Jesteś w ciąży? Dobrze zaplanuj podróż!
![Zdjęcie przedstawia Jesteś w ciąży? Dobrze zaplanuj podróż!](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/fotelik_-9625X.jpg)
Zbliża się świąteczny czas. Odwiedzanie rodziny, przyjaciół i… długie godziny spędzone w środkach transportu. Poza ciążami zagrożonymi, do 8. miesiąca ciąży kobiety nie mają przeciwwskazań do podróżowania, jeśli zostanie im zapewniony dostęp do opieki medycznej. Jednak roztropne zaplanowanie nawet krótszej podróży w tym wyjątkowym czasie ma znaczenie!
W tym artykule przedstawimy naukowe argumenty za i przeciw, jeśli chodzi o niektóre środki lokomocji, oraz kilka wskazówek, o czym powinna pamiętać mama udająca się w podróż.
Podróż autem
Mimo że podróż samochodem jest uznawana za bezpieczną, to złe warunki na drogach są przyczyną dużych wibracji i wstrząsów, które mogą wywoływać u dziecka niepokój i powodować jego dyskomfort. Przede wszystkim dłuższa podróż nie powinna odbywać się jednym ciągiem; od czasu do czasu należy zrobić przerwę i poruszać się. Jeść również należy tylko podczas postojów!
Warto mieć na uwadze, aby również w czasie jazdy co pewien czas wykonywać ruchy nogami i stopami. Dzięki temu można uniknąć zakrzepicy. Nie należy jednak ulec pokusie położenia nóg gdzieś wyżej, np. na jakiejś wygodnej półce z przodu auta, nie mówiąc o desce rozdzielczej! Grozi to poważnymi konsekwencjami w razie wypadku z otwarciem się poduszki powietrznej. Również lepiej nie podróżować z pełnym żołądkiem, ponieważ kobiety w ciąży częściej dotyka choroba lokomocyjna. Jako kierowca możesz odczuwać dyskomfort w nogach podczas prowadzenia.
Jeśli prowadzisz, zadbaj o odpowiednią odległość powiększonego brzuszka od kierownicy. Pamiętaj też o prawidłowym zapięciu pasów – to ratuje życie!
![](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/fotelik_-9626X.jpg)
Podróż autobusem
Warto mieć na uwadze, że nie jest to najwygodniejszy sposób podróżowania dla ciężarnych. Ścisk, hałas, mała dostępność toalet… Dodatkowo nie wiadomo, jakimi drogami może jechać pojazd, a co za tym idzie, nie ma gwarancji, czy drogi te nie będą zbytnio wyboiste.
Podróż pociągiem
Podróżowanie tym środkiem lokomocji jest bezpieczne. W każdym pociągu mamy do dyspozycji toaletę, która jest bardzo istotnym udogodnieniem dla ciężarnej mamy. W niektórych pociągach są wagony restauracyjne, więc nie musimy się martwić, że najdzie nas jakaś ciążowa zachcianka. Również w pociągach jest więcej przestrzeni na nogi. Dodatkowo możemy często zmieniać pozycję – tak jak na to pozwala nam fotel i jego umiejscowienie (wygodniejsze miejsce można wybrać przy rezerwacji biletu). Spacer po korytarzu też pozwoli rozprostować kości. Wadą pociągów może być pewna nieprzewidywalność. Zadbajmy o to, aby być trochę wcześniej przed odjazdem. Zmniejszy to stres związany z podróżą i pozwoli spokojnie znaleźć miejsce, bez konieczności tłoczenia się na ostatnią minutę wśród innych pasażerów, a to z kolei pozwoli uniknąć ryzyka urazu. Jeśli decydujemy się na przejazd nocny, warto wybrać niższą kuszetkę, dzięki której zminimalizujemy ryzyko upadku. Pamiętaj, aby chodząc po pociągu, nawet gdy stoi na stacji, trzymać się poręczy, barierek lub siedzeń, aby podczas kołysania czy nagłego ruszenia pociągu nie stracić równowagi.
