców. Na czym polega działanie tego elementu bazy do fotelika dla dziecka?
Rama antyrotacyjna (ang. anti-rebound bar) to element bazy do fotelików samochodowych skierowanych tyłem do kierunku jazdy, z kategorii wagowej 0-13 kg i 9-18 kg, w tym także fotelików obrotowych lub z możliwością jazdy tyłem i przodem oraz fotelików jednolitych z bazą. Bazy z ramą antyrotacyjną są aktualnie montowane na isofix, ale niewykluczone, że powstaną też tego typu konstrukcje instalowane na pasy. W zależności od producenta rama antyrotacyjna może być elementem bazy zamocowanym na stałe lub dodatkowym.
![](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/50-2-1024x682.jpg)
Rama antyrotacyjna to element bazy do fotelików samochodowych
Do czego służy rama antyrotacyjna?
Rama antyrotacyjna została zaprojektowana tak, by podnosić bezpieczeństwo jazdy dziecka w samochodzie. Przede wszystkim poprawia stabilność fotelika samochodowego, a jak wiadomo, prawidłowo i pancernie zamocowany fotelik jest gwarancją bezpieczeństwa dziecka podczas kolizji lub wypadku drogowego. W razie zderzenia się pojazdów rama antyrotacyjna zapobiega przechyleniu się fotelika RWF w kierunku oparcia kanapy/fotela. W ten sposób chroni dziecko przed uderzeniem głową w oparcie bądź zagłówek kanapy.
![](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/51-3.jpg)
Testy zderzeniowe wykazują, że pałąk ustawiony zgodnie z zaleceniami producenta (zdjęcie nr 2) oraz rama antyrotacyjna (zdjęcie nr 3) mają duży wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa dziecka podczas zderzenia. Porównaj z sytuacją, gdy dziecko nie jest dodatkowo chronione ani przez pałąk, ani przez ramę (zdjęcie nr 1) Źródło: https://static.tti.tamu.edu/conferences/cps19/presentations/gs/mansfield.pdf
Jak się okazuje, obecność ramy antyrotacyjnej może również zwiększać nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy.
“Wielu rodziców korzystających z naszych usług w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info zauważa, że dzięki ramie antyrotacyjnej, która nieco odsuwa fotelik RWF do tyłu, dzieci mają więcej miejsca na nogi” – mówi Rafał Figat, technik z fotelik.info w Warszawie przy ulicy Ryżowej 29
Montaż ramy antyrotacyjnej
Rama antyrotacyjna, tak jak cały fotelik dziecięcy, musi być prawidłowo zamontowana w pojeździe. Rama powinna mocno opierać się o oparcie kanapy, aczkolwiek, jak zauważają technicy fotelik.info, nie w każdym przypadku jest to możliwe. Może się okazać, że w danym aucie danego modelu fotelika z ramą antyrotacyjną nie da się zamontować wystarczająco stabilnie. Dlatego zanim zdecydujesz się na fotelik samochodowy z ramą antyrotacyjną, sprawdź dokładnie, najlepiej z pomocą specjalisty, czy wybrany model na pewno będzie pasował do Twojego samochodu (i oczywiście dziecka również).
Jeśli chciałbyś skorzystać z pomocy eksperta ds. bezpieczeństwa, zapraszamy do Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info. Tam sprawdzisz, czy model, który wybrałaś/wybrałeś na pewno jest dopasowany do wieku i budowy ciała dziecka, czy jest kompatybilny z kanapą Twojego auta oraz czy został sprawdzony w testach zderzeniowych. Technik fotelik.info nauczy Cię także prawidłowego montażu fotelika z uwzględnieniem ramy antyrotacyjnej oraz sprawdzi, czy dobrze zapinasz pasy bezpieczeństwa – dziecka i swoje.