Fotelik RWF z przodu. Czy podróżowanie z dzieckiem na przednim siedzeniu jest bezpieczne?
Foteliki samochodowe RWF (Rear Way Facing), jak wskazuje nazwa, służą do przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy. Wielu rodziców mocuje foteliki RWF na przednim siedzeniu pasażera, tłumacząc się troską o dziecko w czasie podróży lub brakiem innej możliwości. I chociaż zamocowanie fotelika RWF na przednim siedzeniu jest możliwe pod warunkiem, że przednia poduszka powietrzna zostanie wyłączona na czas jazdy, to taki sposób podróżowania nie jest bezpieczny.
Fotelik RWF na przednim siedzeniu a Prawo o ruchu drogowym
Zgodnie z przepisami w ustawie Prawo o ruchu drogowym, podróżowanie dziecka w foteliku RWF na przednim siedzeniu jest możliwe. Jedynym wyjątkiem, który zabrania przewożenia dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jest włączona poduszka powietrzna dla pasażera.
Zobacz, jak przednia poduszka powietrzna uderza w fotelik: Przednia poduszka uderza w fotelik: nagranie
Przewożenie dziecka z przodu a bezpieczeństwo w samochodzie
Okazuje się, że dla dziecka najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to tylne siedzenie środkowe, pod warunkiem, że znajduje się tam mocowanie isofix lub trzypunktowy pas bezpieczeństwa. I chociaż przepisy nie zabraniają podróżowania z dzieckiem w foteliku RWF na przednim siedzeniu, warto pamiętać, że przewożenie dziecka z tyłu jest bezpieczniejsze.
Więcej o tym, które miejsce w samochodzie jest najbezpieczniejsze i dlaczego, przeczytasz już niebawem!
Jeżeli masz możliwość, fotelik dla dziecka zamontuj z tyłu
Przewożenie dziecka w foteliku tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu jest niebezpieczne, ponieważ:
⚫brak możliwości zamocowania fotelika RWF za pomocą systemu isofix na przednim siedzeniu pasażera i niewystarczające mocowanie pasami bezpieczeństwa oznacza źle zamontowany fotelik samochodowy;
⚫przy WŁĄCZONEJ przez przypadek poduszce powietrznej istnieje ryzyko odniesienia obrażeń podczas wypadku przez dziecko, a nawet doprowadzenia do jego śmierci;
⚫przy WYŁĄCZONEJ poduszce powietrznej istnieje ryzyko, że podróżujący na tym miejscu dorosły pasażer odniesienie obrażenia podczas wypadku;
⚫fotelik samochodowy zamocowany na przednim siedzeniu zasłania widoczność przedniej bocznej szyby oraz prawego lusterka.
⚫Warto dodać, że podczas podróży z dzieckiem w foteliku RWF na przednim siedzeniu nawet niewinne zachowanie małego pasażera może rozproszyć kierowcę. A zdarzają się przecież i bardziej absorbujące zachowania dziecka (jak np. rzucenie zabawką), które mogą wpłynąć na dekoncentrację kierowcy.
Fotelik RWF a poduszka powietrzna i system ISOFIX
W większości nowych samochodów poduszkę powietrzną można wyłączyć za pomocą jednego wyłącznika.
W prawym dolnym rogu widzimy wyłącznik do poduszki powietrznej. Na zdjęciu jest on w pozycji włączonej. Pamiętajmy, aby BEZWZGLĘDNIE wyłączyć go, kiedy montujemy fotelik RWF na przednim siedzeniu
W starszych modelach aut nie jest to takie proste. Wtedy najczęściej należy udać się do warsztatu, w którym mechanik dezaktywuje poduszkę. Ponowne włączenie poduszki również wiąże się z taką wizytą.
Inną kwestią jest brak mocowania isofix na przednim siedzeniu. Zdarza się, że w nowszych autach isofix będzie na przednim siedzeniu pasażera, natomiast w starszych modelach isofix znajduje się najczęściej jedynie na tylnym siedzeniu, a mocowanie fotelika tyłem do kierunku jazdy na same pasy nie daje gwarancji prawidłowego montażu. Co więcej, foteliki RWF najczęściej można zamontować w samochodzie tylko i wyłącznie za pomocą isofixu!
Jeśli szukasz fotelika pasującego do Twojego dziecka i kompatybilnego z Twoim autem, zapraszamy Cię na dobór fotelika samochodowego do jednego z salonów fotelik.info, gdzie zostaniesz obsłużony przez specjalistów ds. bezpieczeństwa przewożenia dzieci. Tutaj wiemy o fotelikach (prawie) wszystko.