Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Nie używaj fotelika samochodowego jako leżaczka dla dziecka! Przekonaj się, czym to grozi…

Zdjęcie przedstawia Nie używaj fotelika samochodowego jako leżaczka dla dziecka! Przekonaj się, czym to grozi…

Jeśli podczas podróży Twoje dziecko zasnęło w foteliku samochodowym, po powrocie do domu przełóż je na proste i twardsze podłoże, na przykład do łóżeczka

Wyprawka dla dziecka zdaje się nie mieć końca: bezpieczny fotelik samochodowy, wózek dziecięcy, leżaczek… Zdarza się, że rodzice chcą oszczędzić na kolejnych akcesoriach i fotelik samochodowy wykorzystują jako leżaczek. To nie jest dobry pomysł!

Obecnie raczej nikt nie podważa konieczności zakupu fotelika samochodowego dla noworodka, wyposażonego we wkładkę stabilizującą. Nosidełko (tj. fotelik samochodowy 0-13 kg), pancernie montowane za pomocą pasów samochodowych lub wpinane na bazę isofix, zalicza się do niezbędnego wyposażenia samochodu, w którym podróżuje noworodek lub niemowlę. Warto pamiętać, aby podczas montażu fotelika 0-13 kg bez bazy prawidłowo poprowadzić pasy i nie popełnić tzw. błędu śmiertelnego!

Fotelik samochodowy 0-13 kg chroni noworodka przed skutkami kolizji drogowej lub wypadku samochodowego. Jednak aby ochrona ta była skuteczna, nosidełko powinno mieć dobrą notę w testach zderzeniowych, zostać dobrane do samochodu i być prawidłowo zamontowane. Co ciekawe, obecnie położne w wielu szpitalach nie pozwalają na wyjście z noworodkiem do domu bez okazania fotelika samochodowego.

Rosnąca świadomość rodziców cieszy. Niepokoi jednak fakt, że niektórzy używają fotelika samochodowego dla niemowlęcia nie tylko w aucie, ale także w domu, wykorzystując go w roli leżaczka, maty piankowej, a nawet łóżeczka.

Pamiętaj, że fotelika samochodowego dla niemowlaka używamy wyłącznie w aucie

Fizjoterapeuci zwracają uwagę, że noworodki i niemowlęta po opuszczeniu samochodu powinny mieć możliwość rozłożenia się, aby nie być cały czas w pozycji zgięciowej, która po dłuższym czasie może być niewygodna. Sadzając dziecko w domu do fotelika samochodowego zamiast na leżaczek czy specjalną matę, pozbawiamy je pełnej swobody. Jeśli zaś przy tym zapinamy go pasami uprzęży fotelika (co należałoby zrobić dla bezpieczeństwa), ograniczamy jego ruchy do minimum.

Niewłaściwe użytkowanie fotelika samochodowego (tj. użytkowanie go także poza pojazdem) może doprowadzić do o wiele gorszych konsekwencji. O historii, w której fotelik nie był używany zgodnie z przeznaczeniem i która skończyła się tragedią, pisaliśmy w Aktualnościach fotelik.info. Co się stało? Shepard (11 tygodni) miał katar. Jego opiekun, chcąc ułatwić mu oddychanie, włożył go do fotelika samochodowego. Nawiasem mówiąc, dziecko nie nie zostało przypięte, tylko umieszczone w foteliku luzem. Kiedy niemowlę zasnęło, jego głowa opadła tak, że podbródek oparł się na piersiach. Przyczyną był nieodpowiedni kąt nachylenia fotelika – inny na podłodze w domu niż na siedzeniu auta. Chłopczyk zmarł podczas snu z powodu uduszenia.

Takim tragediom można zapobiec. Niemowlę, zamiast do fotelika samochodowego, powinno być zawsze odkładane na twardsze i proste podłoże, na przykład do łóżeczka. Dlatego nigdy nie zastępuj leżaczka, maty czy łóżeczka niemowlęcego fotelikiem samochodowym. Każde z akcesoriów służy do innego celu. Fotelik samochodowy – do ochrony zdrowia i życia podczas ewentualnego wypadku samochodowego, a leżaczek czy mata do przyjęcia wygodnej pozycji, która będzie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi kręgosłupa dziecka.