Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Jak prawidłowo regulować zagłówek fotela w samochodzie?

Zdjęcie przedstawia Jak prawidłowo regulować zagłówek fotela w samochodzie?


Czy zdarza Ci się jechać, choćby na krótkim odcinku, cudzym autem? Czy regulujesz wtedy zagłówek i pasy bezpieczeństwa przy swoim fotelu? Jeśli tak, to jesteś wzorowym kierowcą lub pasażerem. Jeśli tego nie robisz, nawet we własnym aucie, lub nie wiesz, czy robisz to prawidłowo, ten artykuł może Ci przypomnieć, że…

Źle ustawiony zagłówek to zagrożenie. Jakie?

Nasza szyja i kręgi szyjne mają swoją wytrzymałość i są najdelikatniejszym odcinkiem kręgosłupa. Najczęstszym urazem w wyniku zderzenia samochodu jest tzw. efekt smagnięcia biczem (whiplash). Można go doświadczyć również na rollercoasterze, który szybko i gwałtownie hamuje, a potem nagle rusza, rozpędzając się do dużych prędkości. Warto wspomnieć, że nie tylko kierowcy są narażeni na ten typ urazu – często dotyka on także miłośników jazdy konnej czy rowerzystów.

Whiplash oznacza rozciągnięcie tkanek miękkich szyi. W najgorszym przypadku może dojść do złamania zęba drugiego kręgu szyjnego lub innej części układu kostnego w obrębie szyi.

Uraz następuje w ułamkach sekundy. Statystycznie najczęściej dochodzi do niego przy gwałtownym i niespodziewanym uderzeniu w tył samochodu. Niekoniecznie z dużą prędkością – czasami wystarczy pozornie niewielka stłuczka. Ma wtedy miejsce zjawisko tzw. dystorsji szyjnej. Polega ono na tym, że na skutek hamowania lub zderzenia głowa na zmianę leci do przodu i do tyłu – do momentu, aż zostanie wyhamowana. Przypomina to właśnie smagnięcie biczem i… jest bardzo niebezpieczne.

Skutki tzw. smagnięcia biczem (whiplash) mogą być groźne w skutkach, nawet przy zderzeniu z niewielką prędkością
źródło: https://www.fizjologika.pl/wszystko-co-warto-wiedziec-o-urazie-typu-smagniecie-biczem-bol-kregoslupa-w-skutek-wypadku-samochodowego/}

Nie należy ignorować żadnej sytuacji, w której mogło do tego urazu dojść. Dolegliwości pojawiają się najczęściej do 24 godzin po wypadku i u każdego mogą się objawiać inaczej. Do najczęściej występujących można zaliczyć:

⚫ból szyi,
⚫osłabienie,
⚫nudności,
⚫wymioty,
⚫bóle głowy,
⚫drętwienie karku,
⚫drętwienie rąk,
⚫zaburzenia widzenia,
⚫utrata przytomności,
⚫problemy natury psychologicznej.

Jeśli doszło do kolizji, a my zaczynamy odczuwać któreś z wymienionych symptomów, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Być może nic się nie stało, ale jeśli jednak w jakiś sposób ucierpieliśmy, to szybko podjęte działania i rehabilitacja są w stanie skutecznie pomóc. Warto również się uważnie obserwować, ponieważ niektóre objawy mogą wystąpić po pewnym czasie, m.in. drętwienia czy problemy psychologiczne.

Jak ustawić zagłówek, aby uniknąć urazu kręgosłupa szyjnego?

Oczywiście nikt nam nie zagwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa w samochodzie, możemy jednak minimalizować ryzyko urazów w wypadkach. Temu służy m.in. prawidłowe ustawienie zagłówka i oparcia fotela oraz prawidłowa regulacja i zapięcie pasów w aucie.

Należy pamiętać, by siedząc w aucie zachowywać wyprostowaną sylwetkę, aby w miarę możliwości podczas jazdy nasza potylica dotykała środkowej części zagłówka, a nasz kręgosłup przylegał do oparcia fotela. Dzięki temu w razie wypadku:

⚫mniejsze będą przemieszczenia między głową a tułowiem oraz kręgami kręgosłupa między sobą;
⚫faza, w której następuje odbicie od oparcia fotela, będzie krótsza pod względem odległości i czasu;
⚫dojdzie do uśrednienia sił działających na ciało podczas wypadku.

Nie mniej ważne jak ustawienie zagłówka jest prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. Najlepiej unikać sytuacji, w których musimy gwałtownie hamować. Niestety, często na takie sytuacje nie zawsze mamy bezpośredni wpływ, bo wywołują je także inni uczestnicy ruchu drogowego.

Warto dodać, że w sklepach specjalistycznych z fotelikami samochodowymi dla dzieci pod marką Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, do których wjeżdżasz swoim samochodem pomiędzy półki, zawsze możesz liczyć na sprawdzenie, czy odpowiednio ustawiasz zagłówki oraz prawidłowo regulujesz oraz zapinasz pasy bezpieczeństwa. Technicy fotelik.info nie tylko dobierają bezpieczne foteliki samochodowe dla dzieci i sprawdź na czym to polega. oraz uczą rodziców pełnego montażu w aucie, ale także sprawdzają pasy i zagłówki dorosłych użytkowników auta oraz są gotowi odpowiedzieć na (prawie) każde pytanie dotyczące bezpieczeństwa całej rodziny w samochodzie.

Optymalną pozycję osiągamy wtedy, gdy środek zagłówka pokrywa się ze środkiem ucha