Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Gliwice, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Nie przypinasz fotelika w aucie, gdy jeździsz bez dziecka? Ten błąd może wiele kosztować!

Zdjęcie przedstawia Nie przypinasz fotelika w aucie, gdy jeździsz bez dziecka? Ten błąd może wiele kosztować!

W taki sposób niektórzy kierowcy przewożą niezamocowane foteliki samochodowe. Łatwo zgadnąć czym to grozi podczas wypadku. Zdjęcie poglądowe

Czy wiesz, że niezabezpieczony tablet podczas wypadku samochodowego pozornie zwiększa swoją masę i może ważyć nawet 10 kg? A ile może “ważyć” podczas zderzenia niezabezpieczony, luźno przewożony fotelik samochodowy, w którym nie ma dziecka? Czy może być niebezpieczny dla pasażerów znajdujących się w pojeździe?

Każdy świadomy rodzic, który przewozi swoje dziecku w foteliku samochodowym dba o to, aby fotelik ten był prawidłowo i pancernie zamocowany na kanapie auta. Zdarza się jednak, że kiedy dziecko nie podróżuje w aucie, fotelik jest odpięty i stoi niezabezpieczony na przednim lub tylnym siedzeniu. To błąd, który może mieć poważne skutki w razie wypadku!

Zgodnie z prawami fizyki każdy niezabezpieczony przedmiot w samochodzie w przypadku zderzenia (nawet przy prędkości ok. 50 km/h), “powiększa” swoją masę od 30 do nawet 50 razy! Nietrudno więc wyobrazić sobie, ile może ważyć luźno pozostawiony na kanapie pojazdu fotelik samochodowy.

  • Nie przypinasz fotelika bez dziecka? Sprawdź, może się zdarzyć przy wypadku

Najczęściej luźno pozostawione foteliki samochodowe, których zapominamy przypiąć w samochodzie, kiedy nie z nami dziecko, to modele z kategorii wagowej 15-36 kg. Waga takich fotelików waha się od kilku do około 10 kg.

  • Co stanie się z nieprzypiętym fotelikiem samochodowym o wadze 8 kg, jeśli dojdzie do wypadku przy prędkości 50 km/h?

Nieprzypięty fotelik samochodowy w pojeździe w wyniku zderzenia będzie miał energię kinetyczną podobną do energii rozpędzonego rowerzysty uderzającego w słup – wyjaśnia Anna Tomaszewska z działu naukowego fotelik.info. – Mówiąc w dużym uproszczeniu, uderzy w dowolny element, jaki znajdzie się na jego drodze, z taką siłą, jakby ważył nawet 160 kg.

Oczywiście razem ze wzrostem prędkości auta rośnie też siła, z jaką niezabezpieczony w samochodzie fotelik uderzy podczas wypadku.

Gdyby pojazd poruszał się z prędkością 100 km/h, ośmiokilogramowy fotelik uderzyłby już z taką siłą, jakby ważył ponad 270 kg – wskazuje Anna Tomaszewska.

W razie zderzenia ani zagłówek, ani oparcie nie będzie przeszkodą dla przemieszczającego się w pojeździe fotelika samochodowego. A ten, poruszając się swobodnie, może uderzyć z dużą siłą w pasażera lub kierowcę.

Podróżujesz bez dziecka? Zadbaj o to, aby jego fotelik samochodowy był prawidłowo zamocowany, tak by nie zrobił Ci krzywdy podczas ewentualnego wypadku

  • Niezabezpieczony fotelik samochodowy na przednim siedzeniu

Pisząc o przednim siedzeniu pasażera, na którym często umieszczane są foteliki samochodowe, warto pamiętać, że jest to dokładnie to miejsce, w którym podczas wypadku lub kolizji wybucha przednia poduszka powietrzna. Prędkość otwierającej się poduszki wynosi około 300 km/h. Poduszka napełnia się gazem po 10 milisekundach.

Jeśli poduszka, otwierająca się z taką siłą i prędkością, uderzy w niezabezpieczony fotelik, który podczas zderzenia przemieści się w jej stronę, zamieni go w pocisk bardzo dużego kalibru!. Pocisk ten będzie niebezpieczny dla siedzącego obok kierowcy, nawet jeśli osoba prowadząca pojazd miała prawidłowo zapięte 3-punktowe pasy bezpieczeństwa.

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo własne i innych pasażerów podczas jazdy?

Zawsze trzeba prawidłowo i pancernie montować foteliki samochodowe, jeśli znajdują się w aucie. Jeśli dziecko z nami nie jedzie, a fotelik przed uruchomieniem silnika stoi nieprzypięty na kanapie auta, dla własnego bezpieczeństwa należy przypiąć go pasami z taką samą starannością, jak wtedy, gdy podróżuje z nami dziecko (jeśli fotelik jest bez isofixu) lub wyjąć go z kabiny samochodu.

Nie można zapominać jednak o elementach zwiększających bezpieczeństwo, czyli o bazie i systemie ISOFIX. Foteliki wyposażone w uchwyty isofix są najczęściej przypięte w samochodzie na stałe. Jeśli dodatkowy punkt mocowania fotelika stanowi baza z nogą podpierającą, również zmniejsza się ryzyko zaniedbania, tj. przewożenia nieprzymocowanego fotelika.

Masz wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa jazdy i przewożenia dzieci w samochodzie? Zadzwoń 22 203 53 18 i umów się do jednego z oddziałów fotelik.info w Polsce. Wykwalifikowani technicy fotelik.info służą swoją wiedzą i doświadczeniem – nie tylko przy doborze fotelików samochodowych!