Przednia poduszka powietrzna: NIE dla dziecka w foteliku RWF, TAK dla dorosłego pasażera
![Zdjęcie przedstawia Przednia poduszka powietrzna: NIE dla dziecka w foteliku RWF, TAK dla dorosłego pasażera](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/image-10.png)
Wybuchająca przednia poduszka powietrzna, chociaż tuż po napełnieniu chroni życie dorosłego pasażera podczas wypadku, jest śmiertelnie niebezpieczna dla dziecka podróżującego na przednim siedzeniu w foteliku RWF
Przednia poduszka powietrzna to urządzenie, które chroni życie dorosłego pasażera. Trzeba jednak pamiętać, że dla dziecka w foteliku samochodowym montowanym tyłem do kierunku jazdy ta sama poduszka powietrzna jest śmiertelnie niebezpieczna! Są dwa sposoby, żeby uniknąć tego zagrożenia…
Chociaż historia poduszek powietrznych sięga lat 50. XX wieku, pierwszy raz zamontowano je w samochodzie dopiero dwadzieścia lat później. Przez lata inżynierowie dopracowali ich budowę i działanie. Dziś przednia poduszka powietrzna (ang. AIRBAG) wybucha z prędkością około 300 km/h i skutecznie chroni życie dorosłego pasażera podczas wypadku samochodowego. Dlatego podróżowanie przodem do kierunku jazdy w przypadku osoby dorosłej jest bezpieczniejsze, gdy przednia poduszka powietrzna jest aktywna. Lekceważenie zalecenia, by osoba dorosła jeździła z aktywowaną poduszką powietrzną, może skutkować poważnymi, a w niektórych przypadkach wręcz śmiertelnymi obrażeniami odniesionymi w wypadku.
Jakie są wspomniane dwa sposoby na uniknięcie śmiertelnego zagrożenia dziecka przez poduszkę powietrzną? To proste:
• nie wozić dziecka w foteliku zamontowanym na przednim siedzeniu pasażera;
• dezaktywować poduszkę powietrzną, jeśli jednak zdecydujemy się zamontować fotelik dla dziecka na przednim siedzeniu.
Mówią o tym aktualne przepisy o ruchu drogowym, które zabraniają przewożenia dziecka na przednim siedzeniu w foteliku tyłem do kierunku jazdy (RWF), kiedy przednia poduszka powietrzna jest włączona. Nic w tym dziwnego! Siłę otwierającej się i uderzającej w tył fotelika poduszki powietrznej można porównać z siłą uderzenia kijem bejsbolowym przez zawodowego gracza. Przeżycie takiego uderzenia graniczy z cudem. Dlatego sadzanie dziecka w foteliku RWF naprzeciwko włączonej przedniej poduszki powietrznej w momencie zderzenia może zakończyć się jego śmiercią.
O zagrożeniu dziecka w foteliku tyłem przez aktywną poduszkę powietrzną oraz o wynikającym z niego zakazie informują m.in. etykiety umieszczane na fotelikach samochodowych i w autach:
![](https://fotelik.info/images/bib/fotelik_-9273X.jpg)
O zgrozo, zdarza się, że ten ważny komunikat obrazkowy jest odczytywany niewłaściwie: Czy producenci aut zabraniają przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy? Tajemnica pewnej etykiety
Chociaż najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie znajduje się na środku tylnej kanapy (z powodu oddalenia od strefy uderzenia i zgniotu), wielu rodziców sadza swoje dziecko w foteliku na przednim siedzeniu pasażera, tłumacząc to potrzebą bliskości, zajęcia się dzieckiem i szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Warto wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie nie jest dobre ani dla bezpieczeństwa dziecka, ani dla rodzica, który zamiast skupić się na prowadzeniu auta, rozprasza się zachowaniem malucha i jego zabawianiem. Oprócz tego, montując fotelik RWF na przednim siedzeniu pasażera, należy wziąć pod uwagę ryzyko, że zapomnimy dezaktywować przednią poduszkę powietrzną. Niewyłączona poduszka podczas zderzenia może zrobić poważną krzywdę naszemu dziecku, a nawet doprowadzić do jego śmierci.
Znane są przypadki, kiedy przednie poduszki powietrzne zadziałały nieprawidłowo i aktywowały się w przypadkach niezgodnych z założeniami producenta. Dlatego zarówno eksperci fotelik.info ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, jak i producenci aut osobowych przypominają, że osoby dorosłe oraz dzieci jadące na przednim siedzeniu w fotelikach przodem do kierunku jazdy:
• powinny mieć prawidłowo zapięte i odpowiednio naciągnięte pasy bezpieczeństwa w celu pozbycia się ewentualnych luzów;
• nie powinny trzymać rąk, kolan, stóp ani innych części ciała w pobliżu kokpitu ani na nim, gdyż napełniająca się poduszka może spowodować poważne obrażenia;
• nie powinny trzymać żadnych przedmiotów w pobliżu deski rozdzielczej ani na niej, ponieważ w przypadku napełnienia się poduszki przedmioty te mogą wyrządzić krzywdę użytkownikom pojazdu;
• w przypadku osób dorosłych należy usiąść prosto, w pozycji maksymalnie odsuniętej do tyłu (chyba że producent auta zaleca inaczej!), a w przypadku dzieci w fotelikach przodem do kierunku jazdy odsunąć fotel samochodowy na bezpieczną odległość kolan dziecka od deski rozdzielczej (około 20 cm).