Jak nauczyć dziecko jazdy w foteliku samochodowym RWF?
Chyba nie ma rodzica, który przynajmniej raz nie spotkał się z niechęcią dziecka wobec fotelika tyłem do kierunku jazdy. Złość i płacz malucha nie ułatwiają podróży. Warto jednak pamiętać, że przyczyn, dla których dziecko nie chce siedzieć w foteliku RWF, może być wiele. Jak sobie z nimi poradzić, aby nie sadzać dziecka przodem do kierunku jazdy, skoro jest to dla niego niebezpieczne?
Jazda w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest nawet pięć razy bezpieczniejsza niż jazda w foteliku przodem (FWF). Warto o tym pamiętać i wozić dziecko w ten sposób nawet do 6. roku życia. Obecnie są już możliwości, by przedłużyć jazdę dziecka tyłem nawet do 8. roku życia!
Posadzenie malucha w foteliku przodem do kierunku jazdy zbyt wcześnie, kiedy nie jest ono jeszcze na to gotowe ze względu na dziecięcą budowę anatomiczną, nie sprawi, że nagle dziecko stanie się doroślejsze. Jedyne, co robimy, działając w ten sposób, to pozbawiamy dziecko ochrony, która wynika z jazdy tyłem.
Zdarza się jednak, że dziecko, jeżdżąc w foteliku tyłem do kierunku jazdy, okazuje swoje niezadowolenie krzykiem i płaczem. Co wtedy?
Dlaczego dziecko nie chce jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy?
Zapewniamy: dziecko, które dotychczas podróżowało w foteliku tyłem do kierunku jazdy, nie wie, że można jeździć inaczej. Zamiast więc dopatrywać się problemów w tym, że kierunek ustawienia fotelika jest niewłaściwy czy niekomfortowy dla dziecka, warto zastanowić się, czy niezadowolenie malucha nie wynika np. z niewygodnej pozycji czy z ograniczenia swobody ruchów.
Chociaż zawsze powinniśmy stawiać bezpieczeństwo dziecka ponad jego wygodę, warto zadbać, aby fotelik samochodowy był też dla dziecka komfortowy. Jeśli zastanawiasz się, czy dziecku w foteliku jest wygodnie lub czy fotelik na pewno pasuje do dziecka, warto umówić się na inspekcję fotelika samochodowego w wybranym punkcie fotelik.info. Wykwalifikowani technicy sprawdzą to, czy obecny fotelik samochodowy pasuje do budowy ciała i wieku malucha oraz czy jego pozycja w tym modelu jest prawidłowa.
W dowolnym Centrum bezpieczeństwa fotelik.info technicy dobiorą bezpieczny i komfortowy fotelik do wieku i budowy ciała dziecka oraz kompatybilny z kanapą auta
Nie wyjmuj dziecka z fotelika samochodowego podczas jazdy
Jeśli dziecku podczas podróży wolno wychodzić z fotelika samochodowego lub jest z niego wyjmowane, to nic dziwnego, że nie chce w nim jeździć i głośno protestuje. Żadne miejsce nie wygra z ramionami mamy czy taty – chociaż kochające ramiona nie ochronią dziecka podczas wypadku samochodowego. Dlatego aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka, nie wyjmuj go z fotelika podczas jazdy i nie pokazuj mu, że jest taka możliwość, bo dziecko z pewnością będzie próbowało ją wykorzystać.
Nawet małemu dziecku warto spokojnie i zdecydowanie tłumaczyć w prostych słowach, że jazdę w foteliku uważasz za konieczną – i stawiać mądrze granice. Uprzedź dziecko np. słowami: “Chcę, żebyś jechał w foteliku. Chcę, żebyś był bezpieczny, bo cię kocham”. I bądź konsekwentny (-a). Czasem trzeba będzie ścierpieć wybuch złości dziecka: “Widzę, że nie podoba ci się jazda w foteliku, czujesz złość” – i kontynuować metodą zdartej płyty: “Chcę, żebyś jeździł w foteliku i był bezpieczny”; “Widzę, że nie możesz się doczekać, kiedy wyjdziesz z fotelika. Ja też już chętnie bym rozpięła pasy i pobiegała. Chcę, żebyś siedział zapięty w foteliku, kiedy nasz samochód jedzie. Ja też siedzę zapięta w pasy. Chcę, żebyśmy byli bezpieczni”.
