Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Długi weekend z dzieckiem. Co zrobić, aby dziecko było bezpieczne podczas jazdy?

Zdjęcie przedstawia Długi weekend z dzieckiem. Co zrobić, aby dziecko było bezpieczne podczas jazdy?

Wybierasz się na weekend majowy z dzieckiem? Podpowiadamy jak zadbać o jego bezpieczeństwo podczas podróży

Majówka tuż, tuż. W tych dniach wielu Polaków wyruszy samochodem na długi weekend. Wzmożony ruch na polskich drogach w tym okresie może skutkować większą liczbą kolizji i wypadków. Dlatego niezależnie od kierunku podróży warto zadbać, by wyjazd był bezpieczny, szczególnie jeśli jadą z nami dzieci. O czym pamiętać?

Tylko w ubiegłym roku w okresie majówki doszło do 359 wypadków drogowych, w których zginęło 28 osób, a 391 zostało rannych. W 2022 roku policja zatrzymała w tych dniach 1983 osoby kierujące po alkoholu i 1245 nietrzeźwych kierowców.

Aby tegoroczny weekend majowy był bezpieczniejszy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach – ważnych, jeśli podróżujesz z dziećmi.

Przewoź dziecko w foteliku samochodowym, dobranym do dziecka i kanapy pojazdu

Rodzinny weekend majowy? Zadbaj, aby dziecko pojechało na niego w foteliku samochodowym odpowiednio dobranym do wieku, wagi oraz wzrostu. Ale to jeszcze nie wszystko, aby fotelik mógł zyskać miano bezpiecznego.

Bezpieczny fotelik samochodowy do taki, który także uzyskał bardzo dobrą (lub dobrą) notę w testach zderzeniowych, dzięki czemu wiadomo, jak zachowa się w razie wypadku i czy może ochronić dziecko. Bezpieczny fotelik oznacza również – fotelik przymierzony: dziecko powinno w nim usiąść, a kompetentna osoba powinna sprawdzić, czy np. pasy prawidłowo przechodzą po ciele dziecka lub czy zagłówek w tym foteliku samochodowym otacza jego głowę. Takie indywidualne dobranie fotelika samochodowego do dziecka pozwala uniknąć podczas jazdy problemu opadającej główki – bo to może utrudniać oddychanie, a nawet skutkować niedotlenieniem!

Bezpieczny fotelik samochodowy powinien być też dopasowany do kanapy pojazdu oraz zwrócony w odpowiednim kierunku jazdy. Obecnie wyróżniamy foteliki samochodowe montowane przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Jeszcze przed zakupem konkretnego fotelika warto się zastanowić, czy wiek dziecka pozwala mu bezpiecznie podróżować w modelu z wybranego przedziału wagowego.

Ważne jest, aby dzieci przynajmniej do 4. roku życia podróżowały w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy (RWF). Ze względu na budowę ciała – czyli stosunkowo dużą i ciężką głowę oraz wątłą szyję – dziecko w foteliku tyłem do kierunku jazdy jest aż 5 razy bezpieczniejsze!

Dziecko przewożone z przodu? Odradzamy ten pomysł!

Wybierasz się sam/sama na weekend majowy z dzieckiem? Przed Tobą długa trasa i wolisz mieć maluszka tuż obok siebie, na przednim siedzeniu pasażera, aby móc szybko zareagować, jeśli dziecko stanie się marudne lub zacznie płakać? Odradzamy takie rozwiązanie!

Czy wiesz, że polskie prawo zabrania przewożenia dziecka w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy, jeśli przednia poduszka powietrzna przy fotelu pasażera jest aktywna? To dlatego, że stanowi ona śmiertelne zagrożenie dla dziecka w foteliku RWF. Poduszka powietrzna otwiera się z prędkością ponad 300 km/h, a siłę jej wybuchu można porównać do siły, z jaką zawodowy bejsbolista uderza piłkę! Gdyby poduszka uderzyła w tył fotelika zamontowanego na przednim siedzeniu, dziecko doznałoby wstrząsu mózgu, który może skutkować nawet śmiercią.

