Pseudo-foteliki: dlaczego ludzie je kupują?
Czym należy kierować się przy doborze fotelika? Oczywiście bezpieczeństwem, a najprostszym sposobem sprawdzenia tego, czy fotelik przeszedł testy zderzeniowe, jest sprawdzenie jego ocen w tabeli.
Tanie, ogólnodostępne, PODOBNO bezpieczne no i przede wszystkim – nie dostaniemy za nie mandatu! Pseudo-foteliki bez testów to idealny pomysł na to, jak pozbawić nasze dziecko zdrowia lub życia.
Idziemy do marketu i widzimy całą ścianę fotelików w promocyjnych cenach od 19.99 😉 Ba! Mało tego: jeden fotelik pasuje do trzech kategorii wagowych i można korzystać z samej podkładki, która daje nam dokładnie takie same bezpieczeństwo, jak posadzenie dziecka na wyciętym kawałku styropianu, czyli – ŻADNE. Pseudo-foteliki w atomówki, pseudo-foteliki z Elsą z Krainy Lodu, pseudo-fotelik z batmanem i podpupniki w pokemony zaraz obok świnki Peppy. Wszystko piękne, kolorowe, tanie i chroni przed mandatem. Ale czy w tym wszystkim chodzi nam o to, aby nie ucierpiał nasz portfel czy nasze dziecko?
Kupując pseudo-fotelik bez testów zderzeniowych, NIGDY NIE WIESZ jak zachowa się podczas wypadku. A my, nie polecamy eksperymentować na własnym dziecku.
Dlaczego zdane testy są takie ważne? Ponieważ dzięki zdanemu testowi ADAC wiemy, że dany fotelik, (który jest prawidłowo zamontowany i pasuje do Twojego dziecka oraz samochodu), poradzi sobie podczas wypadku! Foteliki, które nie przeszły testów lub w ogóle do niech nie podchodziły, to strzał w kolano! Nie wiemy jak taki fotelik zachowa się podczas kolizji, więc nie ryzykujmy i nie eksperymentujmy na własnym dziecku.
Ten fotelik sprawia wrażenie bezpiecznego 😉 Niestety, to tylko dobry marketing. Żaden Superbohater, nie uratuje bez testów.
JAK POPRAWNIE WYBRAĆ FOTELIK (OPRÓCZ TESTÓW)?
1 Dobierz fotelik do wagi, wzrostu i wieku dziecka.
Dokładnie zważ i zmierz swoje dziecko. To pozwoli zakwalifikować je do odpowiedniej kategorii wagowej podczas dobierania fotelika. Unikaj fotelików z szerokim zakresem wagowym, np. 9-36 kg w rytm zasady, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Pierwszy fotelik: 0−13 kg, przeznaczony jest dla dzieci do ok. 1. roku życia i zawsze należy montować go tyłem do kierunku ruchu. Jazda tyłem jest kilkukrotnie bezpieczniejsza.
Przed zmianą na drugi fotelik (9−18 kg) pomyśl o kupnie takiego, w którym dziecko będzie mogło jeździć tyłem aż do ok. 4 lub 5 roku życia. Jest to nawet 5x bardziej bezpieczne.
Gdy z niego wyrośnie, wymień go na fotelik z kategorii wagowej 15−36 kg. Jest to klasyczny fotelik z wysokim oparciem i zagłówkiem, a dziecko przypina się w nim zwykłym pasem samochodowym. Obejrzyj też testy fotelików i sprawdź, czy fotelik, który chcesz kupić, otrzymał dobre oceny w testach ADAC, OEAMTC, ANWB,PLUS TEST. Wyniki testów znajdziesz na naszej stronie Pamiętaj, że uniwersalne foteliki z dużym zakresem wagowym (np. od 9 do 36 kg) nie gwarantują maksimum bezpieczeństwa dziecku w razie zderzenia, ponieważ ich konstrukcja nie uwzględnia dynamicznie zmieniających się proporcji ciała dziecka.
