Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Nie zapinasz pasów bezpieczeństwa? Wstrząsający film: czym to grozi w razie wypadku!

Zdjęcie przedstawia Nie zapinasz pasów bezpieczeństwa? Wstrząsający film: czym to grozi w razie wypadku!

Zanim ruszysz, koniecznie zapnij samochodowe pasy bezpieczeństwa! Prawidłowo ułożone na ciele mogą uratować Twoje życie lub zdrowie podczas wypadku samochodowego

Masz w swoim otoczeniu osobę, która rzadko zapina samochodowe pasy bezpieczeństwa? A może znasz kogoś, kto twierdzi, że jest dobrym kierowcą, dlatego nie zapina pasów? Pokaż jej poniższą animację, opublikowaną przez serwis High Impact, uświadamiającą, co może stać się podczas zderzenia, kiedy nie zapniemy 3-punktowych pasów bezpieczeństwa.

Według rocznego raportu Komendy Głównej Policji, w roku 2021 na przełomie czerwca i lipca kierowcy doprowadzili do największej liczby wypadków (łącznie 5 tys. 118 wypadków drogowych, w wyniku których zginęły 453 osoby). Rozpoczęcie sezonu wakacyjnego i wzmożone natężenie ruchu nie sprzyja bezpiecznym podróżom. Każdy się spieszy, a kierowcy nierzadko bezmyślnie wciskają pedał gazu. Chcąc szybko dojechać do celu, zapominamy o własnym bezpieczeństwie i często nie zapinamy pasów samochodowych. A przecież wystarczy kilka sekund, aby zapiąć oraz prawidłowo ułożyć i dociągnąć samochodowy pas bezpieczeństwa na ciele – i żyć.

Fabuła animacji jest niezwykle prosta: czteroosobowa rodzina jedzie do domu. Auto prowadzi kobieta, miejsce pasażera zajmuje mężczyzna, natomiast z tyłu siedzi dwoje dzieci. Uważni czytelnicy portalu fotelik.info z pewnością dostrzegą pewne błędy w zabezpieczeniu dzieci podczas jazdy samochodem. Tym razem skupmy się jednak na dorosłych.

Mężczyzna jako jedyny w samochodzie nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa. Nagle dochodzi do zderzenia bocznego pojazdów i do dachowania. Pasażer, który jechał bez pasów, wypada z auta przez boczną szybę i uderza o asfalt. Tu pojawia się bardzo obrazowa animacja, budząca skojarzenia z sekcją. Widzimy, że następstwa wypadku dla to m.in. pęknięta czaszka, krwotok i krwiaki, będące przyczyną trwałego i często nieodwracalnego urazu mózgu. W wyniku uderzenia dochodzi również do złamania kości ramiennej, panewki stawu biodrowego, kości krzyżowej i kości udowej. Źródło animacji: High Impact

Brzmi nieprawdopodobnie? Przeczytaj te historie:

Dwulatka wypadła z auta przez okno wskutek zderzenia. Szokujące nagranie ku przestrodze
Półroczne niemowlę wypadło przez okno auta! Poszkodowana również 7-latka na poddupniku

Poznaj zasady poprawnego zapinania pasów bezpieczeństwa

Samochodowe pasy bezpieczeństwa to taki element wyposażenia pojazdu, który chroni ludzkie ciało przed uszkodzeniami w razie awaryjnego hamowania, a zwłaszcza zderzenia. Dzięki zapiętym pasom ciało utrzymuje się na siedzeniu auta i nie przemieszcza się swobodnie wewnątrz ani nie wypada na zewnątrz samochodu. Choć zasady poprawnego zapinania pasów są ogólnodostępne i powinien znać je każdy użytkownik pojazdu, warto je sobie przypominać. Im staranniej zapniesz pasy bezpieczeństwa, tym lepiej będą Cię chroniły!

Jak prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa?

Samochodowy pas bezpieczeństwa składa się z dwóch części: części biodrowej (tj. dolnej, poziomej) i części barkowej (tj. górnej, przechodzącej ukośnie). Aby pasy spełniły swoją funkcję podczas kolizji drogowej lub wypadku samochodowego, pas biodrowy powinien znaleźć się poniżej kolców biodrowych przednich górnych, które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej. Inne ułożenie tej części pasa, np. na brzuchu, może w razie wypadku doprowadzić do poważnych obrażeń narządów wewnętrznych jamy brzusznej.

Równie istotne jest prawidłowe zapięcie pasa barkowego. Musi on być ułożony tak, aby przechodził przez środek ramienia i przez mostek, pomiędzy piersiami. Część barkowa 3-punktowego pasa bezpieczeństwa nie może zsuwać się z ramienia (biec po jego skraju), gdyż grozi to wypadnięciem z pasa. Nie może też znajdować się zbyt blisko szyi, bo grozi to obrażeniami tkanek miękkich szyi i głowy oraz urazami kręgosłupa szyjnego.

W przypadku problemów z prawidłowym ułożeniem pasa na ciele należy skorzystać z funkcji regulacji pasa na słupku bocznym oraz regulacji fotela samochodowego.