Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Dziecko w aucie może być bezpieczniejsze i wyjść cało z wypadku! Zadbaj o…

Zdjęcie przedstawia Dziecko w aucie może być bezpieczniejsze i wyjść cało z wypadku! Zadbaj o…

Dlaczego dzieci wciąż są przewożone w autach nieprawidłowo, i ma to odbicie w tragicznych statystykach? Współczesna technologia pozwala zapobiegać najpoważniejszym skutkom wypadków! Odpowiedzialni dorośli powinni jednak przestrzegać kilku zasad, od których może zależeć życie i zdrowie dzieci. Poznaj te zasady…

Wozisz swoje dziecko tylko do żłobka lub przedszkola, a może co kilka dni pokonujesz z nim kilkusetkilometrową trasę? Niezależnie od tego, ile i jak często podróżujecie, Twoje dziecko podczas każdej jazdy powinno być tak samo bezpieczne. Dlatego:

Dopasuj fotelik samochodowy do swojego dziecka

Obecnie foteliki samochodowe można podzielić aż na 5 przedziałów wagowych (nie uwzględniamy poddupnika), z których najpopularniejsze to:

nosidełka dla niemowląt, czyli foteliki samochodowe 0-13 kg (dla dzieci do około 1. roku życia),
◉ foteliki 9-18 kg (dla dzieci od około 1. roku życia do ok. 4. roku),
◉ foteliki samochodowe 15-36 kg przeznaczone dla przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym.

Aby fotelik samochodowy mógł zyskać miano bezpiecznego, powinien być przede wszystkim dopasowany do budowy ciała, w tym do wagi i wzrostu, centyli, a także wieku Twojego dziecka. Fotelik dopasowany oznacza również PRZYMIERZONY (to znaczy, że dziecko powinno w nim usiąść, po czym powinno się sprawdzić m.in. możliwość prawidłowego ułożenia pasów na ciele czy ustawienia zagłówka). Jeszcze przed wyborem konkretnego modelu należy zastanowić się, czy wiek dziecka na pewno pozwala mu bezpiecznie jeździć w foteliku z wybranego przedziału wagowego. To bardzo ważne, ponieważ dzieci ze względu na swoją budowę ciała aż do ok. 4. roku życia powinny podróżować w foteliku samochodowym RWF (tyłem do kierunku jazdy), w którym są aż 5 razy bezpieczniejsze. Zbyt szybkie przesadzenie dziecka np. z fotelika 9-18 kg (przy braku jakichkolwiek przeciwwskazań do dalszej jazdy w tym foteliku) do fotelika 15-36 kg może wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka podczas ewentualnej kolizji lub wypadku drogowego.

Indywidualne dopasowanie fotelika do dziecka pozwoli również uniknąć problemu opadającej głowy dziecka podczas jazdy. Jest to powszechny problem u dzieci, niezależnie od kategorii wagowej fotelika. Może utrudniać oddychanie, a nawet skutkować śmiercią dziecka wskutek niedotlenienia spowodowanego złą pozycją podczas snu.

Dopasuj fotelik samochodowy do swojego auta

Fotelik prawidłowo dobrany do dziecka, nawet ten z wysoką notą w testach zderzeniowych, nie zda się na nic, jeśli nie będzie pasował do Twojego auta i nie zostanie prawidłowo i pancernie zamontowany na kanapie pojazdu. Montażu trzeba dokonać, ściśle trzymając się instrukcji producenta (w fotelik.info każdego kupującego uczą prawidłowego montażu wyszkoleni technicy). W trakcie montażu należy także zwrócić uwagę na kąt fotelika, który wpływa m.in. na bezpieczną pozycję dziecka.

Aby fotelik samochodowy spełnił swoją podstawową rolę podczas ewentualnego wypadku, musi być pancernie zamocowany na kanapie w Twoim samochodzie

Nie zastępuj fotelika samochodowego poddupnikiem

Najprostszy styropianowy poddupnik kupisz za parę złotych w każdym markecie, jednak uchroni Cię on jedynie przed mandatem, ale nie uratuje zdrowia ani życia dziecka w razie wypadku samochodowego. Również konstrukcja lepszej jakościowo podstawki samochodowej nie zapewnia dziecku żadnej ochrony głowy i tułowia. Mimo to rodzice często decydują się na podstawkę zamiast fotelika – w ekstremalnych przypadkach nawet dla 2-3-latków! – przez co narażają dzieci na najcięższe obrażenia.

