Ja jeżdżę bezpiecznie… Skąd pewność, że inni również tak jeżdżą?
Wciąż zbyt wielu kierowców wierzy, że ich bezpieczna jazda wystarczy, aby zapewnić im oraz innym użytkownikom drogi bezpieczeństwo. A przecież wypadek samochodowy może przydarzyć się każdemu i wszędzie, bez względu na zdolności lub doświadczenie kierowcy. Dlaczego więc zamiast zastosować zasadę ograniczonego zaufania na drodze wobec innych, pokładamy nadzieję w swoich umiejętnościach?
“Jeśli ktoś nie umie jeździć, nie powinien wsiadać za kierownicę”, “Jeśli ktoś umie jeździć, to wypadek mu nie grozi”, “Ja jeżdżę ostrożnie i nie miałem wypadku” – podobnymi komentarzami, pojawiającymi się pod wpisami o wypadkach samochodowych możemy sypać, jak z rękawa. Cóż…
Pani Natalia, która w dniu wypadku była w 37. tygodniu ciąży i wracała wraz z mężem i 15-miesięczną córką do domu, z pewnością nie podejrzewała, że z drogi podporządkowanej prosto przed ich samochód wyjedzie inne auto osobowe. Zobacz: Ekspertyza 667.
72-letni mężczyzna nie mógł przypuszczać, że straci panowanie nad pojazdem, ponieważ rozproszy go przewożony luzem pies, w wyniku czego wjedzie do rowu, a podróżująca z nim 72-letnia pasażerka będzie wymagała hospitalizacji, powyżej 7 dni. Przeczytaj: Wypadek z udziałem czworonoga
Pani Agnieszka już wie, że wystarczy chwila, aby w tył prowadzonego przez nią busa, na skrzyżowaniu z prędkością około 60 km/h wjechała inna uczestniczka ruchu. Siła uderzenia była na tyle duża, że Pani Agnieszka doznała urazu kręgów szyjnych, przez który następnie musiała rozpocząć fizykoterapię i rehabilitację trwającą kilka miesięcy. Przeczytaj: Przykre skutki kolizji na światłach
Czasem chwila nieuwagi wystarczy, aby doprowadzić do kolizji drogowej lub wypadku samochodowego
Brawura i brak wyobraźni na drodze przyczyną wypadków samochodowych
Nierzadko to brawura i brak wyobraźni na drodze są przyczyną urazów u kilkunastu tysięcy osób lub przyczyną śmierci u co najmniej kilkuset podróżujących. W 2021 roku do głównych przyczyn wypadków na prostych odcinkach oraz na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu zaliczano nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Co więcej, z opublikowanego raportu rocznego Komendy Głównej Policji dotyczącego wypadków drogowych w 2021 wynika, że to właśnie kierujący pojazdami odpowiadają za 20 623 wypadków drogowych, w wyniku których rannych zostało 24 tys. 307 osób, a 1909 osób poniosło śmierć.
Dlatego jeśli uważasz się za dobrego kierowcę, który przestrzega znaków i sygnałów oraz dostosowuje prędkość do warunków ruchu, pamiętaj, że poruszający się po tej samej drodze kierujący pojazdem może:
• nie ustąpić Ci pierwszeństwa przejazdu,
• nie dostosować prędkości do warunków panujących na drodze,
• nie zachować bezpiecznej odległości od twojego samochodu,
• nie dostosować się do sygnalizacji świetlnej, znaków i sygnałów,
• prowadzić auto pod wpływem alkoholu, leków lub innych środków odużających,
• być zmęczonym lub zasnąć.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas każdej podróży
Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w podróży należy przed jej rozpoczęciem ustawić fotel samochodowy i kierownicę, wyregulować zagłówek i prawidłowo zapinać 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Dolną część pasów, tak zwaną część biodrową, należy poprowadzić poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych, które znajdują się na miednicy każdej osoby dorosłej. Górną część pasa, czyli część barkową, trzeba przeprowadzić między piersiami, przez środek mostka oraz środek ramienia. Po wpięciu przelotki pasa do gniazda zaczepu należy mocno dociągnąć pas, tak, aby bez żadnych luzów przylegał do ciała. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, zadbaj o to aby w samochodzie znalazł się fotelik samochodowy, kompatybilny i prawidłowo zamocowany na kanapie auta oraz dobrany do wieku i budowy ciała dziecka. Przed rozpoczęciem podróży upewnij się, że dziecko ma mocno dociągnięty pas uprzęży fotelika i sprawdź, czy w jego pobliżu nie znajdują się przedmioty, które mogą wyrządzić mu krzywdę podczas ewentualnego zderzenia.