Jadzia Pętelka w foteliku RWF! Razem z ulubioną bohaterką książeczek zadbaj o bezpieczeństwo dziecka
Jadzia Pętelka to ulubienica wielu maluszków i godny wzór do naśladowania. Okazało się, że razem ze swoim bratem Stasiem jeździ w dopasowanych do ich wieku i budowy ciała fotelikach samochodowych
Jadzia Pętelka odwiedza dziadków to kolejna książeczka dla najmłodszych, która promuje bezpieczeństwo w aucie nie tylko wśród dzieci, ale i dorosłych. Jadzia, która podróżuje razem ze swoim bratem Stasiem w odpowiednich do ich wieku i budowy ciała fotelikach samochodowych, stanowi wzór do naśladowania dla wielu dzieci. A książeczka może być dobrym pretekstem do rozmowy z dzieckiem o konieczności używania fotelika czy pasów bezpieczeństwa.
Zarówno Jadzia Pętelka, jak i jej brat Staś Pętelka to główni bohaterowie serii książek autorstwa Barbary Supeł. Historie o przygodach rodzeństwa, ilustrowane przez Agatę Łukszę i publikowane przez Wydawnictwo Zielona Sowa, z zafascynowaniem czytają i oglądają maluchy, które przeżywają podobne przygody, chwile radości czy pierwsze rozterki. Tematy podejmowane przez Barbarę Supeł pomagają dzieciom nabyć prawidłowe wzorce, dotyczące m.in. samodzielnego spania, higieny, zabawy itp.
Ale to nie wszystko. Jadzia i Staś pokazują dzieciom i rodzicom, jak bezpiecznie podróżować samochodem. W tomie Jadzia Pętelka odwiedza dziadków trafiamy na ilustracje, na których mali bohaterowie są przewożeni w fotelikach samochodowych dobranych do ich wieku i budowy ciała, a rodzice mają prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa.
“Kiedy ilustruję serię o Pętelkach, mam zawsze z tyłu głowy odpowiedzialność, jaka na mnie ciąży. Niektórzy z naszych małych czytelników i czytelniczek naśladują Jadzię i Stasia na każdym kroku – szczególnie dotyczy to maluchów. Jeśli Jadzia coś robi, to znaczy, że to jest fajne! Słyszałam nawet o rodzicach, którzy używają Jadzi jako wyjątkowo skutecznego argumentu podczas ciężkich dyskusji z kilkulatkami 🙂 Zamysłem całej serii od początku było oswajanie dzieci z otaczającym je światem i nowymi sytuacjami. Dlatego razem z Basią i Wydawnictwem Zielona Sowa staramy się zawsze, aby rodzina Pętelków przedstawiała jak najlepsze wzorce zachowań, a bezpieczna podróż jest jednym z nich” – mówi Agata Łuksza, ilustratorka książek z serii Jadzia Pętelka i Staś Pętelka.
Oto Barbara Supeł! Autorka książeczek dla najmłodszych, w których poruszane są istotne tematy, interesujące nie tylko dzieci, ale i czytających maluszkom rodziców
Bezpieczna jazda malucha? Tylko w foteliku tyłem do kierunku jazdy!
Książeczki z serii Jadzia Pętelka są skierowane dla dzieci od roku do około 3 lat. Dzieci w tym wieku (a nawet do 4. roku życia!) powinny podróżować w foteliku RWF, czyli montowanym tyłem do kierunku jazdy. Tak twierdzą eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodzie, opierając się na badaniach naukowych i statystykach wypadków. Dlaczego? Ponieważ przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy jest aż 5 razy bezpieczniejszy niż jazda w foteliku przodem.
W przypadku jazdy w foteliku przodem, podczas ewentualnego zderzenia czołowego głowa dziecka – która jest duża i ciężka w stosunku do reszty ciała – zostaje gwałtownie i mocno rzucona do przodu. Podatna na uszkodzenia, wiotka szyja małego pasażera nie zdoła wytrzymać takiego przeciążenia, co może doprowadzić nawet do dekapitacji. Jeśli natomiast w momencie zderzenia czołowego dziecko znajduje się w foteliku RWF, siłę uderzenia przenoszą plecy wsparte o oparcie fotelika, a szyja i głowa są chronione.
Często zdarza Ci się słyszeć, że dziecko w foteliku RWF nic nie widzi? Jadzia Pętelka pokazuje, że maluch siedzący w foteliku tyłem widzi dostatecznie dużo!
