Dobierz fotelik samochodowy: Warszawa, Kraków, Chorzów, Skarżysko-Kamienna, Wrocław. Zadzwoń: 123 767 123

Nie mów mi, nie chcę wiedzieć! Czy niewiedza może dotyczyć bezpiecznej jazdy?

Zdjęcie przedstawia Nie mów mi, nie chcę wiedzieć! Czy niewiedza może dotyczyć bezpiecznej jazdy?

Czy niewiedza może dotyczyć bezpiecznej jazdy? Lepiej wiedzieć, czy nie wiedzieć? I czy warto poznać możliwe skutki wypadków samochodowych i umiejętnie się przed nimi uchronić. Czy raczej jadąc niezabezpieczonym liczyć na szczęście, że kolejna podróż przebiegnie spokojnie?

O podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy mówi i pisze się coraz częściej. Przewożenie dzieci w dopasowanych do ich wieku i budowy ciała fotelikach, kompatybilnych z kanapą auta czy w przypadku dorosłych pasażerów ustawienie fotela samochodowego i wyregulowanie zagłówka oraz prawidłowe zapięcie 3-punktowych pasów bezpieczeństwa i ich mocne dociągnięcie to tylko jedne z warunków bezpiecznej podróży, które zna niemal każdy czytelnik fotelik.info. Szkoda tylko, że nie każdy użytkownik pojazdu stosuje te zasady i nierzadko zasłaniając się środkami bezpieczeństwa zastosowanymi w samochodach, ignoruje, a wręcz wzbrania się od wiedzy, która ratuje ludzkie życie.

Obrażenia kręgosłupa, głowy czy narządów wewnętrznych… Nie mów mi, nie chcę wiedzieć!

Twoi bliscy zatykają uszy lub ignorują Cię, kiedy prosisz o zapięcie pasów przed podróżą? Twierdzą, że przesadzasz z dbaniem o bezpieczeństwo? A może mimo próśb zapinają pasy niedbale, traktując je jak czystą fanaberię? Powtarzaj więc jeszcze częściej, że:

• do obrażeń narządów wewnętrznych, uszkodzenia układu pokarmowego, jelit czy przerwania powłok brzusznych może dojść wtedy, kiedy pasażer uczestniczący w wypadku samochodowym ma nieprawidłowo zapięte pasy.
• Przypomnij, że w trakcie zderzenia osoba dorosła, na którą działają przeciążenia, zwiększające masę ciała, może “ważyć” nawet kilka ton i niezabezpieczona stanowić zagrożenie dla samego siebie i pozostałych pasażerów, w tym znajdujących się w samochodzie dzieci.
• Że w momencie zderzenia, niezabezpieczone (tj. nieprzypięte pasami bezpieczeństwa) ciało, dalej będzie poruszać się z prędkością, z jaką przed zderzeniem poruszał się pojazd. Z tą samą prędkością ciało zderzy się z przedmiotami znajdującymi się w pojeździe, elementami wnętrza samochodu lub zostanie z niego wyrzucone.
• Uświadom, że jazda bez prawidłowo zapiętych samochodowych pasów bezpieczeństwa może grozić uderzeniem w wybuchająca z prędkością 300 km/h poduszkę powietrzną.

Nawet jeśli nie chcą wiedzieć…

To żadna nowość, że jazda bez zapiętych lub z nieprawidłowo zapiętymi pasami podczas wypadku samochodowego może skończyć się trwałym kalectwem, a nawet śmiercią. Barkowa część pasa spadająca z ramienia, wchodząca na szyję lub biodrowa część ułożona na brzuchu nie zagwarantuje żadnemu z uczestników wypadku bezpieczeństwa podczas zderzenia. A przecież wypadek samochodowy może przydarzyć się każdemu, w każdym momencie, chociaż tak wiele osób jest przekonanych, że wypadek samochodowy ich nie dotyczy i nie muszą zabezpieczać się w aucie, skoro jeżdżą bezpiecznie. I wtedy warto zapoznać się ze statystykami…

Chociaż według policji z roku na rok maleje liczba wypadków samochodowych, wciąż możemy zrobić wiele aby zadbać o bezpieczeństwo na polskich drogach


Tylko w ubiegłym roku w Polsce doszło do 22 tys. 816 wypadków drogowych, w których zginęło 2 tys. 245 osób. Ci, którzy zostali ranni w wypadku (2021 rok: 26 tys. 415 osób) nierzadko muszą się mierzyć z jego skutkami nie tylko przez wiele miesięcy, ale nawet lat.

Zapewnij sobie i innym bezpieczeństwo w podróży

Aby zapewnić sobie i innym pasażerom bezpieczeństwo w podróży należy prawidłowo zapinać 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Ich dolną część, tj. część biodrową, należy poprowadzić poniżej brzucha i kolców biodrowych przednich górnych, znajdujących się na miednicy każdej osoby dorosłej. Górna część pasa, tzw. część barkowa, powinna znajdować się między piersiami i przechodzić przez środek mostka oraz środek ramienia. Ostatnim krokiem jest mocne dociągnięcie pasa, tak, aby bez żadnych luzów przylegał do ciała.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz swojej rodziny i odwiedź wybrane Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info, w którym skorzystasz z pomocy eksperta ds. bezpieczeństwa. Ekspert odpowie na (prawie) każde Twoje pytanie dotyczące bezpieczeństwa dziecka w samochodzie. Przeprowadzi także inspekcję obecnego fotelika samochodowego Twojego dziecka lub dobierze nowy, bezpieczny model, sprawdzony w testach zderzeniowych oraz dopasowany do Twojego dziecka i auta. Dodatkowo nauczy Cię prawidłowego montażu oraz sprawdzi, czy dobrze zapinasz pasy bezpieczeństwa – dziecka i swoje.