Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Do czego właściwie służy fotelik dla dziecka? Samo włożenie go do auta nic nie da!

Zdjęcie przedstawia Do czego właściwie służy fotelik dla dziecka? Samo włożenie go do auta nic nie da!

O tym, że dziecko w samochodzie musi być przewożone w foteliku samochodowym, wiadomo nie od dzisiaj. Uwagę na to zwracają nie tylko specjaliści ds bezpieczeństwa dzieci w samochodach, ale również prawo o ruchu drogowym, policjanci czy fizjoterapeuci. Jednak wiele osób wydaje się nie zdawać sobie sprawy, PO CO tak naprawdę dziecko musi jeździć w foteliku. Niektórzy uważają, że po to, by nie dostać mandatu… A jak jest naprawdę?

Ani niemowlę, ani starsze dziecko nie są pod względem anatomicznym zmniejszonymi dorosłymi’. Różnice w budowie anatomicznej między osobą dorosłą a dzieckiem są ogromne, a ich znajomość jest niezmiernie istotna dla zrozumienia zadań stawianych fotelikom samochodowym dla dzieci.

Głowa jak kula do kręgli

Główka 9-miesięcznego niemowlęcia stanowi 25 proc. całkowitej masy ciała. Głowa dorosłego mężczyzny to tylko 6 proc. masy ciała. Głowa dziecka ma również nieco inne proporcje. Twarz jest mała w porównaniu z resztą czaszki. Jeśli niemowlę lub większe dziecko doświadczy urazu głowy, oznacza to często uszkodzenia mózgu, które są znacznie groźniejsze niż obrażenia twarzy. Uszkodzenia głowy u niemowląt są często bardzo poważne, ponieważ ich czaszki są cieńsze niż u dorosłych.

Należy dodać, że tak dużej i ciężkiej głowy niemowlę nie jest w stanie utrzymać. A to powoduje, że fotelik samochodowy musi spełniać kolejne wymagania. – Jeśli fotelik samochodowy jest źle dobrany i wymusza na dziecku pozycję pionową, w której główka niemowlęcia nie ma dobrego podparcia, a słabe mięśnie karku nie są w stanie utrzymać jej w bezpiecznej pozycji, może to skutkować problemem z oddychaniem, a nawet śmiercią dziecka wskutek niedotlenienia spowodowanego nieprawidłową pozycją podczas snu – wyjaśnia Natalia Krajniak, magister fizjoterapii, certyfikowana terapeutka metody NDT Bobath oraz integracji sensorycznej.

Jak najprościej to wyjaśnić? Załóżmy drogi Czytelniku, że ważysz 60 kg. A 25 proc. z 60 to 15 kg! Czyli więcej niż dwie najcięższe, ponad siedmio kilogramowe kule do kręgli. Wyobraź sobie teraz, że zamiast głowy masz taką 15-kilogramowa kulę do kręgli, która jest zdecydowanie za ciężka względem karku – nie dasz rady jej utrzymać! Jeśli fotelik samochodowy nie ma odpowiedniego kąta, głowa opadnie do przodu i może doprowadzić nawet do uduszenia!

Miękki szkielet

Kręgi szyjne niemowlęcia i małego dziecka zbudowane są z oddzielnych części kostnych połączonych tkanką chrzęstną. Inaczej mówiąc – szkielet noworodka jest miękki. Chrząstki zamieniają się w kości powyżej 3. roku życia dziecka. Proces kostnienia przebiega aż do okresu dojrzewania. Podobnie stopniowo następuje też rozwój mięśni i ścięgien szyjnych. Kręgi szyjne (i nie tylko) zmieniają ponadto swój kształt w procesie wzrostu. Płasko ukształtowane trzony kręgów u małego dziecka zmieniają się w siodełkowate trzony kręgów u dorosłego człowieka. Sposób ukształtowania kręgów u dorosłego człowieka sprawia, że kręgi mogą trzymać się razem, kiedy głowa jest rzucona do przodu pod wpływem gwałtownego hamowania samochodu. Małe dziecko nie ma, niestety, takiej ochrony.

Rozwój kręgu szyjnego – rysunek poglądowy

Nierozwinięta miednica

Innym czynnikiem, który sprawia, że dziecko jest bardziej podatne na obrażenia, jadąc bez fotelika samochodowego, jest nierozwinięta miednica. Kości miednicy dziecka (biodrowa, łonowa i kulszowa), w odróżnieniu od miednicy dorosłego, są niezrośnięte. Miednica dziecka nie ma też wyróżniającej się struktury noszącej nazwę: kolce biodrowe przednie górne (łac. spina iliaca anterior superior). U dorosłego pasażera można biodrową część pasa bezpieczeństwa przeprowadzić w ten sposób, by biegła poniżej kolców biodrowych – tak zaczepiony pas nie przesuwa się na brzuch. Tym samym organy wewnętrzne jamy brzusznej są w razie wypadku chronione przed zaciśnięciem się na nich pasa bezpieczeństwa w sposób grożący ich uszkodzeniu. Jednak u dzieci kolce biodrowe nie występują. Kształtują się dopiero ok. 9.-12. roku życia. Wcześniej miednica ma zaokrąglony kształt, więc biodrowy pas bezpieczeństwa po prostu nie ma się na czym zatrzymać. W czasie wypadku przesuwa się na brzuch, zaciskając się na nim i niszcząc narządy wewnętrzne (jelita, wątrobę, śledzionę). Dopiero podczas okresu dojrzewania miednica uzyskuje „dorosły” kształt, z w pełni rozwiniętym grzebieniem biodrowym i wykształconymi kolcami biodrowymi.

Fotelik samochodowy to nie amulet na szczęście

Masz świetnie dopasowany fotelik z dobrymi ocenami w testach zderzeniowych? Fantastycznie! Upewnij się jednak, że zostałeś nauczony poprawnego montażu w aucie i umiesz samodzielnie poprawnie fotelik zamontować, zdemontować, zapiąć w nim dziecko oraz – wyregulować fotelik! Tak, dziecko rośnie i z czasem trzeba podnieść zagłówek, poluzować uprząż – a może w ogóle zmienić pasy 5-punktowe na 3-punktowe? Jesteś pewien, że umiesz to wszystko?

Przyjedź do specjalistycznych sklepów z fotelikami samochodowymi dla dzieci pod marką fotelik.info w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Chorzowie, Gliwicach i Skarżysku-Kamiennej. Nasi wysoko wyszkoleni technicy rozwieją wszelkie twoje wątpliwości!