Wielu rodziców pyta, czy w takim razie mogą wyłączyć przednią poduszkę powietrzną. Mogą, ale warto pamiętać, że w wielu samochodach przednią poduszkę powietrzną można dezaktywować, a następnie aktywować jedynie w autoryzowanych salonach. Zdarza się też, że rodzice zapominają aktywować poduszkę za każdym razem, kiedy na przednim siedzeniu jedzie dorosły pasażer. A to poduszka powietrzna i prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa chronią go przed poważnymi obrażeniami wskutek wypadku samochodowego.

Włączona przednia poduszka powietrzna stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla dziecka przewożonego w foteliku tyłem na przednim siedzeniu

Majówka z trojgiem dzieci w jednym aucie?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na weekend majowy z jednym, z dwojgiem czy trojgiem (lub wiekszą liczbą) dzieci, każde z nich może być tak samo bezpieczne. Chociaż polskie prawo zezwala na przewożenie w pięcioosobowym samochodzie jednego z trojga dzieci – tego powyżej 3. roku życia – bez fotelika, tylko w samochodowych pasach bezpieczeństwa (jeśli nie ma możliwości umieszczenia trzech fotelików w aucie), to jak alarmują eksperci fotelik.info, takie rozwiązanie nie jest bezpieczne!

Dlaczego? Ponieważ 3-letnie dziecko zapięte jedynie w pas samochodowy w razie zderzenia się pojazdów nie ma praktycznie żadnych szans na przeżycie. Dlatego w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info od lat specjalizujemy się w doborze 3 bezpiecznych fotelików samochodowych do jednego auta – nazywamy to optymalizacją.

Optymalizacja nie jest łatwym zadaniem, gdyż konkretne foteliki muszą pasować do wieku, wzrostu i budowy ciała poszczególnych dzieci, do kanapy pojazdu i do siebie nawzajem. Jednak w sklepach fotelik.info najczęściej udaje się bezpiecznie zamontować trzy foteliki na jednej kanapie, nawet w stosunkowo niewielkich autach.

Trójka dzieci w aucie? Każde z nich może podróżować bezpiecznie!

Zapinaj dziecku pasy tak mocno, jak je kochasz!

To nie żart! Przed każdą jazdą naciągaj dziecku pasy uprzęży i/lub pasy bezpieczeństwa tak mocno, jak kochasz swoje dziecko! Chociaż pasy i/lub uprząż fotelika same w sobie pochłaniają niewielką energię, to ich ciasne dopasowanie wpływa na mniejsze początkowe przyspieszenie ciała podczas zderzenia. Kontrolowanie wielkości przyspieszenia minimalizuje nie tylko siły działające na powierzchnię ciała, ale i ruchy organów wewnętrznych względem otaczających je struktur kostnych.

Im ciaśniej napniesz pasy, tym dziecko będzie bezpieczniejsze. Pamiętaj też o starannym ułożeniu pasów. Nie mogą być skręcone, gdyż każde skręcenie to dodatkowy luz na pasach. Prawidłowe, ciasne zapięcie pasów sprawi, że siły, które zadziałałyby na dziecko w razie wypadku, byłyby minimalne.

Zastanawiasz się czy prawidłowo przewozisz dzieci? Czy foteliki samochodowe, w których jeżdżą Twoje dzieci, są bezpieczne i dadzą radę ochronić je podczas ewentualnej kolizji lub wypadku? Przyjedź do Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, gdzie rozwiejemy Twoje wątpliwości i odpowiemy na (prawie) każde pytanie dotyczące bezpieczeństwa przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych! Znajdziesz nas tutaj:

Chorzów 32 750 03 41
Gliwice 32 444 67 86
Kraków 12 378 39 46
Warszawa 22 203 53 18
Skarżysko-Kamienna 41 201 08 58
Wrocław (Radwanice) 71 715 61 32