Jeśli istnieje taka konieczność – bo dziecko stało się marudne i płaczliwe – zatrzymaj auto w bezpiecznym miejscu, np. na parkingu czy stacji paliw, i dopiero tam wyjmij dziecko z fotelika (warto przy tym znów włączyć zdartą płytę: “No, nareszcie postój! Teraz mogę nam rozpiąć pasy i wyjąć cię z fotelika. Odpoczniemy i pojedziemy dalej – ty w foteliku, a ja w pasach. Chcę, żebyśmy podróżowali bezpiecznie”).
Do kiedy dziecko ma jeździć w foteliku tyłem?
Jeśli chcesz, aby dziecko podróżowało tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to możliwe, nie przesadzaj go do fotelika skierowanego przodem. Jeśli dziecko jest wożone dwoma autami, nie używaj fotelika RWF w jednym, a FWF w drugim. Nie sadzaj malucha do fotelika dziecka koleżanki, które już jeździ przodem, ani do fotelika przodem w samochodzie dziadków. Jeśli dziecko nie będzie wiedziało, że można jeździć inaczej, nie będzie się tego domagać.
Przerwy i zabawy podczas podróży
W każdym foteliku samochodowym, niezależnie od tego, czy jest on skierowany tyłem, czy przodem do kierunku jazdy, dziecko może stać się marudne i zdenerwowane. Nie ma w tym nic dziwnego, kiedy jedziemy kolejną godzinę, a dziecko ciągle tkwi w jednej pozycji. Warto pamiętać, że mocno zapięta pięciopunktowa uprząż fotelika jest konieczna ze względów bezpieczeństwa, ale naprawdę mocno ogranicza swobodę ruchów! Nieporównywalnie bardziej niż trzypunktowy samochodowy pas bezpieczeństwa, z którego dobrodziejstwa sami korzystamy.
I tak ma być – tylko powinniśmy od czasu do czasu zadbać o to, by dziecko mogło odpocząć i się swobodnie poruszać. Dlatego trzeba robić przerwy podczas podróży, aby dać upust dziecięcej energii. Nawet jeśli chcielibyśmy jak najszybciej dotrzeć do celu.
Innym sposobem na urozmaicenie dziecku podróży i uczynienie jej bardziej znośną są dopasowane do jego wieku zabawy. Wspólne śpiewanie piosenek, recytowanie wierszyków, mówienie rymowanek-wyliczanek, oglądanie miękkich, wykonanych z tkaniny książeczek czy zabawa pacynkami na palce będą nie tylko bezpieczne, ale też zainteresują dziecko podczas jazdy.
Rozmowa i tłumaczenie kluczem do sukcesu i bezpiecznej jazdy w foteliku
Dzieci, nawet półtoraroczne czy dwuletnie rozumieją więcej, niż nam dorosłym może się wydawać. Dlatego od początku warto rozmawiać i tłumaczyć dzieciom, dlaczego jazda w foteliku jest ważna i konieczna. Począwszy od wyjaśnienia: „Teraz pójdziemy do auta, a Ty usiądziesz w swoim foteliku”, przez: „Mocno zapinamy pasy w foteliku. Tata i mama też zapinają pasy”, po: „Wysiądziesz z fotelika, kiedy dojedziemy do babci/sklepu/… / kiedy zatrzymamy się na postój”. Warto wyrobić sobie nawyk tłumaczenia dziecku tak prostych czynności. Dzięki temu dziecko zna kolejność wykonywanych czynności i czuje się pewniej i bezpieczniej.
Jeśli Twoje dziecko nie lubi jeździć w foteliku samochodowym, poszukaj książeczek przeznaczonych dla najmłodszych, w których główny bohater jeździ bezpiecznie i jest wzorem do naśladowania. Możesz przypominać o nim dziecku za każdym razem, kiedy złości się przed podróżą. Natomiast jeśli dziecko nie chce zapinać pasów uprzęży w foteliku, które spełniają kluczową rolę podczas wypadku, dobrą zabawą może być zapinanie w foteliku ukochanego misia czy lalki.