Czym zająć dwulatka w podróży? Propozycje bezpiecznych zabaw w samochodzie
![Zdjęcie przedstawia Czym zająć dwulatka w podróży? Propozycje bezpiecznych zabaw w samochodzie](https://fotelik.info.pl/wp-content/uploads/2025/01/fotelik_-9775X-2.jpg)
Każda mama i każdy tata, którym zdarza się wybrać w dłuższą podróż z dwulatkiem, wie, że to zadanie nie należy do najłatwiejszych. Ciekawemu świata dziecku coraz trudniej wysiedzieć w foteliku samochodowym. Dlatego podsuwamy kilka pomysłów na bezpieczne zabawy z maluchem w aucie.
Rodzinny śpiewnik
Małe dzieci uwielbiają muzykę! Podczas dłuższych podróży warto przygotować się na odśpiewanie ulubionych utworów dziecka. Puszek Okruszek, Kaczka Dziwaczka, a może Laleczka z saskiej porcelany? Niezależnie od tego, jak śpiewacie i czego lubią słuchać wasze dwulatki, skróćcie im czas podróży piosenkami!
Wartościowa muzyka, bajki i rymowanki
Jedna z mam zwróciła naszą uwagę na aplikację Pomelody. A Wy ją znacie? Jest wprawdzie płatna, ale wielu rodzicom może pomóc rozwiązać ich problem dotyczący podróży z małym dzieckiem, więc warto o niej wspomnieć. Stworzona dla rodziców, którzy szukają nieoczywistej muzyki i wartościowych materiałów dla dzieci w celu rozwinięcia ich potencjału muzycznego, może umilić podróż całej rodzinie. Korzystając w trakcie jazdy z aplikacji Pomelody, możecie słuchać w podróży nie tylko sprawdzonych piosenek, ale też przypomnieć sobie klasyczne polskie bajki czy bajki audio “opowiadane” przez instrumenty orkiestrowe lub instrumenty świata. Odkryjecie również kolekcję wyliczanek i popularnych rymowanek, których dziecko może się uczyć. Piosenek, bajek i rymowanek można słuchać przy zablokowanym ekranie, więc ze względu na bezpieczeństwo dziecka podpowiadamy, abyście wybraną przez siebie muzykę odtworzyli przed rozpoczęciem podróży, a następnie telefon komórkowy włożyli do schowka lub w inne bezpieczne miejsce w samochodzie.
Wskazywanie części ciała
Zauważyliście, że wasz dwulatek interesuje się swoim ciałem? A może potrafi już nazwać jego poszczególne części? Jeśli tak, wykorzystajcie to w podróży. Liczenie paluszków u rąk i stóp, dotykanie uszu, pokazywanie nosa czy włosów nie tylko umili podróż dwulatkowi, ale też wpłynie pozytywnie na jego rozwój.
Co widzisz za oknem?
Zwrócenie uwagi dwulatka na to, co dzieje się za oknem, może okazać się bardzo interesujące. Małe dzieci często cieszą się na widok przejeżdżających samochodów, motorów lub innych środków transportu. Ekscytują się widokiem wiatraków na farmach wiatrowych, mostów, tuneli, szyn i przejazdów kolejowych. Wpadają w zachwyt na widok pasących się na łąkach krówek i koników. Dlatego podczas jazdy autem warto zadawać dziecku pytanie, co widzi za oknem, lub opowiadać mu, co sami widzimy.
Miękkie książeczki
Małe miękkie książeczki dla dzieci ze zwierzątkami, pojazdami, kształtami czy kolorami, wykonane np. z tkaniny, będą nie tylko bezpieczne (w przeciwieństwie do dużych, cięższych książek z twardymi, tekturowymi stronami), ale też wesprą integrację sensoryczną dziecka. Jeśli chcesz mieć pewność, że maluch zaciekawi się książeczką zabraną w podróż, nie oglądajcie jej w domu.
Książeczki z naklejkami
Alternatywą dla zwykłych książek dla dzieci mogą być książeczki z naklejkami. Nie tylko zainteresują dwulatka w podróży, ale też rozwiną jego spostrzegawczość i pozwolą małemu dziecku ćwiczyć chwyt.
Rozbudź kreatywność w swoim dziecku…
i pozwól mu rysować! Oczywiście nie dawaj mu drewnianych, twardych kredek, które mogą wyrządzić mu krzywdę podczas ostrego hamowania, kolizji czy wypadku. W samochodzie używaj wyłącznie kredek świecowych, najlepiej w kształcie trójkątów.
Zabawa w opiekunkę
Przed rozpoczęciem jazdy możesz podarować też dziecku pluszowego misia lub miękką lalkę z tkanin. Podczas podróży zadaniem dziecka będzie utulenie ukochanej przytulanki, przebranie jej w inne ubranko lub pokazanie, gdzie ma oczko, uszko, nosek lub inne częsci ciała.
Stolik Tuloko, czyli bezpieczna podkładka nawet dla dwulatka!
Stolik Tuloko to nic innego jak bezpieczny stolik podróżnika przypinamy do fotelika samochodowego, z kieszeniami mieszczącymi skarby dziecka. Przeznaczony głównie dla dzieci powyżej 2. roku życia może stanowić podkładkę dla miękkich książeczek i puzzli dostosowanych do wieku dziecka czy ułatwić rysowanie lub wyklejanie. Co więcej, stolik Tuloko pozwala na utrzymanie porządku w samochodzie i zabezpieczenie dziecięcych zabawek.
Podróż z dwulatkiem? Konieczne będą przerwy!
Niezależnie od tego, czy Wasza podróż trwa dwie godziny, czy pięć, zaplanuj przerwę. Wybierz takie miejsce, w którym dwulatek będzie mógł pobiegać – to bardzo ważne dla jego odpoczynku i regeneracji! Zwróć też uwagę na Miejsca Obsługi Podróżnych, zlokalizowane przy drogach szybkiego ruchu i coraz częściej wyposażone w place zabaw. Pamiętaj, że przerwy w podróży są szczególnie ważne, nawet jeśli miałyby trwać zaledwie 10 minut.
A Ty – jakie masz sposoby na nudę w podróży samochodem z małym dzieckiem?