NIEBEZPIECZNY MIT: poduszka to zagrożenie dla kobiety w ciąży, więc lepiej ją wyłączyć
Internet sprzyja rozpowszechnianiu niebezpiecznych mitów dotyczących m.in. bezpieczeństwa jazdy samochodem przez kobiety w ciąży. W sieci roi się od mitów na temat tego, że kobieta w ciąży powinna mieć wyłączoną poduszkę bezpieczeństwa. Jest to niczym nieuargumentowana i bardzo niebezpieczna legenda, którą można włożyć między bajki. Jak jest naprawdę?
UWAGA: Kobieta w ciąży, tak samo jak każdy inny, dorosły pasażer, powinna zapinać samochodowe pasy bezpieczeństwa oraz korzystać z włączonej poduszki powietrznej.
Poduszka powietrzna NIE STANOWI zagrożenia, jeżeli zadbasz o pewien szczegół!
Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że poduszka powietrzna otwiera się z prędkością ponad 300 km/h, co można porównać do uderzenia kijem bejsbolowym przez zawodowego gracza. Jeśli jesteś w ciąży i prowadzisz auto, poświęć chwilę i sprawdź, czy brzuch znajduje się w bezpiecznej odległości. Pamiętaj, by w miarę upływu czasu ciąży sprawdzać odległość regularnie, bo przecież brzuszek szybko zmienia wielkość! Jak sprawdzić odległość? Nic prostszego!
Weź miarkę lub długą linijkę. Następnie przyłóż ją do kierownicy w miejscu, gdzie znajduje się poduszka powietrzna. Następnie zmierz odległość od pokrywy poduszki do najbardziej wysuniętego do przodu punktu brzucha. Jeśli odcinek ten ma długość co najmniej 25 cm, jest bezpiecznie: w razie wypadku poduszka wybuchająca z prędkością 300 km/h nie uderzy o brzuch.
Jeżeli jednak odległość od brzucha do środka kierownicy jest mniejsza niż 25 cm, to czas zrezygnować z prowadzenia auta aż do połogu. Nie wyobrażasz sobie, żebyś miała jeździć wyłącznie jako pasażerka? Oczywiście wybór należy do Ciebie… Pamiętaj jednak, że wybuchająca poduszka, która ma za mało miejsca, stanowi zagrożenie dla mamy i dziecka w brzuchu. A także, że NIE JEST ROZWIĄZANIEM wyłączenie poduszki. Poduszka powietrzna została zaprojektowana specjalnie po to, by chronić człowieka przed dramatycznymi skutkami wypadków samochodowych. I tę funkcję spełnia również w przypadku kobiet w ciąży. Jej wyłączenie oznacza pozbawienie się tej ochrony i narażenie się na obrażenia ciała.
25 centymetrów – tyle wynosi bezpieczna przestrzeń od brzuszka do poduszki powietrznej
Odsuwasz fotel do tyłu? Sprawdź przebieg barkowego pasa bezpieczeństwa!
Aby zapewnić sobie większy komfort jazdy lub też odsunąć się od kierownicy na bezpieczną odległość, wiele kobiet w ciąży cofa fotel samochodowy. Oczywiście warto korzystać z tej funkcji, jednak zawsze należy przy tym sprawdzać przebieg barkowego pasa bezpieczeństwa (to ta górna część pasa). Pas barkowy powinien przebiegać przez środek ramienia i mostka, między piersiami, omijając brzuch. Powinien także dobrze przylegać do ramienia. Problem w tym, że jeżeli odsunie się fotel w tył zbyt blisko słupka bocznego w samochodzie, z którego wychodzi pas (i gdzie znajduje się regulator jego wysokości), to pas barkowy może odstawać od ramienia nawet na kilka centymetrów. Tworzy się wówczas niebezpieczny luz na pasie barkowym.
Z ankiet przeprowadzonych przez Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w ramach ogólnopolskiej kampanii Ciąża i Pasy wynika, że aż 9 kobiet w ciąży na 10 ma niepoprawnie zapięty barkowy pas bezpieczeństwa. Wiele z tych błędów wynika właśnie ze złej pozycji fotela – przesunięcia go zbytnio w tył w stosunku do słupka bocznego, a także z nieregulowania wysokości pasa na słupku.
Poduszka powietrzna działa poprawnie tylko w pakiecie z zapiętymi pasami bezpieczeństwa!
Systemy pasów samochodowych i poduszek to jedna, zintegrowana całość. Niezapięcie pasów może spowodować, że poduszka nie zadziała. Może też dojść do odwrotnej sytuacji: kiedy auto jest wyposażone w poduszki powietrzne, a kierowca lub pasażer siedzący z przodu nie jest przypięty pasem bezpieczeństwa, groźna w skutkach może okazać się nawet stłuczka. Czujniki poduszek powietrznych mogą je wówczas aktywować. Osoba niezapięta w pasy bezpieczeństwa jest wtedy narażona na liczne obrażenia twarzy i górnej części ciała. Raporty medyczne odnotowują też przypadki utraty przytomności osoby niezapiętej w pasy w wyniku uderzenia poduszki powietrznej.
Droga mamo, nie daj sobie wmówić, że dezaktywacja poduszki powietrznej jest dla Ciebie korzystna, bo jest to zwykły mit! Korzystaj z ochrony, jaką daje Ci poduszka powietrzna i pasy bezpieczeństwa! Masz jakiekolwiek wątpliwości? Nie jesteś pewna, czy poprawnie zapinasz pasy i jak odmierzyć bezpieczną odległość od poduszki powietrznej? Odwiedź Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info i skorzystaj z bezpłatnej porady eksperta.