Bezpieczne pomysły na zabawę z dziećmi w samochodzie! Część 1
Daleko jeszcze?
Kto z nas chociaż raz podczas dłuższej jazdy samochodem nie słyszał tego zdania z ust dziecka? Zapewne tylko rodzice, których dziecko jeszcze nie umie mówić;-) Oto więc kilka zabaw, które zajmą małych pasażerów w aucie i skrócą dłużącą się podróż. Są to pomysły bezpieczne i niewymagające żadnych przedmiotów, które w trakcie wypadku mogłyby stanowić zagrożenie.
1.Zgadnij, co widzę
Zabawa polega na tym, że rodzic mówi zdanie… “Zgadnij co widzę w kolorze… (tutaj podajemy wybrany kolor)”. Dziecko odgaduje, co mama lub tata zobaczyli przez szybę auta w danym kolorze. Jeśli dziecko zgadło, role się zmieniają i teraz pyta dziecko.
Dziecko: Zgadnij, co widzę w kolorze białym!
Rodzic: Chmury?
Dziecko: Nie
Rodzic: Owce?
Dziecko: Tak. Teraz twoja kolej.
W grę można grać praktycznie przez całą podróż. Chyba, że jest wyjątkowo monotonna i cały czas jedziemy przez pola i lasy. Wtedy pomysły powinny wystarczyć na kilka do kilkunastu rozgrywek.
2. Literkowy pociąg
Ta bardzo popularna i lubiana gra polega na wymyślaniu kolejno słowa zaczynającego się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. UWAGA: Musimy uważać, aby nie mówić wyrazów kończących się na literę “y”, a także zbyt często na literę “a”, bo pomysły szybko się kończą. Jak wygląda rozrywka?
D: Kot
R: Tratwa
D: Arbuz
R: Zegar
D: Robak
R: Kubek
Wyrazy nie mogą się powtarzać. Przegrywa osoba, która nie może wymyślić słowa na daną literę albo powtórzy wyraz, który pojawił się wcześniej.
3. Państwa-miasta bez długopisów i kartek
Zabawa przeznaczona raczej dla starszych dzieci. Pierwszy gracz recytuje w myślach alfabet, a kolejny zatrzymuje go, mówiąc: Stop! Pierwszy gracz podaje literę, na którą padło. Wtedy każdy z graczy po kolei mówi państwo, miasto, roślinę i zwierzę na daną głoskę. Przykład rozgrywki:
Mama: XYZ … (mówi alfabet w myślach)
Dziecko: Stop
Mama: “K”
Dziecko: Państwo: Kanada, miasto: Kraków, roślina: klon, zwierzę: kot.
Tata: Państwo: Kuba, miasto: Katowice, roślina: krokus, zwierzę: krowa.
Mama: …
Kiedy już wszyscy wymienią państwa, miasta, rośliny i zwierzęta na daną literę, kolejny gracz recytuje w myślach alfabet i rozgrywka zaczyna się od początku.
Uwaga: Rozgrywkę można modyfikować. Jeżeli dziecko jest fanem marek samochodów lub zespołów muzycznych, zamiast np. roślin można wymieniać auta, zespoły, piosenkarzy itp. Można też ograniczyć się tylko do wymieniania np. miast czy zwierząt na daną literę do momentu, aż skończą się pomysły, i wtedy losujemy kolejną literę i powtarzamy rozgrywkę.
4. Skojarzenia
W tę grę mogą zagrać nawet najmłodsi. Polega na dobieraniu skojarzeń. Pierwszy gracz mówi np. “Kwiatek”. Kolejny podaje wyraz, który kojarzy jej się mu z kwiatami, np. “Ogród”. Następny – wyraz kojarzący się mu z ogrodem, np. “Hamak”. Grę można ciągnąć praktycznie w nieskończoność. Pamiętajmy tylko, że wyrazy nie mogą się powtarzać!
Przykład rozgrywki:
lato —-> lody —-> upał —-> morze —> piasek —-> klepsydra —-> czas —-> zegar —-> kukułka —-> las —-> drzewa —-> drewno —-> kominek —-> zima —-> święta … i tak dalej
5. Znamy znaki!
Ta gra potrafi wciągnąć, a do tego edukuje 🙂 Na czym polega? Na tym, kto pierwszy poda, co oznacza znak, obok którego przejeżdżamy. Nie dość, że uczymy dzieci przez zabawę, to również sami uaktualniamy wiedzę!
UWAGA! Pamiętaj o postojach! Jeżeli jedziecie cały dzień, warto co dwie godziny zrobić przerwę na picie i rozprostowanie nóg. Jeżeli to możliwe, warto zaplanować wyjazd w taki sposób, aby dziecko przynajmniej przez część podróży spało.
A Ty – jakie masz sposoby na nudę w podróży samochodem? Podziel się z nami swoimi pomysłami! Najlepsze opublikujemy w kolejnej części naszego miniporadnika!