Fotelik czy podstawka? Do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku?
Wymieniamy PODDUPNIKI na SUPER foteliki! Nie przewoź dzieci na styropianowych podkładkach!
Kiedy dziecko zaczyna dorastać, wielu rodziców decyduje się na wymianę pełnego fotelika na rzecz podstawki samochodowej. Podstawka, potoczniej nazywana poddupnikiem, NIESTETY jest dopuszczona prawnie do przewozu dzieci w samochodach. Czy jest bezpieczna? Do kiedy wozić dziecko w foteliku? Odpowiadamy!
W internecie można przeczytać wiele różnych porad na temat przewożenia dzieci w samochodzie. Niestety, wiele z nich mija się z prawdą i ma mało wspólnego z tym co najważniejsze, czyli BEZPIECZEŃSTWEM. Podzielmy artykuł na dwie części. Pierwszą, czyli co na temat używania fotelików mówi polskie prawo i drugą – co na ten temat sądzi fotelik.info.
DO KIEDY DZIECKO POWINNO JEŹDZIĆ W FOTELIKU?
Prawnie, według nowelizacji z dnia 11.08.2017 roku:
1) Wykroczeniem jest przewożenie dziecka mającego poniżej 150 cm wzrostu poza fotelikiem lub innym urządzeniem przytrzymującym dla dzieci. Prawnie DOPUSZCZA SIĘ jednak jazdę dziecka, które ukończyło 135 cm wzrostu bez fotelika (w pasach). Następuje to w momencie, kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka. Tyle na ten temat mówią nasze przepisy.
2. Kolejnym unormowaniem jest przewóz trójki dzieci w jednym (pięcioosobowym samochodzie). Jeśli nie ma możliwości umieszczenia trzech fotelików w samochodzie, dziecko, które skończyło 3 lata (!!!) może podróżować bez niego, ale jedynie w zapiętych pasach. Pozostała dwójka dzieci musi być jednak przewożona prawidłowo, czyli w fotelikach. Przepis ten dotyczy samochodów 5-osobowych, ponieważ w 7 i 9 umieszczenie dodatkowego fotelika nie sprawia problemu.
I to byłoby na tyle, jeśli chodzi o prawo. A co z bezpieczeństwem?
Eksperci fotelik.info przestrzegają przed zbyt szybkim przesadzaniem dzieci z fotelików. Dlaczego? Ponieważ w 2020 roku mamy wiele rozwiązań, które są nie tylko wygodniejsze ale i dużo bezpieczniejsze. Odnosząc się do: „jeżeli dziecko ma 135 cm wzrostu, ale nie mieści się w foteliku, może jeździć bez niego”. Uświadamiamy, że na polskim rynku są już foteliki do 54 kg. Nie ma więc potrzeby rezygnować z fotelika u dzieci, które mają zaledwie 135 cm wzrostu. Jest to śmiertelnie niebezpieczny pomysł nie tylko ze względu na brak kolców biodrowych przednich górnych i efekt nurkowania, ale również na to, że… pasy przechodzą po szyi! Dodatkowo, pozbawiamy dziecko ochrony bocznej i ochrony głowy. Podczas wypadku, dziecko wybija głową szybę. Przypominamy, że dziecko zapięte tylko pasem bezpieczeństwa nie ma praktycznie ŻADNYCH szans na przeżycie, jeśli dojdzie do zderzenia. Zamiast wymigiwać się wagą, lepiej skorzystać z bezpieczniejszych rozwiązań. Tak, jak nasze klientki: Fotelik Diono Monterey uratował życie dziecka. W tym samym wypadku, zginął 49-letni mężczyzna. I: Fotelik do 54 kg, uratował życie i zdrowie córki naszej czytelniczki!
Dodatkowo, umieszczenie 3 fotelików na kanapie nie jest już przeszkodą. W fotelik.info, potrafimy umieścić 3 foteliki na jednej kanapie w 99% przypadków. Usługa nazwana jest optymalizacją i zapewnia dzieciom maximum bezpieczeństwa. Dlatego nie polecamy przewozić dziecka bez fotelika tylko dlatego, że prawo na to pozwala…
CO Z PODSTAWKĄ?
Podstawka samochodowa, inaczej zwana poddupnikiem to nic innego, jak kawałek styropianu, który kruszy się w rękach. Nie zapewnia dziecku ochrony przed nurkowaniem, ani ochrony bocznej czy głowy. A porównanie FOTELIK CZY PODSTAWKA SAMOCHODOWA, robiliśmy tutaj ——> PODSTAWKA CZY FOTELIK? Zobacz porównanie!
ZJAWISKO NURKOWANIA czyli kilka słów o skutkach używania PODDUPNIKÓW i SKRACACZY PASÓW:
Zjawisko nurkowania, to „wślizgiwanie się” pod 3-punktowy pas bezpieczeństwa. Dzieci bez fotelika, na podpupnikach lub używające skracaczy pasów, niestety, ale bardzo często ulegają wypadkom, które przy użyciu normalnego fotelika nie miałyby miejsca. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ podczas gwałtownego hamowania, dziecko „nurkuje” pod pasami – wyślizgując się. Są to zwykłe prawa fizyki, które oddziałują na źle zabezpieczone dziecko podczas wypadku.
Niszczy to narządy wewnętrzne (wątroba, śledziona, jelita) i prowadzi do urazów, którym można zapobiec używając fotelika z kategorii 15-36 kg. Dzieci na podpupnikach (podróżujące na samej kanapie lub „zapięte” w klipsy skracające pasy) pozbawione są ochrony bocznej i ochrony głowy, a pasy nie są dostosowane do ich budowy ciała (brak kolców biodrowych, zbyt niski wzrost). Przez to, wbijają im się w brzuszek i szyję, a podczas wypadku, ich szanse maleją praktycznie do zera.