Moje dziecko w foteliku samochodowym wypina się z pasów! Co robić?
Bezpieczna jazda dziecka w foteliku samochodowym zależy od wielu elementów. Jednym z nich są mocno zapięte pasy uprzęży. Ale zdarza się, że dwulatek czy trzylatek uparcie wypina się z pasów podczas jazdy. Co można zrobić w takiej sytuacji?
Jak wiadomo, mocno zapięte i przylegające do ciała pasy uprzęży fotelika samochodowego minimalizują siły, które działają na dziecko podczas kolizji lub wypadku. Pasy uprzęży w foteliku samochodowym pochłaniają pewną część energii powstałej podczas zderzenia oraz zmniejszają ruchy narządów wewnętrznych dziecka względem struktur kostnych. Podczas poważnych zdarzeń drogowych, w tym wypadków z dachowaniem, mocno zapięte pasy w foteliku samochodowym mogą uratować zdrowie lub życie dziecka. Dlatego jeśli twoje dziecko wypina się z pasów, musisz zdecydowanie zareagować!
Dziecko wypina się z pasów uprzęży w foteliku samochodowym? Znajdź przyczynę!
Chęć wydostania się z fotelika samochodowego lub rozpięcia pasów uprzęży jest dość powszechnym zjawiskiem wśród małych dzieci. Aczkolwiek tak jak każde inne niepożądane zachowanie, ma gdzieś swoje źródło, które warto znaleźć, aby skutecznie reagować. Zastanów się, co może powodować, że twoje dziecko zapina pasy.
Dzieci często rozpinają pasy uprzęży i próbują wyjść z fotelika, ponieważ:
• traktują samodzielnie odpinanie pasów i wychodzenie z fotelika podczas jazdy jako zabawę;
• nudzą się podczas dłuższej jazdy;
• chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę mamy lub taty, skupionych na prowadzeniu auta;
• wcześniej dostawały na to przyzwolenie;
• w przeszłości zostały pochwalone, gdy udało im się rozpiąć pasy (że są sprytne/mądre, bo nauczyły się czegoś nowego);
• jest im niewygodnie: pod pupą mają małe zabawki lub resztki jedzenia,
• podwinęła się koszulka,
• pasy w foteliku są niewyregulowane i niedostosowane do wzrostu dziecka, przez co wżynają się w ramiona;
• pasy są zbyt słabo naciągnięte – powstałe przez to luzy umożliwiają swobodne przełożenie rąk i opuszczenie fotelika;
• naśladują dorosłych, którzy nie zapinają pasów.
Dziecko rozpina pasy i próbuje uwolnić się z fotelika? Zareaguj!
Jeśli masz pewność, że fotelik jest dobrze dobrany, dziecku jest w nim wygodnie i pasy go nie piją mimo mocnego ich dociągnięcia, a dziecko uparcie wypina się z pasów uprzęży – reaguj! Być może twoja odpowiednia reakcja pozwoli uniknąć tragicznych w skutkach konsekwencji, do których mogłaby doprowadzić jazda bez zapiętych pasów podczas wypadku samochodowego.
Dlatego aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy, należy zatrzymać samochód (w bezpiecznym miejscu), ilekroć dziecko odepnie pasy uprzęży lub wyjdzie z fotelika. Po zatrzymaniu stanowczym tonem ustal zasadę: “Chcę, abyś podczas jazdy siedział w foteliku i miał zapięte pasy!”. Pamiętaj również o egzekwowaniu prawidłowego zapinania pasów podczas jazdy, niezależnie od reakcji dziecka. Jazdę kontynuuj dopiero wtedy, kiedy poprawnie zapniesz dziecko w foteliku samochodowym.
Przekaz ten jest bardzo ważny i należy dostosować go do wieku dziecka. Mniejszym dzieciom, dla których pojęcie “bezpieczeństwo” może być abstrakcyjne, o konieczności zapinania pasów mów w prostych słowach, do których dopasujesz ton i mimikę twarzy. Pamiętaj również, aby NIGDY nie chwalić dziecka, któremu udało się odpiąć pasy uprzęży lub samodzielnie wyjść z fotelika, ani nie mówić o tym innym w obecności dziecka. Absolutnie NIE NALEŻY głośno się zachwycać: Jaki on mądry/zmyślny/bystry, umie sam rozpiąć pasy! Cwaniak/spryciarz z niego! Już się nauczył!” – takich pochwał możesz gorzko pożałować. Koniecznie za to pochwal dziecko po zakończeniu jazdy, jeśli nie podejmowało prób odpięcia pasów: Całą drogę siedziałeś w foteliku mocno zapięty w pasy! Zadbałeś o siebie, świetna robota!
