Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Gliwice, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Decydujesz się na używany fotelik dla niemowlęcia? Najpierw sprawdź 5 tych rzeczy!

Zdjęcie przedstawia Decydujesz się na używany fotelik dla niemowlęcia? Najpierw sprawdź 5 tych rzeczy!

Mając wśród krewnych i znajomych małe dzieci, możemy wymieniać się ubrankami, zabawkami i innymi akcesoriami. Jak jednak postąpić z fotelikiem samochodowym?

Wielu z nas ma w rodzinie i wśród znajomych osoby z małymi dziećmi. Często wymieniamy się więc ubrankami, zabawkami, wózkami i innymi akcesoriami. Jak jednak postąpić z fotelikiem? Brać używany czy nie brać? Na co zwrócić uwagę i kiedy odmówić? Podpowiadamy…

Używane ubranka, zabawki czy wózek to jednak nie to samo, co używany fotelik samochodowy. Fotelik dla dziecka ma zapewnić mu bezpieczeństwo, jego stan nie powinien więc budzić żadnych wątpliwości – powinien być bez zarzutu! Używany fotelik z niepewnego źródła oznacza potencjalne zagrożenie dla dziecka, które będzie w nim przewożone. Przedstawiamy 5 rzeczy, które należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na przyjęcie fotelika samochodowego – i to WYŁĄCZNIE od zaufanej osoby (!).

Podstawowy warunek bezpieczeństwa to oczywiście – czy dany model fotelika został przetestowany zderzeniowo i jaką ocenę otrzymał w testach. Tę rzecz wystarczy sprawdzić w opisie fotelika, więc pomińmy ją i przejdźmy do kolejnych.

1. Czy fotelik nie brał udziału w żadnej kolizji ani wypadku?

    Warto zapytać wprost, czy fotelik uczestniczył w jakimś zderzeniu, kolizji. Na pytanie, czy fotelik jest bezwypadkowy, niektórzy mogą (w pewnym sensie zgodnie z prawdą) odpowiedzieć, że nie – chociaż np. znajdował się w aucie, gdy inny samochód z impetem uderzył je w tył na światłach. Wypadek to nie był, więc poniekąd fotelik nie jest powypadkowy. Warto więc takie sformułowania uściślić.

    Pamiętaj! Eksperci z Działu Naukowego fotelik.info zalecają wymianę fotelika nawet po niewielkich kolizjach, ponieważ nikt nie jest w stanie ocenić, jakich mikrouszkodzeń fotelik mógł doznać. Uczestnictwo fotelika w zdarzeniu drogowym wpływa negatywnie na jego strukturę oraz podstawowe funkcje zapewniające bezpieczeństwo. Oddziaływanie sił powstających w trakcie zderzenia oraz ich bezpośrednia absorpcja przenikająca strukturę całego fotelika i/lub bazy może powodować wewnętrzne uszkodzenia lub osłabić całą konstrukcję. Te zaś będą wraz z upływem czasu postępować, obniżając poziom bezpieczeństwa.

    Należy podkreślić, że wewnętrzne uszkodzenia fotelika i bazy mogą nie być widoczne gołym okiem. Dlatego serwisanci również ich nie zauważą. Są to bowiem mikropęknięcia lub nadwyrężenia materiału konstrukcji fotelika, widoczne tylko przy użyciu specjalistycznego i drogiego sprzętu. Taka specjalistyczna ocena fotelika powypadkowego w laboratorium przewyższa kosztem cenę nowego fotelika.

    UWAGA: O ile możesz polegać na swojej rodzinie czy przyjaciołach, co do których na bieżąco wiesz, co się dzieje (czy np. mieli stłuczkę), o tyle NIE UFAJ ludziom sprzedającym “używane foteliki w dobrym stanie” przez internet. NIGDY nie wiesz się, jaka jest prawdziwa historia danego fotelika. Możliwe, że nawet sprzedający nie znają jej do końca, ponieważ sami kupili go z drugiej ręki.