Podróż samolotem
Latanie samolotem wiąże się ze zmianą ciśnienia, a to może u kobiet w ciąży powodować bóle głowy, nudności czy wzdęcia. Podróży w przestworzach nie zaleca się w pierwszym trymestrze, ponieważ wzrasta wówczas ryzyko poronienia oraz ciąży pozamacicznej. Nie zaleca się również podróży samolotem kobietom po 37. tygodniu ciąży. Panie w ciąży mnogiej nie powinny latać już od 34. tygodnia. Wniosek z tego, że dla kobiet w ciąży samolot jest najbezpieczniejszy w drugim trymestrze, po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
U mam, które cierpią na poniższe dolegliwości, podróż samolotem wiąże się z większym ryzykiem:
➤krwotoki położnicze;
➤zespół nerczycowy;
➤gips po złamaniu kończyny;
➤zapalenie ucha środkowego lub zapalenie zatok;
➤astma oraz problemy z oddychaniem nacechowane bezsennością;
➤zakrzepica żył głębokich;
➤poważna otyłość;
➤kryzys krwinek sierpowatych.
Koniecznie zapnij pasy bezpieczeństwa, które mogą ochronić Cię przed niespodziewanymi turbulencjami. W samolotach mamy do czynienia z pasem biodrowym. Upewnij się, że będzie przechodził pod brzuchem i nie będzie go zbytnio uciskał. Jeśli masz możliwość, wybierz miejsce, w którym będziesz miała miejce na swobodne ułożenie nóg. Pamiętaj, że różne linie lotnicze mają różną politykę dotyczącą kobiet w ciąży – warto się z nią zaznajomić zawczasu.
Podróż morska
Na pewno niewiele pań w ciąży decyduje się na takie wojaże. Musimy mieć na uwadze to, że ruch statku może powodować nudności, zawroty głowy czy problemy z żołądkiem. Podróże morskie są zależne od warunków pogodowych, które mogą na na jakiś czas ograniczyć dostęp mamy do opieki zdrowotnej.
Odpowiedni bagaż
Panie miewają skłonność do zabierania ze sobą w podróż za dużo. Trzy kreacje na jeden dzień, obuwie na każdą okazję i za duże opakowania kosmetyków. Przemyśl, czego naprawdę potrzebujesz. Może gruby sweter pożyczy Ci mama lub siostra? Kosmetyki przelej do mniejszych buteleczek. A buty? Tu kieruj się rozsądkiem 😉 Pamiętaj, że podczas ciąży naprawdę nie powinnaś dźwigać ciężkich rzeczy. A mała walizka na kółkach powinna usprawnić przemieszczanie się.
![](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/fotelik_-9627X.jpg)
Źródło zdjęć: Pixabay
Jedzenie i picie
Przede wszystkim trzeba pamiętać o piciu dużej ilości płynów. Zaleca się unikanie jajek, które często powodują zatrucie. Najlepiej sprawdzą się małe przekąski, co do których jesteś pewna, co zawierają, przygotowane ze składników, które Ci nie zaszkodzą.
Podsumowanie
➤wszystko zależy od etapu ciąży, na którym jesteś;
➤skonsultuj podróż z lekarzem;
➤w zależności od wybranego sposobu podróży zastosuj środki bezpieczeństwa w nim obowiązujące;
➤unikaj długich i męczących odcinków podróży;
➤zadbaj o poruszanie nogami co pewien czas, aby polepszyć krążenie krwi;
➤zadbaj o komfort podróży (toalety, picie, jedzenie);
➤nie noś ciężkich bagaży;
➤najważniejsza jesteś teraz Ty i Twoje dziecko!
Artykuł powstał na podstawie książki: A Practical Guide to First Trimester of Pregnancy, praca zbiorowa, red. Mala Arora i Alok Sharma