Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Czy można wozić dziecko w foteliku samochodowym z odczepionym oparciem? Radzi fotelik.info

Zdjęcie przedstawia Czy można wozić dziecko w foteliku samochodowym z odczepionym oparciem? Radzi fotelik.info

Do przewożenia czterolatków i starszych dzieci są przeznaczone foteliki samochodowe z kategorii 15-36 kg. Jednak część małych pasażerów wyrasta wagowo z fotelików, zanim spełni warunki zapewniające bezpieczną jazdę bez urządzenia podwyższającego, w tym osiągnie wymagany przez ustawodawcę wzrost 150 cm. Co wtedy? Czy radą może być zdjęcie oparcia fotelika używanego do tej pory? Jakie rozwiązania proponuje fotelik.info?

Na początek warto wyjaśnić kwestię, o którą rodzice często pytają: kiedy dziecko może przestać jeździć w foteliku? Aby było to możliwe, muszą zostać spełnione następujące warunki:

⚫po pierwsze i najważniejsze: dziecko musi mieć w pełni rozwinięte kolce biodrowe;
⚫po drugie, dziecko musi osiągnąć 150 cm wzrostu (warunek wymagany przez prawo);
⚫po trzecie: dziecko musi mieć odpowiednio długą kość udową, by mogło wygodnie dosunąć się lędźwiami do oparcia.

Dopiero gdy są spełnione te trzy warunki, nasza pociecha będzie mogła bezpiecznie podróżować, używając jedynie samochodowego pasa bezpieczeństwa. Dlaczego? Otóż wykształcone kolce biodrowe przytrzymują biodrową część pasa bezpieczeństwa w odpowiednim miejscu – tak aby w razie wypadku nie doszło do nurkowania (wsunięcia się ciała dziecka pod pas) i zmiażdżenia narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Odpowiedni wzrost jest potrzebny, by część barkowa pasa nie przechodziła po szyi czy nawet głowie dziecka. Dostatecznie długie kości udowe pozwalają oprzeć się lędźwiami o oparcie w taki sposób, by z tyłu, za dolną częścią pleców nie powstały niebezpieczne luzy.

Co zamiast fotelika, gdy fotelik 15-36 kg jest już za mały?

Jeżeli którykolwiek z wymienionych wyżej warunków pozostaje niespełniony, to dla bezpieczeństwa dziecka powinno się je nadal wozić w foteliku samochodowym. Jeżeli jednak jest to z ważnych przyczyn niemożliwe (dziecko wyrosło ze wszystkich dostępnych na rynku fotelików samochodowych) – należy skorzystać z innego urządzenia podwyższającego.

WAŻNE! Żadnej podstawki, w tym podwyższenia z isofixem, nie należy używać zamiast fotelika samochodowego! Podwyższenie służy tylko w przypadku, gdy dziecko wyrosło już ze wszystkich dostępnych fotelików na rynku, a jego ciało nie jest jeszcze gotowe, by jeździć autem w samych tylko pasach samochodowych.

Fotelik z odpinanym podparciem

Rozwiązaniem może być także fotelik z kategorii 15-36 kg, który ma odpinane oparcie (jeżeli taką opcję przewiduje producent – należy to sprawdzić). Jeżeli nasze dziecko jeździło dotychczas w takim foteliku, ale już z niego wyrosło (np. nie da się już wyżej ustawić zagłówka z prowadnicą regulującą przebieg pasa barkowego), to można zdemontować oparcie. Po zdjęciu oparcia dziecko, które nie mieści się w pełnym foteliku, może jeszcze przez pewien czas korzystać z samego siedziska tego fotelika. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze niż jazda bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia.

WAŻNE! Zdarza się, że po zdemontowaniu oparcia siedzisko nie pasuje do naszego samochodu (nawet jeśli pełny fotelik pasował). Dlaczego? Otóż kształt kanap w autach jest tak różnorodny, że w przypadku niektórych samo odpięte siedzisko nie będzie gładko przylegało do oparcia kanapy, zaś pomiędzy siedziskiem a oparciem kanapy utworzy się dosyć pokaźna pusta przestrzeń.

Problematyczna dziura, która powstaje pomiędzy siedziskiem a oparciem kanapy w aucie

Czym to grozi? Dziecko podczas jazdy może czuć duży dyskomfort, gdyż będzie wpadało lędźwiami w powstałą za plecami dziurę. Jednak przede wszystkim może to być bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Szukając wygodniejszej pozycji, dziecko będzie wysuwać biodra do przodu, by uniknąć wpadania w ową dziurę. W ten sposób, jeżeli doszłoby do wypadku, dziecko wysunie się spod pasa biodrowego i dojdzie do tzw. nurkowania i zaciśnięcia pasa na brzuchu. UWAGA! Zaciśnięcie wskutek nurkowania pasa biodrowego na jamie brzusznej powoduje poważne, a nawet śmiertelne obrażenia organów wewnętrznych (wątroby, śledziony, jelit).

Dlatego należy jasno podkreślić, że chociaż siedzisko powstałe wskutek demontażu oparcia pełnego fotelika może sprawdzić się w pewnych sytuacjach, to jednak jest to często rozwiązanie gorsze niż podwyższenie z isofixem, które doskonale przylega do oparcia kanapy naszego samochodu

Homologowane podwyższenie z isofixsem, proponowane przez fotelik.info w sytacjach, gdy dziecko wyrośnie już z dostępnych fotelików, a nie przekroczy jeszcze ustawowego wzrostu 150 cm

Prawidłowo zamontowane siedzisko fotelika z odpinanym oparciem

Natomiast eksperci fotelik.info w ogóle nie polecają używania tych fotelików ze zdemontowanym oparciem, których odpięte siedzisko nie jest wyposażone w zaczepy isofix. Takiego siedziska nie da się stabilnie zamocować na kanapie samochodu, więc nie zda ono egzaminu w razie wypadku.

Jaką podstawkę najlepiej wybrać? Skonsultuj się z ekspertem!

Jeżeli potrzebujesz podjąć decyzję, które rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku Twojego dziecka i Twojego samochodu, warto skonsultować się z ekspertem. Zapraszamy do specjalistycznych sklepów fotelik.info, gdzie wykwalifikowani technicy doradzą/sprawdzą/zmierzą, który wariant będzie dla Twojego dziecka i w Twoim aucie najbezpieczniejszy: używanie homologowanego podwyższenia z isofixem czy siedziska fotelika z odpiętym oparciem.

Siedziby fotelik.info znajdziesz w poniższych miastach. Zadzwoń i umów się na wizytę:

Chorzów 32 750 03 41
Gliwice 32 444 67 86
Kraków 12 378 39 46
Warszawa 22 203 53 18
Skarżysko-Kamienna 41 201 08 58
Wrocław Radwanice 71 715 61 32