Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Fizjoterapeutka przestrzega: Nie każde nosidełko to fotelik samochodowy dla niemowlęcia!

Zdjęcie przedstawia Fizjoterapeutka przestrzega: Nie każde nosidełko to fotelik samochodowy dla niemowlęcia!

Pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka w przedziale wagowym 0-13 kg nazywamy w różny sposób: nosidełko, łupina, kołyska, skorupa… Nazwa może być jednak myląca. Nie każde bowiem nosidełko to fotelik samochodowy! Czym może grozić mylenie funkcji tych dwóch urządzeń dla niemowląt?

– Fotelik samochodowy jest kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem, anatomią i biomechaniką. Jazda w fotelikach 0-13 kg jest niefizjologiczna i nieanatomiczna, jest obciążeniem dla kręgosłupa dziecka. Fotelik samochodowy powinien być używany w samochodzie, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas jazdy – ponieważ do tego został stworzony. Podczas spacerów z dzieckiem powinniśmy jednak używać wózka niemowlęcego, chociażby ze względu na prawidłowe ustawienie kręgosłupa, swobodę ruchów czy po prostu wygodę dziecka – zwraca uwagę fizjoterapeutka dziecięca Rita Calderaro Poczmańska.

Dlaczego warto rozróżniać nosidełko od fotelika samochodowego dla niemowląt, który, aby móc rzeczywiście chronić życie dziecka, powinien mieć określone cechy i być właściwie użytkowany?

Dobierz fotelik samochodowy dla niemowlęcia do swojego auta!

Pierwszym krokiem zawsze powinien być dobór bezpiecznego (tj. sprawdzonego w testach zderzeniowych, np. ADAC) fotelika do auta i do dziecka. W przypadku fotelika 0-13 kg dla noworodka powstaje wobec tego pytanie: Jak dobrać fotelik samochodowy do dziecka, skoro jest ono w brzuchu mamy – czyli jak dopasować fotelik bez dziecka? Jednak dobór pierwszego fotelika 0-13 kg polega przede wszystkim na znalezieniu bezpiecznego modelu fotelika, który po zamontowaniu w naszym samochodzie będzie miał właściwy kąt, co zapobiegnie opadaniu głowy dziecka podczas jazdy. Ponadto w dobrze dobranym foteliku niemowlę powinno mieć czas jazdy ma właściwą pozycję głowy, tułowia i miednicy oraz prawidłowy przebieg pasów uprzęży po ciele. Wszystko to można w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info sprawdzić już po narodzinach dziecka podczas inspekcji fotelika samochodowego.

Fizjoterapeuta o zasadach korzystania z fotelika 0-13 kg

Fizjoterapeutka Rita Calderaro-Poczmańska, twórczyni projektu Kurs na Dziecko , od lat współpracuje z Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info i doskonale orientuje się w zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie. Patrzy przy tym na tę sprawę z punktu widzenia fizjoterapeuty dziecięcego, który na co dzień pracuje z małymi pacjentami, również po wypadkach samochodowych.

Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z fotelików samochodowych, sformułowanych przez fizjoterapeutę:

1. Pozycja dziecka

Prawidłowa pozycja dziecka w foteliku samochodowym jest ważna nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także na prawidłowy rozwój.

Zdjęcia pokazują nieprawidłową, szkodliwą pozycję niemowlęcia w foteliku 0-13 kg
Z lewej: Kręgosłup nie jest wyprostowany
Z prawej: Głowa, tułów i miednica nie leżą na osi

Źródło: https://rucken.pl/porady/porady-lekarzy/maluch-w-foteliku-samochodowym-zdaniem-fizjoterapeuty/

– Superbezpieczny fotelik nie zapewni bezpieczeństwa, jeśli dziecko leży w nim źle, czyli w taki sposób, że opada mu główka (fot.. po lewej), czy też że obręcz barkowa jest skierowana w jedną stronę, a miednica w drugą i dodatkowo dziecko ma zrotowaną rączkę (fot. po prawej). W efekcie dziecko jeździ wtedy w wygiętej pozycji – wskazuje fizjoterapeutka.

