Kierowcy, miejcie się na baczności! Polska policja minimalizuje zagrożenia za pomocą dronów
Najważniejszym zadaniem powierzonym policji jest czuwanie nad bezpieczeństwem. Liczne patrole umożliwiają szybkie i skuteczne reagowanie na wykroczenia w ruchu drogowym. Obecnie, policjanci tzw. drogówki w trakcie pracy wykorzystują nieoznakowane radiowozy, laserowe mierniki prędkości, ale od niedawna również bezzałogowe statki powietrzne, w celu zminimalizowania zagrożeń na drodze.
Bezzałogowe statki powietrzne, nazywane też dronami to innowacyjne urządzenia wykorzystywane między innymi w policji, które mogą rejestrować zachowanie pieszych, rowerzystów czy kierujących pojazdami. Drony mają to do siebie, że ani ich nie widać, ani nie słychać, dlatego bacznie obserwują użytkowników ruchu, którzy wcale się tego nie spodziewają. O możliwości użycia dronów do rejestrowania wykroczeń świadczy przepis art. 2. pkt. 59. Ustawy o ruchu drogowym. Zgodnie z nim urządzenie rejestrujące to:
“stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami”.
Drony policyjne monitorują miejsca, czasem trudno dostępne dla policjantów “drogówki”, w których użytkownicy ruchu drogowego popełniają najwięcej wykroczeń. Są to: skrzyżowania, w tym skrzyżowania oznaczone znakiem STOP, drogi z wykorzystaniem sygnalizacji świetlnej, przejścia dla pieszych, a także drogi ekspresowe. Bezzałogowe statki powietrzne na drogach mogą również monitorować natężenie ruchu, wykonywać zdjęcia na miejscu wypadku samochodowego, a także są wykorzystywane do prac operacyjnych, podczas poszukiwań osób zaginionych, czy zabezpieczenia imprez masowych.’
Praca z dronem w polskiej policji
Patrol wyposażony w dron i laptopa musi znajdować się w odległości kilkuset metrów od miejsca, które bezzałogowy statek powietrzny będzie monitorował. Dron, dzięki kamerze ze stabilizowaną głowicą optoelektroniczną dokumentuje wykroczenia drogowe. O złamaniu przepisów informowane są jednostki policji pracujące w okolicy, których obowiązkiem jest zatrzymanie uczestnika ruchu popełniającego wykroczenie. Nakierowany na sprawcę patrol policji otrzymuje również wideo z bezzałogowego statku. Nagranie to nie może budzić żadnych wątpliwości co do złamania przepisów ruchu drogowego i możliwości zidentyfikowania danego użytkownika.
Aktualnie, zasady użycia bezzałogowego statku powietrznego reguluje Zarządzenie nr 63 Komendanta Głównego Policji w sprawie szczegółowych zasad użytkowania bezzałogowych statków powietrznych w Policji. Dokument ten wskazuje przede wszystkim kto i kiedy może wykorzystać drona oraz informuje o obowiązkach pilota i obserwatora statku powietrznego.
Źródło: https://policja.pl/