2. Przed zakupem przymierz fotelik do swojego samochodu.
Sprawdź:
a) czy fotelik mieści się na kanapie auta,
b) czy uda się go w pełni poprawnie zapiąć,
c) czy jest stabilny, a ten w przedziale 0−13 i 9−18 kg całkowicie unieruchomiony w samochodzie,
d) czy kąt pochylenia względem kanapy jest odpowiedni – jeżeli będzie ustawiony w pozycji zbyt zbliżonej do pionu, to gdy dziecko uśnie, jego głowa bezwładnie opadnie na klatkę piersiową, a to może spowodować problemy z oddychaniem i ciężkie obrażenia podczas zderzenia.
3. Zmieniaj fotelik na większy w odpowiednim momencie – nie za późno i nie za wcześnie!
Kiedy więc wymienić dziecku fotelik 0–13 kg na większy?
a) Gdy dziecko osiąga górną granicę wagi określonej w kategorii fotelika sprawdź ją w instrukcji).
b) Gdy pasy uprzęży wychodzą z fotelika znacznie poniżej linii ramion dziecka.
Żadne dziecko przed osiągnięciem 4 lat nie powinno jeździć w foteliku bez własnych pasów uprzęży, nawet jeśli fotelik ma 5 gwiazdek w testach. Osiągnięcie wagi 15 kg to za mało, by przesadzić dziecko do fotelika typu 15–36. Klasyczne foteliki 9–18 (oraz niektóre 9–25 i i-Size) posiadają własne pasy uprzęży, które odpowiednio mocno zapięte, uniemożliwiają wyślizgnięcie się dziecka z fotelika. Pamiętaj też, że foteliki mają regulację zagłówka i pasów uprzęży – podwyższaj dziecku zagłówek tak, żeby głowa zawsze znajdowała się w jego obrębie. Jeśli jednak linia oczu dziecka znajdzie się w górnej krawędzi zagłówka lub głowa wystaje poza obrys zagłówka tak, że nie ma ochrony bocznej, zmień fotelik na większy, czyli 15–36.
4. Zastanów się zanim kupisz używany fotelik, jeśli nie wiesz, z jakiego źródła pochodzi i w jakim jest stanie technicznym.
Zanim kupisz używany fotelik, zadaj sobie jedno pytanie: czy jesteś pewien, że ten sprzęt nigdy nie uczestniczył w żadnym wypadku ani kolizji? Może zgubiła się śrubka i „pan złota rączka” użył innej? Może została naruszona jego bezpieczna konstrukcja? Możesz oczywiście zlecić fachową ekspertyzę, ale jej koszt będzie znacznie przekraczał kwotę, którą wydasz na nowy, sprawdzony Superfotelik. Ale jeśli już decydujesz się na używanie fotelika, który dostałeś od zaufanej osoby, koniecznie sprawdź datę zakupu. Foteliki samochodowe z grup 0–13 i 9–18 nie powinny być użytkowane przez okres dłuższy niż 5 lat (w rzadkich przypadkach 7 lat, sprawdź w instrukcji obsługi i karcie gwarancyjnej), natomiast 15–36 około 8 lat. Uważaj, bo uszkodzenia powypadkowe nie zawsze są widoczne gołym okiem!
5. Wybierz fotelik zamiast podstawki – zapewnisz większe bezpieczeństwo swojemu dziecku.
Naukowcy i specjaliści nie mają wątpliwości: dopóki ciało dziecka nie przybierze w pełni dorosłych kształtów, powinno jeździć w foteliku z wysokim oparciem i zagłówkiem. Dopiero ok. 12 roku życia miednica człowieka staje się w pełni ukształtowana i dopiero wtedy dziecko może bezpiecznie zacząć korzystać jedynie z pasów samochodowych. Do tego momentu dzieci powinny używać pełnych fotelików.
ABY UMÓWIĆ WIZYTĘ, ZADZWOŃ POD NUMER TELEFONU:
WARSZAWA: 22 203 53 18
WROCŁAW: 71 715 61 32
CHORZÓW: 32 750 03 41
KRAKÓW: 12 378 39 46