    2. Sposób montażu fotelika: pasy czy isofix?

      Wyobraź sobie taką sytuację: kuzynka chce puścić w obieg prawie nowy fotelik 0-13 kg z piątką w testach zderzeniowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie pasować również do twojego samochodu. Bierzesz go na przymiarki i… kicha. Co poszło nie tak? Okazuje się, że samochód kuzynki ma isofix, a u ciebie w grę wchodzi jedynie montaż na pasy samochodowe. Albo w drugą stronę: dostajesz fotelik montowany na pasy, a zależało ci na szybkim montażu, ponieważ m.in. dlatego wymialiście auto na nowsze (z isofixami). Warto już na samym początku dopytać o takie szczegóły, aby później się nie rozczarować.

      3. Czy fotelik ma dobre kąty i czy dziecku nie będzie opadać główka?

      W doborze fotelika 0-13 kg, najważniejszą sprawą są odpowiednie KĄTY nachylenia przy montażu na kanapie danego auta. UWAGA: Kąty w każdym samochodzie mogą być inne! To, że fotelik stał idealnie w samochodzie twojej siostry, nie znaczy, że w twoim aucie będzie podobnie! Pamiętaj, że nieodpowiedni kąt nachylenia fotelika samochodowego skutkuje zbyt pionowym ustawieniem i wskutek tego opadającą głową dziecka. Opadająca głowa może w krótkim czasie doprowadzić do problemów z oddychaniem i do niedotlenienia! Aby nie narażać dziecka, należy zadbać o prawidłowy kąt fotelika samochodowego, który wynosi około 45 stopni. Nie wiesz, jak to sprawdzić? Wpadnij do fotelik.info na inspekcję! Pomożemy.

      4. Czy fotelik nie jest przeterminowany?

        Wiesz już, że fotelik nie brał udziału w żadnym wypadku ani kolizji, montaż jest dostosowany do twojego samochodu, kąty się zgadzają i nic nie stoi na przeszkodzie, aby twoje dziecko mogło w nim podróżować. Ale chwila… czy wiesz, że fotelik MOŻE BYĆ PRZETERMINOWANY? Foteliki dla niemowląt również mają ograniczony czas przydatności do użycia. Robi się je bowiem z materiałów, które z biegiem czasu tracą swoje właściwości. Elementami fotelika 0-13 kg są m.in.: plastikowa konstrukcja, pianki pochłaniające energię, tapicerka, prowadnice pasa samochodowego, uprząż wewnętrzna, wkładka. Poza tym fotelik samochodowy jest wyposażony w różne mechanizmy: naciągu i zapięcia pasów, regulacji zagłówka, zaczepy isofix… Każdy z tych elementów podlega eksploatacji i zużyciu. Promieniowanie UV, różnica temperatur (latem panujące w aucie skrajnie wysokie, a zimą niskie temperatury), drgania w trakcie jazdy, wielokrotne zapinanie i odpinanie pasów, zabrudzenie przez resztki jedzenia, napoje czy wydzieliny ustrojowymi – wszystkie te czynniki mogą osłabiać elementy fotelika i powodować, że ich właściwości z czasem się zmieniają. W konsekwencji wpływa to negatywnie na trwałość fotelika i bezpieczeństwo dziecka przewożonego w foteliku.

        5. Czy fotelik ma wszystkie ruchome elementy: wkładkę dla noworodka, oryginalną tapicerkę i ochraniacze na pasy?

          Przed odebraniem fotelika upewnij się, że została ci przekazana wkładka dla noworodka, czy pasy mają nałożone spejcalne i oryginalne osłonki, a tapicerka jest oryginalna i poprawnie nałożona. Pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy element fotelika ma wpływ na bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas wypadku.

          Jeżeli wszystkie 5 punktów zostało spełnionych – jest OK! Możesz cieszyć się bezpiecznym fotelikiem 0-13 kg dla swojego dziecka! Jeżeli nie, zapraszamy do Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w poniższych lokalizacjach:

          WARSZAWA
          ul. Ryżowa 29, tel. 22 203 53 18

          WROCŁAW RADWANICE
          ul. Wrocławska 9a, tel. 71 715 61 32

          KRAKÓW
          ul. Stawowa 26, tel. 12 378 39 46

          CHORZÓW
          ul. Racławicka 30, tel. 32 750 03 41

          GLIWICE
          ul. Tarnogórska 12, tel. 32 444 67 86

          SKARŻYSKO-KAMIENNA
          ul. Konarskiego 39, tel. 41 201 08 58

          Fot. pixabay.com