2. Fotelik to nie to samo co wózek

Fizjoterapeutka podkreśla, że:

⚫Fotelik samochodowy służy wyłącznie do bezpiecznego przewożenia malucha w aucie.
⚫Nie wolno zastępować wózka dla niemowlęcia fotelikiem wpiętym na stelażu wózka.
⚫Nazywanie fotelika samochodowego 0-13 kg nosidełkiem jest błędem. Błąd ten powoduje nieprawidłowe postrzeganie i zastosowanie fotelika, który bywa używany w funkcji wózka, np. podczas spaceru z dzieckiem, albo krzesełka (bujaczka) dla dziecka w domu. Dopuszczalne jest jedynie przenoszenie niemowlęcia w foteliku na krótkim odcinku, np. z auta do przychodni lekarskiej.

3. Dziecko może spędzać w foteliku ograniczony czas

⚫ Na rynku fotelików z przedziału wagowego 0-13 kg dominuje 3-punktowa uprząż wewnętrzna, nieliczne foteliki dla niwmowląt mają uprząż 5-punktową. Niezależnie od rodzaju pasów uprzęży, podczas dłuższej podróży samochodem niezbędne jest zadbanie o przerwy dla odpoczynku dziecka. Warto trzymać się poniższych zasad:

⚫ Im mniejsze dziecko, tym krótsza jazda – maluch do 3. miesiąca życia może jechać w foteliku samochodowym bez przerwy nie więcej niż 2 godziny, po tym czasie wskazana jest 15 minutowa przerwa (postój i wyjęcie dziecka z fotelika).
Po 3. miesiącu życia nie ma potrzeby pilnowania przerw w podróży z zegarkiem w ręku, tym niemniej należy uwzględniać potrzebę odpoczynku, jaką komunikuje niemowlę.

4. Nie karmimy dziecka podczas jazdy

Żelazną zasadą, jaką należy stosować, gdy chcemy zadbać o bezpieczeństwo dziecka, to zakaz jedzenia i picia podczas jazdy samochodem (ta zasada dotyczy również dorosłych!). Stosowanie tej zasady eliminuje ryzyko zakrztuszenia, zachłyśnięcia czy zadławienia się dziecka podczas jazdy w foteliku. Takie sytuacje mogą mieć bardzo groźne konsekwencje dla zdrowia i życia dziecka (i nie tylko).

5. Bezpieczniej jest w foteliku tyłem do kierunku jazdy (RWF)

Głowa niemowlęcia i małego dziecka jest bardzo duża i ciężka w stosunku do reszty ciała. Z kolei kręgosłup szyjny pozostaje jeszcze nieskostniały. Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dziecka, to przy zderzeniu czołowym jego głowa zostaje z ogromną siłą wyrzucona do przodu, a wątła szyja nie jest w stanie wytrzymać takiego obciążenia. Wskutek takiego skrajnego wychylenia kręgosłupa może dojść do uszkodzenia rdzenia kręgowego na wysokości odcinka szyjnego – a ten zawiaduje całą resztą ciała, m.in. prawidłowym funkcjonowaniem rąk czy nóg. Przewożenie małego dziecka (od urodzenia do co najmniej 4 lat) w foteliku tyłem do kierunku jazdy (RWF) pozwala zapobiegać takiej śmiertelnie niebezpiecznej sytuacji.

Fotelik samochodowy dla dziecka: wygoda czy bezpieczeństwo?

– Pytanie, które warto zadać sobie w kontekście jazdy dziecka w foteliku, powinno brzmieć: czy dziecku powinno być wygodnie, czy bezpiecznie? Trzeba powiedzieć wyraźnie: to nie dziecko wybiera, czy (albo w jaki sposób) chce jeździć w foteliku. To na rodzicach spoczywa ta odpowiedzialność! Nie wolno nam scedować tego wyboru na dziecko. Jemu dajmy wybór ubranka, jedzenia, talerzyka czy zabawki, a sobie zostawmy świadomą i odpowiedzialną decyzję w sprawie fotelika samochodowego – podkreśla fizjoterapeutka Rita Calderaro-Poczmańska.

Artykuł powstał na podstawie wystąpienia Rity Calderaro-Poczmańskiej podczas eventu z okazji rocznicy ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy w Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Warszawie, ul. Ryżowa 29, który odbył się 26 maja 2022 r.