Pamiętaj! Podstawka jest przeznaczona WYŁĄCZNIE dla dzieci, które wyrosły już z największego fotelika dostępnego na rynku, a nadal potrzebują odpowiedniego podwyższenia, by zapewnić im prawidłowy przebieg po ciele samochodowego pasa bezpieczeństwa. Na rynku można już znaleźć dobre podstawki samochodowe z isofixem – do użytku tylko w wyżej wymienionej sytuacji!

Nie kuś się na używany fotelik z drugiej ręki. Nie testuj go na swoim dziecku!

Poszukujesz fotelika samochodowego i właśnie znalazłeś model z drugiej ręki w bardzo korzystnej cenie, a nawet za darmo? Takich okazji na popularnych serwisach internetowych jest naprawdę dużo. Niestety, odkupując fotelik od obcej osoby, nigdy nie mamy pewności co do jego historii, a niektórzy, działając wedle zasady “byle sprzedać”, nie muszą być wobec Ciebie uczciwi. Foteliki z drugiej ręki nierzadko mają swoją historię. Niektóre to foteliki powypadkowe, foteliki uszkodzone, ze złamanym styropianem, mające mikropęknięcia lub takie, które służą już kilka dobrych lat i których plastik stracił swoje pierwotne właściwości. A tak jak jazda na rowerze z nadpękniętym kaskiem może narazić dziecko na nieprzyjemne konsekwencje podczas zwykłego upadku, tak podróżowanie w uszkodzonym foteliku samochodowym jest śmiertelnie niebezpieczne przy kolizji lub wypadku drogowym.

Fotelik samochodowy zamontuj w najbezpieczniejszym miejscu w aucie

Nie raz i nie dwa pisaliśmy o tym, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie, gdzie powinien zostać zamocowany fotelik samochodowy, znajduje się na środku tylnej kanapy. To właśnie miejsce, z powodu oddalenia od strefy zgniotu, zapewnia najlepszą ochronę dziecku podczas zderzenia bocznego, które jest najczęstszym rodzajem zderzenia na polskich drogach.

Żeby móc zamocować fotelik samochodowy pośrodku tylnej kanapy, miejsce to powinno być wyposażone w trzypunktowy pas bezpieczeństwa lub isofix. Niestety, w większości samochodów uchwyty systemu isofix znajdują się po obu bokach tylnej kanapy. Wtedy fotelik samochodowy najbezpieczniej jest zamocować na tylnej kanapie, tuż za fotelem pasażera. Powód jest prosty: w momencie awaryjnego zatrzymania pojazdu miejsce z tyłu za pasażerem znajduje się od strony pobocza, co pozwoli na szybkie i bezpieczne wyjęcie dziecka z fotelika.

W foteliku samochodowym 15-36 kg zawsze zapinaj dziecko pasami

Niech nie myli Cię powyższy śródtytuł! Niezależnie od tego, w jakim foteliku jeździ Twoje dziecko (czy to fotelik 0-13 kg, fotelik samochodowy 9-18 kg, a może właśnie 15-36 kg), poprawne zapięcie go w pasy należy do obowiązków rodzica lub opiekuna. Jednak o ile w fotelikach 0-13 kg, 0-25 kg lub 9-18 kg dziecko można zapiąć w dość prosty sposób za pomocą zintegrowanej uprzęży, o tyle błędów przy zapinaniu dziecka w foteliku 15-36 kg można popełnić naprawdę wiele. Dlaczego? Ponieważ dzieci w fotelikach 15-36 kg zapinamy najczęściej za pomocą samochodowego pasa bezpieczeństwa, tj. tego, który chroni każdego dorosłego użytkownika pojazdu.

Aby prawidłowo zapiąć samochodowy pas bezpieczeństwa w foteliku 15-36 kg, należy pamiętać, że absolutnie NIE WOLNO przeprowadzić jego górnej części, tj. części barkowej, pod pachą dziecka, a dolnej części pasa, tj. części biodrowej, po brzuchu dziecka. Prawidłowo zapięty pas barkowy powinien przechodzić przez środek klatki piersiowej (mostka) i środek barku, nie za blisko i nie za daleko od szyi. Natomiast pas biodrowy powinien przechodzić płasko po udach dziecka.

