Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w aucie! Upał może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem

Zdjęcie przedstawia Nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w aucie! Upał może być dla nich śmiertelnym zagrożeniem

Widząc dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie w upalny dzień nie przechodź obojętnie! Panujące upały mogą być dla nich śmiertelne

Za nami już kilka fal upałów. Lato w tym roku daje się we znaki i na horyzoncie widać kolejne dni z temperaturą powyżej 30 stopni. Jak zapobiec tragedii? I co zrobić, kiedy w upał zobaczymy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę?

Za oknami pogoda prawie tropikalna. Nieznośnie gorąco jest także w samochodach. Już po chwili od zaparkowania temperatura zaczyna w nich drastycznie wzrastać. Nie pomaga zostawienie uchylonego okna czy drzwi. Wnętrze auta po kilku minutach zamienia się w piekarnik.

Co dzieje się wewnątrz samochodu podczas naszej dwudziestominutowej nieobecności?

Kiedy na zewnątrz jest 30 stopni Celsjusza, już po 10 minutach w samochodzie temperatura robi się wyższa o 10 stopni. Po kolejnych 5 minutach jeszcze wzrasta, a po półgodzinie auto może być już nagrzane do 50 stopni Celsjusza! Przy tym wszystkim ciało małego dziecka nagrzewa się dużo szybciej niż dorosłego człowieka. Już po kilkunastu minutach spędzonych w rozgrzanych aucie dziecko traci przytomność, a temperatura jego ciała może przekroczyć 40 stopni. Uszkodzeniu ulegają nerki i mózg. Dwudziestominutowa wizyta rodzica lub opiekuna w sklepie może skończyć się tragedią.

Jak zapobiec tragedii?

⚫Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie (choćby zasnęło) nawet na 5 minut. Zawsze zabieraj je ze sobą.
⚫Nie pozwalaj dziecku bawić się w samochodzie, który stoi przed domem lub na parkingu. Dziecko może się w nim zatrzasnąć i nie wiedzieć, jak wyjść. Również my możemy nie zauważyć bawiącego się dziecka, zamknąć auto i odejść.
⚫Nie zostawiaj dziecka samego w aucie nawet wtedy, gdy temperatura wydaje się stosunkowo niska. Słońce może wyjść zza chmur w przeciągu kilkunastu sekund i nagrzać samochód w kilka minut.

Co robić, kiedy widzisz dziecko lub zwierzę zamknięte w aucie?

Po pierwsze: nie przechodź obojętnie. Zatrzymaj się i oceń sytuację. Jeśli dziecko nie reaguje na pukanie w okno, jest nieprzytomne, ma spoconą główkę – nie zwlekaj. Jeżeli w pobliżu nie ma rodziców ani opiekunów dziecka, a samochód jest zamknięty i nie możesz dostać się do środka, wybij szybę, otwórz drzwi, wyjmij dziecko z samochodu i dzwoń po pogotowie oraz policję. Nie bój się, że spotkają Cię z tego powodu nieprzyjemności. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.

Kodeks karny: art. 26 § 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

Aby zebrać dowody i dodatkowo się zabezpieczyć, możesz zrobić zdjęcie, które poświadczy o Twoich intencjach.

Co zrobić po wyjęciu dziecka z auta? Odpowiedzi udzielił zespół z TwójRatownik.pl

Wyjąwszy dziecko z samochodu, najpierw oceń, w jakim jest stanie:

A) Dziecko jest przytomne

Przenieś dziecko jak najszybciej w chłodne miejsce. Jeżeli masz taką możliwość, wybierz klimatyzowane pomieszczenie. Jeżeli w pobliżu nie ma takiego budynku, przenieś dziecko w cień, aby nie padały na nie bezpośrednio promienie słoneczne. Daj dziecku wodę i dopilnuj, aby przyjęło jak najwięcej płynów. Możesz je również dodatkowo chłodzić i polewać wodą ubranie. Jako przypadkowy przechodzień nie masz pewności, czy dziecko siedziało w samochodzie 5 minut, czy kwadrans. Na wszelki wypadek zadzwoń na 999 lub 112. Dyspozytor zada pytania i na podstawie odpowiedzi zdecyduje, czy jest konieczność wysłania karetki. Ostatni punkt to odnalezienie rodziców/opiekunów dziecka.

B) Dziecko jest nieprzytomne i oddycha

Jeśli dziecko wyjęte z auta jest nieprzytomne, sprawdź, czy oddycha. Odchyl jego głowę do tyłu i przez 10 sekund spróbuj wyczuć oddech. Jeżeli dziecko nie ma problemów z oddychaniem, poszukaj miejsca w cieniu lub najlepiej chłodnego pomieszczenia. Po przeniesieniu dziecka w takie miejsce, ułóż je w pozycji ustalonej bocznej i zadzwoń na 112 lub 999. Do czasu przyjazdu służb schładzaj dziecko, polewając je wodą.

C) Dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha

To najcięższy przypadek. Jeśli dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha, zacznij od wykonania 5 prób oddechu ratowniczego. Jeżeli próba się nie powiedzie, przejdź do standardowej procedury resuscytacji, czyli 30:2 – powtarzający się cykl 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych. Jednocześnie wskaż osobę, która zadzwoni na 999 lub 112. Wykonuj sztuczne oddychanie do momentu przejęcia dziecka przez ratownika/lekarza.

Zobacz WIDEO pokazujące przypadek dziecka pozostawionego w rozgrzanym samochodzie (nie dla mocno wrażliwych widzów):