Podczas doboru fotelika samochodowego w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info twoje dziecko przekona się, że warto jeździć bezpiecznie
Profilaktyka najważniejsza, czyli edukuj swoje dziecko
Kiedy znajdujemy się na drodze szybkiego ruchu, a dziecko wypina się z pasów – to nie jest czas ani miejsce na dłuższe objaśnianie kwestii bezpieczeństwa. Warto natomiast mówić, dlaczego chcesz, żeby dziecko jeździło w foteliku samochodowym, przy innych okazjach. Jedną z takich okazji może być np. wspólne czytanie książeczek dla dzieci, których bohaterowie są przewożeni autem.
Powiało nudą? Zajmij czymś dziecko podczas jazdy
Nikogo nie powinno dziwić, że w znudzony jazdą i pozostawiony sam sobie dwulatek czy trzylatek w foteliku (a nawet starsze dziecko) próbuje urozmaicić sobie czas – w sposób niedopuszczalny z punktu widzenia osoby dorosłej. Często rodzice, aby czymś zająć dziecko, podają mu jedzenie (najczęściej chrupki, ciastka i inne słodycze), byle tylko spokojnie dojechać na miejsce. W Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info odradzamy ten sposób, gdyż może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, w tym zadławienia się dziecka.
Dlatego podczas jazdy warto proponować dziecku zamiast jedzenia – bezpieczne zabawy, które skutecznie odwiodą je od prób rozerwania się poprzez odpinanie pasów i ucieczkę z fotelika samochodowego. Liczenie przejeżdżających samochodów, odgadywanie ich kolorów, śpiewanie piosenek, mówienie rymowanek – mogą być świetnym sposobem na nudę, a przy okazji na budowanie więzi rodzic-dziecko.
– Ciekawym pomysłem na zachęcenie dziecka do jeżdżenia w zapiętych pasach i nieodpinania ich podczas podróży, a jednocześnie pomysłem na bezpieczną zabawę z dzieckiem może być gra w wyszukiwanie fotelików. Podczas jazdy rodzic wspólnie z dzieckiem szuka innych dzieci w fotelikach z zapiętymi pasami. Kto pierwszy je zauważy, mówi ustalone wcześniej hasło, np. „Bezpieczny!” – podpowiada Marlena Bronhard-Puchała, absolwentka psychologii klinicznej, pedagogiki i studium terapii uzależnień, prowadząca blog oraz profil na Instagramie dotyczący rozwoju dziecka i budowania relacji.
Rób przerwy w podróży i pozwól dziecku pobiegać
Aby uniknąć sytuacji, w której dziecko jest zmęczone dłużącą się jazdą, rób częstsze przerwy w trakcie dłuższej podróży, a podczas postoju pozwól dziecku wyjść z fotelika i auta – i swobodnie pobiegać. Zawsze informuj dziecko z góry, jak planujesz postój, żeby uniknąć późniejszych protestów wobec konieczności powrotu do fotelika samochodowego. Można to zrobić następująco: Teraz zatrzymamy się na parkingu w lesie, będziesz mógł wysiąść i pobiegać, ana Dzięki telka minut dziecko będzie mogło wysiąść z fotelika i spędzić kilka minut poza samochodem.
Świeć przykładem. Pokaż dziecku, że Ty też korzystasz z pasów bezpieczeństwa
Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, dlatego podczas każdej jazdy warto komentować głośno, jak i dlaczego zapinasz pasy bezpieczeństwa. Jeśli zaś siadasz na tylnej kanapie pasażera, obok dziecka, pokazuj mu, że zapinasz pasy, oraz tłumacz, w jaki sposób i dlaczego to robisz. Dając dobry przykład, łatwo zachęcisz dziecko do bezpiecznej jazdy. Pamiętaj też, aby zwracać uwagę również na to, czy inne osoby w aucie mają zapięte pasy samochodowe.
Jeśli to nie wystarczy, wykorzystaj ulubione zabawki dziecka i urządź dziecku pokaz bezpiecznej jazdy dla misia lub lalki. Zanim włożysz dziecko do fotelika, na miejscu pasażera obok fotelika zapnijcie wspólnie misia w samochodowe pasy bezpieczeństwa. Wyjaśnij przy tym dziecku, że miś chce być bezpieczny, dlatego zapinasz mu pasy. Następnie włóż dziecko do fotelika, zapnij i mocno dociągnij mu pasy, a następnie głośno powiedz: Brawo, teraz [imię dziecka] i miś są bardzo bezpieczni. Możemy jechać!
A może sprawdzi się jakiś gadżet?
Niekiedy rodzice borykający się z problemem samodzielnego odpinania pasów uprzęży przez dziecko korzystają z dostępnych na rynku gadżetów, które mają temu zapobiegać. Tego typu urządzenia znajdziecie również w sklepach specjalistycznych fotelik.info, jednakże ich zakup zawsze należy skonsultować z technikiem fotelik.info podczas doboru lub inspekcji fotelika samochodowego.