Wypadek, czy kolizja drogowa? Poznaj różnicę!
W okresie przedświątecznym można zaobserwować, że natężenie ruchu w wielu miastach w Polsce gwałtownie wzrasta. Chociaż uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować w tym czasie szczególną ostrożność na drodze, nie ma dnia, aby policja nie odnotowała kolizji czy wypadku drogowego. Jak odróżnić te zdarzenia drogowe, jeśli my sami jesteśmy ich uczestnikiem lub świadkiem?
Jak wynika z raportu rocznego Komendy Głównej Policji, w roku 2020 polska policja przyjęła zgłoszenie o 382 046 kolizjach drogowych. W tym samym roku do jednostek policji zgłoszono 23 540 wypadków drogowych, które miały miejsce na drogach publicznych, w strefie zamieszkania oraz strefie ruchu; w ich wyniku zginęło 2 491 osób.
Kolizja drogowa
Kolizja potocznie nazywana jest stłuczką. W przeciwieństwie do wypadku drogowego konsekwencją kolizji jest przede wszystkim zniszczone mienie, np. uszkodzony pojazd, urządzenie drogowe lub budynek. W wyniku kolizji nie mówimy o ofiarach czy poszkodowanych, aczkolwiek osoby w niej uczestniczące mogą mieć drobne urazy, w tym siniaki czy zadrapania, a rozstrój ich zdrowia nie może przekraczać 7 dni.
W 2020 roku policja przyjęła zgłoszenie o 382 046 kolizjach drogowych. W porównaniu z 2019 rokiem to o 73 408 kolizji mniej
Warto wiedzieć, że na uczestniku kolizji drogowej spoczywają pewne obowiązki. Zalicza się do nich m.in. usunięcie pojazdu z jezdni, czego nie wolno robić w przypadku wypadku drogowego z ofiarami. Jeśli usunięcie pojazdu jest niemożliwe, to miejsce zdarzenia bezzwłocznie należy odpowiednio oznaczyć, włączając światła awaryjne i ustawiając trójkąt ostrzegawczy. Na drodze poza obszarem zabudowanym trójkąt powinien znajdować się w odległości 30-50 metrów od uszkodzonego pojazdu, a na drogach ekspresowych i autostradach, ze względów bezpieczeństwa, odległość ta powinna wynieść 100 metrów.
Uczestnicy kolizji nie mają obowiązku wzywania policji na miejsce zdarzenia, pod warunkiem, że mogą sami wskazać na jej sprawcę, a żaden z kierujących nie jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. W takim przypadku wystarczy, że kierowcy spiszą stosowne oświadczenie, a następnie zgłoszą się do firmy ubezpieczeniowej. Co ciekawe, w kodeksie karnym nie znajdziemy definicji kolizji. Sprawca takiego zdarzenia drogowego odpowiada na zasadach, które określa Kodeks wykroczeń, art. 86 § 1: Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny. (§ 2) Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Wypadek drogowy
Wypadek to znacznie poważniejsze zdarzenie drogowe, w którym poza stratami materialnymi mówimy też o co najmniej jednej osobie z obrażeniami ciała, ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu lub rozstrojem zdrowia na okres powyżej 7 dni, a także o ofiarach śmiertelnych, przy czym zgon nie musi nastąpić na miejscu zdarzenia. Co ciekawe, za wypadek drogowy nie uznaje się zdarzenia, które nie było wynikiem naruszenia zasad bezpieczeństwa lub w wyniku którego obrażeń ciała doznał sam jego sprawca.
Uczestnicy biorący udział w wypadku drogowym powinni niezwłocznie wezwać na miejsce zdarzenia policję, pogotowie, a w przypadkach szczególnych również straż pożarną. Następnie, tak jak w przypadku kolizji drogowej, miejsce wypadku należy oznaczyć za pomocą trójkątów ostrzegawczych i włączyć światła awaryjne. Jeśli są osoby poszkodowane, to bezzwłocznie należy udzielić im podstawowej pomocy.
Według kodeksu karnego, za spowodowanie wypadku drogowego sprawcy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli zaś w wyniku wypadku jeden z jego uczestników dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub umrze, sprawcy zdarzenia drogowego grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Do głównych przyczyn wypadków samochodowych zalicza się: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu
Co zrobić z fotelikiem samochodowym po kolizji drogowej lub wypadku?
Jeśli uczestniczyłeś w kolizji drogowej lub wypadku, a w prowadzonym przez Ciebie pojeździe znajdował się fotelik samochodowy, sprawdź, czy Twoje dziecko może kontynuować w nim bezpieczną jazdę. W fotelikach powypadkowych uszkodzona skorupa, ale czasem nawet niewidoczne mikropęknięcia mogą zadecydować o konieczności utylizacji ze względu na bezpieczeństwo małego użytkownika.
Zrezygnuj z fotelika po wypadku drogowym lub kolizji i zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w podróży razem z fotelik.info. Zadzwoń na numer 22 203 53 19, zapisz się do dowolnego Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info i zaopatrz swoje dziecko w dopasowany do jego wzrostu, wagi i wieku oraz do Twojego auta bezpieczny fotelik samochodowy. Technicy fotelik.info służą Ci swoją wiedzą z zakresu biomechaniki zderzeń oraz doświadczeniem. Nauczą Cię również poprawnego montażu fotelika.