Biust a pas barkowy. Jak prawidłowo poprowadzić pas bezpieczeństwa między piersiami?
Wbrew pozorom, wydaje się, że kobietom łatwiej niż mężczyznom prawidłowo zapiąć samochodowy pas bezpieczeństwa. Można by powiedzieć, że przedstawicielki płci pięknej zostały wyposażone w naturalną prowadnicę pasa barkowego w postaci biustu. Jak więc skorzystać z tego podczas jazdy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo?
Samochodowe pasy bezpieczeństwa są jednym z najstarszych motoryzacyjnych wynalazków mających zapewnić bezpieczeństwo jazdy. Ich zadaniem jest przytrzymywanie kierowcy lub pasażera pojazdu na miejscu, a w razie wypadku – zapobieżenie wypadnięciu z wnętrza auta lub zderzeniu z innymi obiektami wewnątrz pojazdu.
“Dlaczego pani nie zapina pasów?” – zapytał policjant pewnej pani podczas kontroli drogowej. “Bo mi się biust spłaszcza!” – odparła z godnością. Anegdota jest autentyczna i dobrze ilustruje przyczynę niechęci wielu kobiet wobec pasów bezpieczeństwa. Dodajmy: niechęci zgubnej i nieuzasadnionej. Kobiecy biust – mały, czy duży – w naturalny sposób wyznacza prawidłowy przebieg części barkowej pasa bezpieczeństwa. Niestety, nie każda z pań jest do tego przekonana.
W konsekwencji nietrudno spotkać kobiety, które albo pasów nie zapinają, albo barkową część pasa bezpieczeństwa prowadzą po piersiach lub pod nimi. Podczas analizy ankiety w ramach ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy (prowadzonej przez fotelik.info wśród młodych mam od początku lutego 2022 roku) spotkaliśmy się również z komentarzem ankietowanej, która przyznała, że ze względu na duży rozmiar biustu prowadzi pas nad piersiami.
Prawidłowy przebieg samochodowego pasa bezpieczeństwa
Trzypunktowe samochodowe pasy bezpieczeństwa, aby zadziałały skutecznie, powinny opierać się na kościach. Górna część pasów, tj. część barkowa – na obojczyku i środku ramienia oraz na mostku, a dolna część pasów, tj. część biodrowa – poniżej kolców biodrowych przednich górnych na miednicy. To ważne, ponieważ tkanka kostna jest o wiele mocniejsza i bardziej wytrzymała od tkanki miękkiej.
Podczas zderzenia samochodowy pas bezpieczeństwa zaciska się z dużą siłą.
Nieprawidłowo poprowadzony może doprowadzić do obrażeń. I nie chodzi tu tylko o siniaki czy otarcia, a nawet urazy kości, ale o poważne uszkodzenie narządów wewnętrznych, w tym wątroby, śledziony czy jelit. Dlatego siły działające podczas wypadku powinny działać na części kostne, a nie na miękkie narządy.
Jeśli podczas jazdy pas samochodowy spada ramienia lub znajduje się zbyt blisko szyi, postaraj się go wyregulować. W tym celu sięgnij na słupek boczny w aucie, gdzie powinien znajdować się regulator wysokości pasa. Następnie podnieś lub opuść punkt mocowania części barkowej pasa, tak aby przechodził prawidłowo i dobrze przylegał do Twojego ramienia i mostka. Jeżeli dany model samochodu nie został wyposażony w taką regulację pasa, należy dokonać korekty oparcia siedzenia oraz jego odległości od kierownicy (nie mniej niż 25 cm).
W sezonie jesienno-zimowym zwróć na zapięcie pasów szczególną uwagę
Szczególną uwagę na zapięcie pasa bezpieczeństwa należy zwrócić w okresie jesienno-zimowym. Wtedy to nierzadko zapinamy pas na kurtce czy płaszczu. Z tego powodu pas nie jest dobrze napięty na ciele ani nie układa się prawidłowo na biodrach i klatce piersiowej. Taki luz na pasie w razie zderzenia może doprowadzić do przesunięcia się pasa i przemieszczenia ciała. Jeśli samochodowy pas bezpieczeństwa przesunie się na piersi, siły, jakie zadziałają na ten obszar, mogą doprowadzić do urazu, a ten do martwicy tkanki tłuszczowej. Dlatego jeśli podczas kolizji kobieta dozna urazu piersi, powinna zachowawczo skontrolować je u lekarza i wykonać odpowiednie badania diagnostyczne (sprawdzić, czy nie powstał krwiak itp.).
Nie eksperymentuj!
Obecnie na rynku można znaleźć wiele wynalazków, które rzekomo mają zwiększyć nasze bezpieczeństwo i zapewnić nam lepszą ochronę w samochodzie. Niestety, większość z nich nie tylko nie pomaga, ale może też zwiększać niechciany luz na samochodowym pasie bezpieczeństwa. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup dodatkowego akcesorium do pasa bezpieczeństwa, odwiedź wybrany przez siebie sklep specjalistyczny fotelik.info i uzyskaj od wykwalifikowanego technika informacje, czy prawidłowo zapinasz pasy.
Zawsze prawidłowo zapinaj pasy. Źródło: Foteliki Pod Lupą