Staś Pętelka, jako starszak, jeździ w foteliku samochodowym 15-36 kg, skierowanym przodem do kierunku jazdy – przynajmniej na to wskazuje konstrukcja fotelika. Jego głowę otacza zagłówek, co w razie wypadku samochodowego jest bardzo ważne. Tym też różni się pełny fotelik samochodowy od podstawki: zapewnia dziecku ochronę głowy i tułowia, szczególnie podczas zderzenia bocznego.
Idealnie dobrane foteliki samochodowe oraz ciepły kocyk zamiast kurtki – tak jeżdżą autem Jadzia i Staś Pętelkowie, ulubieńcy najmłodszych dzieci
Eksperci fotelik.info, od dwudziestu lat propagujący bezpieczne sposoby przewożenia dzieci autem, są pełni podziwu dla ilustratorki książeczki Jadzia Pętelka odwiedza dziadków, która zilustrowała dzieci podróżujące w fotelikach samochodowych bez kurtek. Chociaż książeczka nawiązuje do wydarzeń typowo zimowych, takich, jak Wigilia i Boże Narodzenie, to zarówno Jadzia, jak i Staś podróżują bez grubych kurtek, przykryci kocykami. O takie zachowanie fotelik.info apeluje od dawna do rodziców, uświadamiając im, że grube okrycie wierzchnie, w tym puchowe kurtki i kombinezony, uniemożliwiają prawidłowe zapięcie uprzęży pasa w foteliku. Tworzą bowiem przestrzeń pomiędzy ciałem dziecka a pasami fotelika. Powstałe w ten sposób luzy mogą spowodować, że podczas kolizji czy wypadku dziecko wyślizgnie się z pasów.
Rodzice przykładem dla dzieci
To pewne, że dzieci czerpią wzorce przede wszystkim od swoich rodziców. Wiedzą o tym także rodzice Jadzi i Stasia Pętelków, dlatego podczas jazdy samochodem oni także zapinają pasy bezpieczeństwa. Na ilustracji Agaty Łukszy widać, że górna (barkowa) część pasa wzorowo układa się na ciele mamy: przechodzi przez środek ramienia i przez mostek, pomiędzy piersiami.
Dla porządku należy dodać, że tata Jadzi i Stasia powinien wyregulować samochodowy pas bezpieczeństwa, którego górna część znajduje się zbyt blisko szyi. Warto jednak podkreślić, że tak jak dzieci, tak i rodzice Pętelkowie nie mają na sobie kurtek zimowych, dzięki czemu pasy bezpieczeństwa lepiej przylegają do ich ciała.
Rodzice Jadzi i Stasia także zapinają pasy podczas jazdy. Prawidłowo zapięte samochodowe pasy są gwarancją bezpiecznej podróży
Jadzia Pętelka to nie tylko piękne obrazki, ale też dobry tekst z wartościowym przekazem
Czy Jadzia Pętelka wraz z bratem mogliby podczas podróży oglądać bajki na tablecie lub grać w gry na telefonie? Oczywiście. Ale tego nie robią! Rodzice znaleźli alternatywę dla tego typu gadżetów – które, jeśli nie są odpowiednio zamocowane w czasie jazdy, stanowią zagrożenie w razie wypadku. Kiedy podróż zaczyna się dłużyć, rodzice włączają płytę z piosenkami, a Jadzia i Staś zaczynają śpiewać o zimie.
Ale to nie wszystko! Autorka tekstu zadbała również o to, aby bagaże całej rodziny znalazły się w odpowiednim miejscu, czyli w bagażniku samochodowym. Dlaczego jest to ważne? Podobnie jak tabletczy telefon, tak i wszystkie inne niezabezpieczone podczas jazdy przedmioty (a szczególnie walizka czy torba podróżna!) mogą wyrządzić dużą krzywdę pasażerom, ponieważ w trakcie zderzenia ich masa zwiększa się kilkukrotnie!
Dbałość o takie detale w książce dla dzieci budzi robi ogromne wrażenie i wywołuje szacunek. Autorce, ilustratorce oraz wydawcy Jadzi Pętelki należą się szczere słowa uznania, że podjęli tak istotny temat – bezpieczeństwa dzieci i całej rodziny w samochodzie. Dobrze, że kształtowanie prawidłowych wzorców wśród dzieci i rodziców może dokonywać się również w taki atrakcyjny i przyjazny sposób oraz że do kampanii o zdrowie i życie najmłodszych pasażerów samochodów dołączają ulubieni bohaterowie literatury dziecięcej.