Pasy w foteliku samochodowym zapinaj tak mocno, jak kochasz dziecko

Pasów w foteliku samochodowym nie wystarczy po prostu zapiąć. Po wpięciu klamry w zamek należy mocno dociągnąć pasy, aby pozbyć się ewentualnych luzów i zagwarantować dziecku ochronę przed skutkami ewentualnego wypadku drogowego. Dlaczego? Ponieważ pasy w foteliku dziecięcym, tak jak samochodowe pasy bezpieczeństwa, pochłaniają niewielką energię podczas zderzenia. Ciasno dopasowane sprawią, że początkowe przyspieszenie ciała będzie mniejsze, a to zapobiega poważniejszym obrażeniom.

Aby ciasno dociągnąć pasy uprzęży lub samochodowe pasy bezpieczeństwa, dziecko nie powinno mieć na sobie odzieży wierzchniej: zimowej kurtki czy grubej bluzy. Wożąc dziecko np. w puchowym kombinezonie, narażamy je na śmiertelne niebezpieczeństwo! Luzy, jakie powstają na skutek zapinania pasów na grubym okryciu wierzchnim, mogą wynosić nawet kilkanaście centymetrów i sprawić, że podczas wypadku drogowego dziecko wyślizgnie się z fotelika samochodowego.

Dziecko podczas jazdy powinno znajdować się w foteliku

Pod żadnym pozorem nie wyjmuj dziecka z fotelika samochodowego podczas jazdy. Podczas zderzenia, a nawet ostrego hamowania, na ciało ludzkie działają przeciążenia pozornie zwiększające jego masę 20-30 razy! Oznacza to, że w momencie zderzenia dziecko ważące 3,5 kg może osiągnąć wagę od 70 do nawet 105 kg! Tak więc nie łudź się: podczas ewentualnego zderzenia nie utrzymasz swojego dziecka na rękach, a możesz wyrządzić mu dodatkową krzywdę, uderzając w nie swoją zwielokrotnioną masą.

Powiedz NIE urządzeniom elektronicznym w podróży

Urządzenia elektroniczne, choć z pewnością mogą umilić i skrócić podróż zarówno dorosłym, jak i dzieciom, mogą też wyrządzić im krzywdę. Każdy niezabezpieczony w samochodzie przedmiot, w tym telefon komórkowy czy tablet, już podczas ostrego hamowania może pozornie zwiększyć swoją masę i tym zwielokrotnionym ciężarem uderzyć dziecko lub współpasażera. Dlatego przed podróżą warto zastanowić się, czy wszystkie zabrane przez nas rzeczy są nam tak naprawdę niezbędne. Jeśli tak, to należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Zasada ta dotyczy także wszystkich przewożonych luzem w kabinie przedmiotów: laptopów, plastikowych lub drewnianych zabawek, toreb, walizek itd.

Czy wiesz, że niezabezpieczone urządzenie, na przykład tablet podczas wypadku może ważyć nawet 10 kg!?

Nie karm dziecka podczas jazdy

Jedzenie lub picie podczas jazdy może okazać się śmiertelnie niebezpieczne. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. W wyniku awaryjnego hamowania nierzadko dochodzi do zakrztuszenia się, zachłyśnięcia lub nawet zadławienia. O ile dwa pierwsze stany nie świadczą o niedrożności dróg oddechowych, o tyle zadławienie uniemożliwia oddychanie, a próby odkrztuszenia nie przynoszą efektów. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo jeść i pić należy wyłącznie podczas postoju.

Jeśli zależy Ci na tym, aby fotelik samochodowy Twojego dziecka był naprawdę bezpieczny, skorzystaj z pomocy eksperta ds. bezpieczeństwa fotelik.info. W dowolnym Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info kupisz model dopasowany do Twojego dziecka, kompatybilny z kanapą pojazdu i pancernie zamocowany w Twoim samochodzie! Nauczysz się również poprawnego montażu wybranego modelu fotelika.